27 Eylül 2012

Brokolinin Faydaları

Brokolinin faydalarını son zamanlarda oldukça sık duymaya ve pek çok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde etkili olduğunu bilmekteyiz. Brokolinin içerisinde A, D, K, E vitaminleri ve özellikle C vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum, demir, bakır ve potasyum mineralleri açısından da oldukça zengin bir besin maddesidir.

Brokolinin faydalarının bu kadar çok olduğunu  şu an dört yaşında olan kızıma altı aylıkken sebze çorbalarına brokoliyi de ekleyene  kadar bilmiyordum. Çocuklar için en önemli özelliği de hem bol miktarda vitamin içermesi hem de içerdiği flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirme de çok etkili olmasıdır.

brokolinin faydalari Brokolinin Faydaları

Brokolinin faydalarından diğer en önemlisi ise içerindeki sülforafan sayesinde pek çok kanser hücresini (prostat, cilt, yemek borusu, kalın bağırsak, pankreas, yumurtalık, meme,  lenfoma ve lösemi) öldürdüğü bilinmektedir.  Ayrıca, kanser tümörünün gelişme hızını ciddi oranda yavaşlatmaktadır.

Vücudun hormon dengesini ayarlayarak  kalp krizi geçirme ve kalp damar hastalıklarına yakalanma olasılığını en aza indirdiği bilinmektedir. Antioksidan bir yapıya sahiptir. Vücudumuzda bulunan toksinlerin dışarı atılmasında yani sindirim sisteminin düzenli çalışmasında da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Brokolinin faydalarını bu kadar saymışken nasıl tüketebileceğimize  gelelim. Brokoliyi en iyi pişirme yolu kaynatarak değil buhar da pişirmektir. Böylelikle içerisindeki zengin mineral ve vitamin kaynaklarını heba ıetmeden tüketmiş oluruz. Buhar da pişirme süresi yeşilliğini yitirmeden ve diri bir görüntüsü olacak şekilde 3 ya da 5 dakikadır. Çünkü kaynatılarak yapılan hem lifleri erimiş hem de besin değerlerini kaybetmiş olacaktır. Ayrıca brokoliyi , salata olarak ve çorbaların içerisine katarak da tüketmek mümkün. , tükettiğimiz sebzeler içerisinde en fazla besin değerine sahiptir. O halde önemli olan besin değerlerini kaybetmeden doğru olarak tüketmektir.

Brokolinin faydaları da her besini fazla aldığımızda olduğu gibi zarara dönüşebilir. Bu yararlı besin maddesini zararlı hale getirmemek için günde 1 porsiyon ya da haftada 2-3 porsiyondan fazla tüketilmemelidir. Çünkü brokolinin içerisinde vücuttaki iyot emilimini azaltan guatrojenler bulunmaktadır. Fazla brokoli tüketildiğinde iyotlu tuz ya da ek olarak iyotlu besinler almak gerekir.

Şunu unutmamak gerekir ki hiçbir besin tek başına mucize değildir ve sağlıklı beslenmek için her besinden az ve çeşitlilik göstererek tüketmeliyiz

Bayanlara yönelik bir önceki Limonun Faydaları başlıklı yazıda "c vitamini ve limon, limon ve limon nasıl bir bitkidir" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarbrokolinin zararları

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ