23 Eylül 2013

Çocuklara istemedikleri şeyleri yaptırmak

Çocuklarımızın yapmak zorunda olduğu fakat hiç istemedikleri şeyler var, en basit örnek buna yemek yemek, yada uyumak. Bazen o kadar abartırlarki yapmamak için çevirmedikleri oyun yapmadıkları yaramazlık kalmaz. Her defasında böyle bir sorun çıkarıyorlarsa işte orada duruma el atmak gerekir. Bazı yöntemlerle çocuğu ikna etmeliyiz, her defasında dövemeyiz zorla ikna edemeyiz bu çocuğun psikolojisinide kötü etkiler davranışlarınıda etkiler, size birşey yaptırmak istediğinde aynı yöntemleri tercih etmeyi bile seçebilir.

cocuklar Neden Yemek Yemez 300x207 Çocuklara istemedikleri şeyleri yaptırmakÇocuğumuza istemediği ama yapmak zorunda olduğu bir şeyi yaptırmak istediğimizde ona kızarak değil de ödül yöntemiyle yaptırmaya çalışmak çok daha etkili olacaktır. Mesela;’Bugün kitap okursan seninle parka oynamaya gidebiliriz.’ gibi. Her çocuk sonunda seveceği,mutluluk duyacağı bir şeyle ödüllendirileceğini bildikten sonra büyük bir özen ve hevesle o işi yapacak ve bir zaman sonra alışıp kendi isteğiyle yapmaya başlayacaktır.

Bazı durumlarda çocukları böyle ikna edemeyiz ve tabi bununda bir ölçüsü olmalı her defasında çocuğa taviz veremeyiz. Bu yüzden ödül sisteminide bir sistematiğe bağlamak gerekir. Mesela ‘sorun çıkarmadan’ yediği her yemek sonucunda yapbozun bir parçasını verebiliriz (küçük çocuklar içinde byük parçalı yapbozlar mevcut.) Burada anahtar nokta sorun çıkarmadığıdır çocuğun sorun çıkardığında parçayı alamayacağını bilmesi gerekir. Sorunsuz uyuduğu (uyanıp sorun çıkarmadığı mesela) her gece bir ödül, hatta gene parça parça ödül fakat tamamlandığında daha büyük bir sürpriz olabilir, pikniğe yada bisiklet binmeyi öğretin vs. Böyle basit ödülleri sistematiğe bağlayarak hem çocuklarınızla olan iletişiminizi güçlendirirsiniz hem çocuğa yemek yemeyi sevdirirsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki Hırçın Çocuklara Nasıl Davranılmalı başlıklı yazıda "hırçın çocuklar nasıl sakinleştirilir, şiddet eğilimli çocukla başa çıkmak ve yaramaz çocuk nasıl engellenir" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarçocuk şeyleri,çocuğa zorla birşey yaptırmak,evxe cucuklara nssil is yaptiririm,cocuga yapmak istemedigi isi nasil yaptirilir,çocuğa zorla birşey yaptırmak doğrumu,content,çocuğa zorla iş yaptırmak,bir çocuğa bir birşeyleri nasıl yaptırabilirim,annemin istemediği bir şeyi nasıl yaptırabilirim,aile ne istediğin bir şeyi yaptırmak için napılır

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ