17 Ekim 2012

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocukların bağışıklığını güçlendirmek için yapılacak şey aşılamadır. Kişisel hijyen, düzenli ve dengeli beslenme, spor, bağışıklığın güçlendirilmesinde son derece büyük öneme sahiptir.

Okulların açılmasıyla birlikte özellikle okul çağındaki çocuklar sebze da görülen enfeksiyonlarda da artış başladı. Çocuğunuz  okula yeni başladıysa ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız bu yazımızı okumayı sakın ihmal etmeyin.

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Hisar Intercontinental Hospital  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fazlı Yılmazer ile çocukları enfeksiyonlara karşı korumak için neler yapılabileceğini şöyle anlatıyor. Başta anne sütü ile beslenme üzere, çocukluk çağında geçirilen hastalıklar ve uygulanan aşıların bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunduğunu belirterek ” Çocukluk çağında enfeksiyon hastalıkları daha sık görülür. Zamanla gelişen sayesinde enfeksiyon hastalıkları azalır. Yaşlılık ile birlikte de yaşlandığından tekrar enfeksiyonlarda artış görülür. ; olumsuz çevre şartları, kötü beslenme, uykusuzluk, aşırı yorgunluk ve stresle beraber zayıflar” dedi. Dr. Yılmazer, çocuğunu enfeksiyonlardan korumak ve bağışıklığını güçlendirmek isteyen ebeveynlere şu önerilerde bulundu.

Düzenli ve dengeli beslenmesini sağlayın. Protein, karbonhidrat ve yağ içeriği dengeli ayrıca vitamince zengin meyve ve sebze tüketimine dikkat edin.

Yeni doğandan itibaren tüm aşılarını yaptırın.

Ellerini düzenli ve sık yıkamasını sağlayın. Ellerin sık yıkanması birçok enfeksiyon hastalığından k orunmada en önemli koruyucu mekanizmadır. El yıkamasının mümkün olmadığı durumlarda el dezenfektanı kullanın.

Bol sıvı tüketilmesini sağlayın.

Yeterli ve düzenli uyumasını sağlayın.

Sigara dumanından uzak tutun.

Mecbur kalmadıkça kalabalık mekanlara sokmayın.

Hasta kişi ve çocuklarda uzak tutun.

Mevsimine uygun giydirin.

Yaşına uygun ve düzenli spor yapmasını sağlayın.

 

Bayanlara yönelik bir önceki Burun Tıkanıklığı başlıklı yazıda "bebeklerde burun tıkanıklığı, burun neden tıkanır ve burun tıkanıklığı belirtisi" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ