01 Kasım 2012

Cildinizi Kışa Hazırlayın

Kış mevsiminde cildin nem oranı azalır ve cildimiz daha çabuk kurur, bunu önlemek için kışın nemlendiricileri daha çok kullanmamız gerekir.

Cilt Uzmanı Dr. Gaye Devrim Özyürek, kışın soğuk ve kuru havanın etkisiyle cildimiz kuru, mat ve donuk bir hale gelir, hatta daha da ilerleyip cildin pul pul döküldüğünü görebiliriz. Böyle bir durumda cildin normal haline gelebilmesi için nemlendirmeye çok önem verilmesi gerekir. Özyürek,  cildin kışın pul pul dökülmesini önlemek için bazı önerilerde bulundu. Cildinizi kışa hazırlamak için;

Cildinizi Kışa Hazırlayın Cildinizi Kışa Hazırlayın

Banyoda uzun süre kalmamak, çok sıcak su kullanmamak ve daha az banyo yapmak ve banyo sonrası cildi uygun bir nemlendirici ile mutlaka nemlendirmek.

Herkesin cilt tipine uygun kremi kullanması, kuru cilde sahip birinin yağlı cilt için olan kremi kullanması ya da yağlı cildi olan birinin kuru cilt için olan kremi kullanması sağlıklı değildir.

Cildimiz için beslenmenin de son derece önemli olduğunu vurgulayak, günde mutlaka 8 bardak su içmek, günlük fındık, ceviz, badem ve zeytinyağı gibi besinleri tüketmek cildin sağlıklı protein alması için önemlidir.

Özyürek kışın cildimiz gibi saçlarımız ve tırnaklarımızın da kuruyabileceğiniz söyleyerek saç ve tırnak için de uygun nemlendiricilerin kullanılması gerektiğini söyledi.

Bayanlara yönelik bir önceki Sonbaharda Cildinizi Yenileyin başlıklı yazıda "cildinizi yenileyin, ve cilt problemleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ