09 Şubat 2014

Çocuğunuzu Bunları Sakın Uygulamayın

Anneyiz ya da anne adayıyız…
Çocuğumuzu korumak adına her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız değil mi? Bu dünyaya onu getirmek ve etrafında ki tüm kötülüklerden ve kötü şeylerden korumakla şifrelendi varlığımız.
Peki ya onu korumak adına yaptığımız yanlışların farkında mıyız? Yahut ne kadar farkındayız? Örneğin; Oyun oynarken sehpanın kenarına ya da koltuğa çarpan çocuğumuza verdiğimiz ilk tepki onu sarıp sarmalayıp ‘’ al sana al kötü sehpa bebeğimin canını acıttın döveyim mi seni ‘’ şeklinde bir tepkidir fakat bilinenin aksine bu böyle olmamalıdır.
Bu davranışınızla aslında çocuğunuza ne öğrettiğiniz ne biliyor musunuz? Olan bir olay karşında kendine bakmadan, nerede sorumluluk alamadım, dikkatli olmadım demeden önce bir suçlu arayıp, ona kızmayı öğretiyorsunuz.
Yahut çocuğu olan tüm anneler evdeki bütün ufak tefek kırılacak ya da benzer eşyaları kaldırır ortalıktan… Bunu yaptığınızda ise onun maddelerle olan iletişimini kısıtlayıp öğrenme sürecini engellemiş oluyorsunuz.
Dikkati, eylemin sonucunu öğrenmesine müdahale etmiş oluyorsunuz. Böyle yaparak bu işi yani dikkati onun yerine siz yapıyorsunuz.
Oysaki onun gelişimi için düşmeye de bir şeyleri kırmaya da çarpmaya da ihtiyacı vardır. Büyüklerimiz, ananelerimiz yeni yetme genç annelerimize kızarlar hep ‘’bırak düşsün düşe kalka büyüyecek diye’’ Onların haklılığını gerçekten idrak etmiş oluyoruz.

bebeginize bunu kesinlikle yapmayin h7957 300x153 Çocuğunuzu Bunları Sakın Uygulamayın

Bayanlara yönelik bir önceki Bebekler İçin Oldukça Gereksiz Olan Ürünler başlıklı yazıda "bebek besinleri, bebek kıyafetleri ve bebek sağılı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ