20 Mayıs 2012

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde sindirim sistemi mühim olduğu için bebeklerde kabızlık hususuna oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Peki gelin hep beraber bakalım.

Bebeklerde Kabızlık
İlk altı aya kadar anne sütü ile beslenen bebeklerde, bazen bebeğin dışkılama süresi 4-5 günü bulabilir, hatta bazı durumlarda 8 güne kadar da uzayabilir. Bu durum eğer bebek sağlıklı ve normal bir gelişim süreci içerisinde ise normaldir. Bu bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez. Bazı bebeklerin de metabolizmaları çok hızlı çalıştığından, günde birçok kez dışkılama yapabilirler. Bu da normaldir. Bebeğin dışkılaması sırasında herhangi bir sıkıntı yoksa bebeğin keyfi yerindeyse, kilo alması ve sağlığı iyiyse korkacak bir durum yoktur. Eğer bebek dışkı yaparken zorlanıyor ve acı çekiyorsa, dışkısı zeytin çekirdekleri gibi tane taneyse ve dışkısında kan varsa demek ki kabızlık çekiyordur. Bu durum üç günden fazla devam ederse, bebeği doktora götürmek gerekir.

bebeklerde kabizlik Bebeklerde Kabızlık ise şunlardır:
Fonksiyonel kabızlık (nedeni bilinmeyen) sistem dışı ve itroid hormonunun az salgılanması, ilaç yan tesirleri, bağırsak genetik bozuklukları, kollajen doku ve kas hastalıkları, ganglion hücre anomelleri, nöral tüp defektleri, metobolik-endoktrin bozuklukları nörojenik-psikiyatrik bozukluklar.

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?
Bebeklerde kabızlığı tedavi edecek yöntemler arasında öncelikle annelerin takibi önemli faktördür. Bazı anneler kendileri tedavi uygulamaları yapmaktalar. Örneğin; zeytinyağları-fitil ve kaysı gibi yöntemlerle bebeklerde kabızlığı gidermek yerine aksine bağırsak tembelliğine sebebiyet verir. Bebeklere bu tür uygulanan sistem, onların metabolizmalarına müdahale etmek demektir. Aksine biraz sabırla onların sindirim sistemlerinin beslenme şekline alışmasını beklemeliyiz.

Bebeklerde kabızlık umumiyetle sık görülen bir durumdur. Çabuk fark edilen kabızlık, geç fark edilen kabızlık hastalığından daha kolay tedavi edilebilir. Bundan dolayı tedavi yöntemleri açısından, bebeğe bir yaşına kadar mümkünse inek sütü verilmemelidir.

Bebeklerin bir diğer yaşadığı sağlık sorunu da hiç şüphesiz göz çapaklanması. Konuyu okumak için: Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bayanlara yönelik bir önceki Bebeklerde Göz Çapaklanması başlıklı yazıda "bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer, bebeklerde göz çapaklanması nedenleri ve bebeklerde göz çapaklanması sorunu" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar20gunluk bebeklerde kabizligini nasil gideririz evde,BEBEKLERDE KABIZLIK

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. vahide diyor ki:

    Kızım 3 yaşında ve bazen 3 gün büyük tuvaletini yapıyor, çok korkuyorum bağırsak tembelliği olursa diye, halbuki hergün sulu yemek yedirmeye çalışıyorum.

YORUM YAZ