22 Nisan 2014

Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı

Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı

Günümüzde annelerin en büyük sıkıntılarından birisi de çocuklarının gereğinden fazla televizyon izlemesidir. Kısa bir süre öncesine kadar ben de bu sıkıntıyı yaşayan annelerden birisiydim. Son zamanlarda, orta halli bir ailenin çocuk odasında bile televizyon varken, bu sıkıntıyı yaşamamak neredeyse imkansız hale geliyor.

Biz annelerin tek isteği çocuklarımızı sosyal, fiziksel, zihinsel ve duygusal yönlerden sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek ve yetişmelerini sağlamaktır. Fakat televizyon bağımlısı çocuklarda maalesef ki bu isteğimizi gerçekleştirmek pek mümkün olamıyor.

televizyon bağımlısı Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı

Televizyon bağımlısı olan çocuğunuza nasıl davranmalısınız

Aşırı televizyon izleyen çocukların sosyal yaşantısında sorunlar çıkıyor

Aşırı televizyon izleyen çocukların, derslerindeki başarı oranının oldukça düşük olması yetmiyor. Ayrıca sosyal, fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden de olumsuz etkilenme neticesinde, çeşitli gelişim sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Şöyle ki; bütün gün televizyon karşısında vakit geçiren çocuk dışarıya çıkıp temiz hava alamıyor, arkadaş ve yaşıtlarıyla oynayıp sosyalleşemiyor, gereksiz atıştırmalıklara alışıyor ve çok fazla hareketsiz kaldığı için sağlıksızca kilo almaya başlıyor, ihtiyaç duymadıkça konuşmamayı tercih ederek içine kapanık bir çocuk haline geliyor. Bu çocuklar düzenli yemek istemiyor, agresif, huysuz bir yapıya bürünüyor. İstemeden de olsa çocuklarımızın bu hale gelmelerinde bizim de payımız var mı, bilemiyorum ama bu durumdan kurtaracak olan bizlerden başkası değildir.

Televizyonu yasaklamak yerine onlarla vakit geçirin

Çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için yapılması gereken ilk ve en önemli şey televizyonu yasaklamak değil, onlara zaman ayırmaktır. Bizim hiçbir işimiz çocuğumuzdan ve onun sağlıklı gelişiminden daha önemli olamaz, bu nedenle kendi plan ve programlarımızı bir kenara atıp çocuklarımızla ilgilenmeli ve onlara gereken kaliteli zamanı, sevgiyi ve ilgiyi vermeliyiz. Fakat işe ilk etapta bu aleti bilinçli olarak bozmak ya da elektrik kesintisini sağlayarak (bu işi çaktırmadan yapınız) başlamakta fayda var. Bu onun keyfini bozarak, yerinden kalkmasını sağlayacaktır.

Sonrasında ise çocuğunuz ile birlikte farklı aktiviteler yaparak, birlikte kaliteli zaman geçirmeye çalışınız…

Çocuğumla nasıl aktiviteler yapabilirim diye soruyorsanız eğer;

Evde birlikte puzzle yapmak, resim yapmak, yemek yapmak, kek yapmak eğlenceli olabilir, ya da bu aktiviteleri eğlenceli hale getirmeliyiz. Parka gitmek, yürüyüş yapmak, alışverişe gitmek, pikniğe gitmek sinema ve tiyatroya gitmek ve daha birçok şeyi birlikte yapmak kaliteli zaman geçirebilmenizi ve büyük ihtimal eğlene bilmenizi sağlayacaktır. Bir diğer önemli husus da çocuğumuzu dinlemektir. Onu dinlemek, onunla sohbet etmek ona önem verdiğimizi ve önemsediğimizi gösterir.

Haydi hemen şimdi ikiniz, kim bilir belki de üçünüz için güzel bir program yapın ve onu televizyon bağımlısı bir çocuk olmaktan kurtarın.

Bayanlara yönelik bir önceki BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA başlıklı yazıda "ailede titizlik ve bebek eğitimi ve titizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarçocuğumu televizyondan nasıl uzaklaştırabilirim,bebek gelişiminde nelere dikkat edilmeli,ÇOCUĞUMU TELEVİZYONDAN NASIL UZAKLAŞTIRIRIM,cocuklari tvden nasil uzaklastiririz,televizyondan cocugumu nasi,televizyon bağımlısı çocuklar,cocuklari tv den nasil uzaklastorabiliriz,çocukları televizyondan nasıl uzaklaştırabiliriz,çocuğu televizyondan nasıl uzaklaştırırız,yazın televizyon izlemeye alışan çocuğa nasıl davranmalı

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ