22 Kasım 2012

C Vitamini Nelerde Bulunur

Kış mevsiminin kendisini yavaş yavaş göstermeye başladığı şu günlerde soğuk algınlığı, nezle, grip, bronşit ve astım gibi hastalıkların dikkat etmediğimizde hemen kapımızda beklediklerini unutmamamız gerekir. Sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirecek bol miktarda C ve D vitamini almalıyız. C vitamininden zengin sebze ve meyveleri sık sık tüketerek hafta da iki kez balık yemeliyiz.

C Vitamini Nelerde Bulunur C Vitamini Nelerde Bulunur

Askorbik asit dersem hemen birçok kişi diyecektir. İnsan vücudunda üretilemediği için dışardan alınması  gereken diğer vitaminler gibi C vitamininin hayati görevleri vardır.

Bu vitamin doğada çok yaygın şekilde en çok limon, portakal, greyfurt, nar, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümünde bulunur. Çok bilinmese de domatesin kabukları da C vitamini açısından zengindir. Kuşburnu, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere maydanozda da önemli oranda C vitamini bulunur. Limon toplumda C vitamini ihtiyacı için en çok tüketilen yiyecek olarak bilinmesine rağmen esasında en büyük C vitaminini sırasıyla kuşburnu, taze kırmızı biber ve maydonoz barındırır. Kuşburnu deyim yerindeyse tam bir C vitamini deposudur. Limona göre 15 kat daha fazla C vitamini barındırır. Doğal besinlerden C vitamini ihtiyacını karşılamak en doğru yoldur ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda eczanelerden çeşitli takviyeler alınabilir. Eczacınız ihtiyacınız olan en doğru ürünü size tavsiye edecektir. Özellikle sonbahar ve kış döneminde kırgınlık hissettiğinizde vitamin takviyesi almanızın hiçbir sakıncası yoktur şüphesiz. C vitamini içeren multivitamin takviyeler grip ve soğuk algınlığı sırasında direncinizin arttırılmasına dolayısıyla da hastalıkları daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Özellikle kronik hastalığı olanlar,yaşlılar ile gelişme çağındaki çocukların hekimin önerisini aldıktan sonra vitamin takviyesi kullanabilirler.

Bayanlara yönelik bir önceki Dengeli ve Tehlikeli Beslenme ! başlıklı yazıda "bebeklerde dengeli beslenme, dengeli beslenme ve diyet" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ