05 Haziran 2012

Bebeklerde İştahsızlık

Bebeklerde iştahsızlık nedenleri genelde iki etkene dayanır.Bunlardan birincisi biyolojik nedenli iştahsızlık iken, diğeri daha çok psikolojik etkenlere dayanır.

Bebeklerde biyolojik nedenli iştahsızlık sebeplerinin en başında demir eksikliği gelmektedir.Demir eksikliği olan bebeklerde iştahsızlık ve sürekli uyku hali sıkça görülür.Tedavi edilmediği sürece zeka geriliğine bile neden olabilen demir eksikliği bebek sağlığı açsından oldukça önemlidir.

nden bir diğeri de girbal hastalıklar neticesinde olabilir.Bu durumda öncelikli olarak enfeksiyonel durumun ortadan kaldırılması gereklidir.Sorasında bebeğinizin iştahı normale dönecektir.

Bebeklerde iştahsızlığa yol ana sebep ise ebevynlerin bebek beslenmesi konusundaki bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.Pek çok anne bebek beslenmesi adına olabildiğince fazla yemek yedirme telaşındadır.Oldukça samimi duygularla yapılan bu hareket zamanla bebeğinizi iştahını kapatacak ve yemek yeme konusunda oldukça zorlayıcı bir tutum bürünecektir.

bebeklerde istahsizlik Bebeklerde İştahsızlıkBebeklerde İştahsızlık Nasıl Giderilir?

Peki bebeklerde iştahsızlık yaratmamak adına yapılması gereken beslenme tavsiyeleri nelerdir?

Öncelikle bebeğinizin anne sütü emme alışkanlığını kazandırmalısınız.Bebeğiniz her acıktığında emzirmeniz doğru bir davranış olacaktır.Ayrıca arada sütünüzü sağarak biberona koyarak bebeğinizi beslemeniz işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin yaklaşık 6. ayına geldiğinde anne sütünün yanında ek gıdalarla da beslenmelidir.Bu zaman en çok sorun yaşınılan dönemdir.Bu dönemde çocuğunuz ek gıdaları verirken herşeyi birbirine karıştırıp bulamaç halinde vermeyin.Mümkün olduğu kadar tek tek ve hafif pötürlü olarak vermeniz çok daha faydalı olacaktır.Bu noktada bebeğinizi damak tadı önemlidir.Bütün gıdaları karıştırıp verdiğinizde tadı hoşuna gitmeyip yemeyi reddedebilir.Tek tek verirseniz bebeğinizin damak tadını da anlamış olursunuz.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi de bir diğer iştahsızlık nedenidir.Bu dönemlerde yapacağınız tek şey sabırlı olmak.Diş çıkarma dönemini atlattığında iştahsızlık problemi ortadan kalkacaktır.
İlerleyen dönemlerde dikkat edeceğiniz bir diğer husus öğünlerdir. Bebeğinizin acıkmadan yemek yedirmeyin.Yemek aralarında abur cubur yemesi ya da gerektiğinden fazla su içmesi de bebeklerde iştahsızlık yaratan başlıca sebeplerdendir.

Bebeklerde iştahsızlık nedenlerinden biri de psikolojiktir.Bebeğinize yemek yedirirken baskıcı olmayın.Yemeğini yersen şunu alacam gibi rüşvetçi yaklaşımlar sergilemeyin.Bebeğiniz yemek yerken dağıtmasına üstünü ve etrafı kirletmesine bir nebze izin vermelisiniz.Aksi durumlarda bebeğinizin yemeye karşı direnç gösterecek ve bu durum zamanla iştahsızlık durumuna dönecektir.

Bebek bakımı ile ilgili merak ettikleriniz bu yazımızda >> Bebek Bakımı

Bayanlara yönelik bir önceki Bebek Bakımı başlıklı yazıda "1aylık bebek bakımı, 2 aylık bebek bakımı ve 3 aylık bebek bakımı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarbebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir,bebeklerde iştahsızlık ve uyku hali,bebek iştahsizlik ve,itahszlk nasl giderilir halsizlik,bebeklerde itahszlk nasl giderilir,2 aylik bebekde uyku hali ve istahsizlik,3 aylık bebeklerde iştahsızlık,bebek istahsizliq,bebeklerde istahsıslık nasıl giderilir,bebeklerde iştahsız nasıl giderilir

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. burcu diyor ki:

    Benim kızım bebekken çok iştahlıydı ne versem yiyordu, şimdi 3 yaşında fakat hiçbirşey yemiyor. Özellikle yeşillik düşmanı sanki, çok üzülüyorum.

YORUM YAZ