26 Nisan 2014

Çocuklarda Romatizma ve Tedavisi

Çocuklarda Romatizma ve Tedavisi

görülür mü demeyin görülürmüş. Görülen romatizmanın bir kaç çeşidi var. Ancak benim bahsetmek istediğim ‘‘Juvenil Romateid Artrit” denilen çeşidi. Juvenil Romatoid Artrit, iltihaplı eklem romatizması demek, ”juvenil” kelimesi çocuklarda görüldüğü için kullanılıyor.

 Çocuklarda romatizma hastalığın belirtileri nelerdir ?

Dikkatli bir anneyseniz, bu hastalığın belirtilerini çocuğumuz yürümeye başladığında  görebiliriz. Çocuğumuzun yürüyüşünde kısmi bir aksaklık, el ve ayak bileklerinde şişlik ve sabah tutulmaları hastalığın en büyük belirtilerindendir. Bu belirtilerin hepsi aynı anda görülebildiği gibi, farklı zamanlarda tek tek de görülebilir.

Bir sabah uyandığınızda, çocuğunuzun yürümek istemediğini, oturarak ağladığını görürseniz, hemen bir doktora götürmelisiniz. Önce çocuğunuzun kendi doktoru onu muayene etmelidir. Muhtemelen grip ve benzeri herhangi bir enfeksiyon var ise bu duruma sebep olduğunu veya olabileceğini söyleyecektir. Çünkü ağır seyreden bazı grip vakalarında sinir uçları tahrip olduysa böyle bir durum yaşanabiliyormuş. Bu durumda doktorunuz bir antibiyotik vererek tedavi edebilir. Eğer bir enfeksiyon yoksa, çocuk doktorundan sonra ortopedi doktoru da muayene etmeli. Ortopedik bir sıkıntı da yok ise vakit kaybetmeden bir çocuk romatoloji uzmanına gitmelisiniz.

çocuklarda romatizma Çocuklarda Romatizma ve Tedavisi

Çocuklarda romatizma ve tedvisi

Çocuk romatizması ayrı bir uzmanlık gerektirir. maalesef bu konuda uzmanlaşmış doktor sayısı oldukça az. İnternetten araştırdığınızda karşınıza çıkacak olan bir kaç isimden birisi Prof. Dr. Özgür Kasapçopur’dur. Kendisi aynı zamanda benim kızımın da doktorudur.

Tedavi süreci nasıl ?

Fiziksel muayene ve bir takım tahliller neticesinde teşhis ”Juvenil Romotaid Artrit” ise vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Tedavi süreci biraz uzun ve meşakkatli olsa da  çocuğunuzun sağlığı her şeye değer. Çünkü tedavi edilmediğinde durum daha da vahim hale gelerek, hastalık kalbi ve diğer organları da tutabiliyor ve neticede kalıcı rahatsızlıklar ve yürüyüş bozuklukları söz konusu olabiliyor. Bu nedenledir ki, doktorunuzu iyi dinlemeli ve tedavi sürecinde istikrarlı olmalısınız. İçinde kortizon olan bazı ağır  ilaçları ve periyodik uygulanması gereken bazı enjeksiyonları tedavi süreci boyunca doktor kontrolünde kullanmanız gerekiyor. İlaçları hangi dozda ve kaç gün kullanacağınızı doktoruz söyleyecektir zaten, önemli olan aksatmamak.

Tedavi süreci, her çocukta farklı olmakla birlikte hastalığın hangi aşamada olduğuna göre de değişkenlik gösterir. Olumlu neticeler almaya başladığınızda yavaş yavaş ve kademeli olarak ilaçların dozu azalacak ve böylece iyileşme süreci başlamış olacak. Doktorlar bu hastalığın sebebini tam olarak söyleyemiyorlar, bu konuda araştırmalar halen devam etmekteymiş. Dolayısıyla, ne yaparsak hastalıktan korunmuş oluruz bilemiyoruz, daha kötüsü, tekrarlamayacağının garantisi de yok maalesef. Zaman zaman ataklar halinde tekrarlayabiliyormuş. O nedenle tedavi sürecini tamamlayan çocuğunuzun periyodik olarak kontrollerini yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Biz annelere düşen görev, çocuklarımızı çok iyi gözlemlemek ve hastalık hallerinde güçlü olup, soğukkanlı davranabilmektir.

Bayanlara yönelik bir önceki 2014 YAZINDA MAKYAJ TRENDLERİ başlıklı yazıda "2014 makyaj trendleri, 2014 yazında makyaj trendleri ve makyaj" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarçocuklarda romatizma tedavisi,cocuk çaglarda görülen romatizma tedavisi,çocuklarda romatizmanın evde tedavisi,juvenil romatizma tedavisi,romatizma evde nasıl tedavi edilir,çocuklarda iltihaplı romatizma tedavisi,çocuklarda romatizma tedavisi nasıl olur,çocuklarda iltihaplı romatizma nasıl olur belirtileri,çocuklarda eklem romatizması evde tedavisi,çocuk romatizmasının tedavisi

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ