26 Haziran 2014

Çocuklarda Yüksek Ateş Ve Havale Riski

Çocuk yetiştiren tüm annelerin sık karşılaştığı ve en çok korktukları durumlardan biride yüksek ateştir. Soğuk algınlığı, grip, kulak iltihabı yada boğaz enfeksiyonu gibi bir çok duruma bağlı olarak çocuklarda ateşlenme görülebilir.

Yüksek korkutucu ve tehlikeli bir durum olsa da, sakin olarak ve gerekli tedbirler alınarak atlatılabilir. Ateşin yükseldiği bir hastalık durumunda gecikmeden doktora başvurulmalıdır. Çocuklarda tedavi edilmeyen yüksek ateşli hastalıklar, ya da menenjit  gibi hasarı daha fazla ve kalıcı olabilecek hastalıklara yol açabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için hemen ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Kulak iltihabı yada boğaz enfeksiyonu gibi ateşlenmenin iki veya üç günden fazla  sürdüğü durumlarda, bazen ilaç tedavisi yetersiz kalabilir. Bu durumlarda evde doğal tedavi yöntemleri de uygulanmalıdır. Ateş düşürücü şurup veya fitil kullanılmasına rağmen, bazen ateş yükselmesi kontrolü zor bir durum olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğu sık sık ılık suyla yıkamak ateşin kontrolünün sağlanmasında yardımcı olur. Ateşli çocuklar bu durumlarda duş almak istemeyebilirler. Vücut sıcaklıklarının yüksekliği yüzünden duş almak hoşlarına gitmeyen bir durum olabiliyor. Bu durumda soğuğa yakın bir suyla ıslatılmış bezlerle, çocuğun başına ve karın bölgesine tampon yapılabilir.  İki bez kullanılarak beş dakika da bir ısınan bez değiştirilerek kullanılırsa, kısa sürede sonuç alınır ateş kontrolü sağlanır. Bezlerin yıkandığı suyun içerisine bir miktar sirke eklemek de uygulanabilecek bir yöntemdir.

hasta bebek Çocuklarda Yüksek Ateş Ve Havale Riski

Ateşlenen çocuğa ne yapılmalı ?

Bir başka yöntem de su torbası kullanmaktır. Küçük su torbalarının içerisine soğuk su konularak, çocuğun koltuk altlarına ve bacak arasına koyarak bekletmek de ateşini düşürür. Su torbası kullanılırken torbanın içerisindeki suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Bir süre sonra ısınan torbaların içerisindeki sular değiştirilmelidir.

Yüksek ateşli durumlar da, ateş düşürücü şurup ya da fitiller dört saatte bir dönüşümlü olarak kullanılır. Bu ateşlenmenin kontrol altında tutulmasını sağlar. Yine de yükselme görülebilir. Özellikle yedi yaşına kadar çocuklarda havale riski yüksektir. Sık ateşlenen çocuklarda tedavi olarak koruyucu ilaçlar da kullanılabilir. Özellikle uyurken havale riski daha yüksektir, ve dikkat edilmesi gerekir.

Ateşli çocuklarda dış ateşin dışında iç ateşte önemlidir. Çünkü verilen ilaçların etkisiyle vücudun dışı soğuk fakat içerisinin ateşi yüksek olabilir. Bu durumun kontrolü çocuğun ateşinin makattan ölçülmesiyle mümkündür. Dikkat edilmesi gereken nokta, her zaman iç ateş dış ateşten normalde bir derece yüksektir. Çocuklarda normal ateş 36.5 yada 37 derecedir. Bunun üzerindeki değerlerde dikkatli olunmalıdır.

Çok sık ateşlenen ve havale riski yüksek olan bir çocuğunuz varsa, özellikle geceleri sık sık kontrol etmenizi öneririm. Bir de yanınız da mutlaka su bulundurun. Allah korusun havale durumu yaşanırsa çocuğunuzun üzerine dökeceğiniz su havalenin, çocuğunuz üzerinde kalıcı hasar bırakmasını ya da menenjite dönüşmesini  engeller. Havale durumun da çocuğunuz da titreme, gözlerinde kayma ve göz bebeklerinin kaybolması gibi belirtiler görülür. Bu durumda hemen çocuğunuz üzerine bolca soğuk su dökün, ve hemen  en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Bayanlara yönelik bir önceki 2014 YAZINDA MAKYAJ TRENDLERİ başlıklı yazıda "2014 makyaj trendleri, 2014 yazında makyaj trendleri ve makyaj" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar4 yasinda cocukda normal ates,yuksek ates havale riski,Evhanimlarin sik,34 3 ateş çocuklar da normal mi,4 yasinda ateş ve tıtreme,ateşlenmenin derecelere göre riskleri,Çocukda normal ateş ne olmalı,cocuklarda ates ne kadar olmali?,çocuklarda ateş normalde ne kadardır,çocuklarda dönüşümlü olarak kullanılan ateş düşürücü şuruplar

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ