12 Ekim 2013

Çocukların İştahı Nasıl Arttırılır

Çocukların iştahsız olması, ebeveynlerin çözüm bulmakta oldukça zorlandığı bir konudur. Bu durumdan neredeyse her aile yakınmaktadır. Bu yazımızda, çocukların iştahını arttırmak, beslenme alışkanlığı kazandırmak ve çocuklara yemek yemeyi sevdirmek gibi soruların cevabını geniş olarak açıklamaya çalıştık. Çocuklarda iştah nasıl arttırılır daha iyi anlamak için önce nedenlerine bakalım.

Çocukların İştahsızlık Nedenleri

545899 5174 42 300x200 Çocukların İştahı Nasıl ArttırılırEbeveynler, çocuklarına yemek yemeyi sevdirmek ve iştahlarını arttırmak için öncelik olarak doğru besinleri seçmelidir. Beslenme programında hem çocukların seveceği yiyeceklerin hem de sağlıklı besinlerin yer almasına özen gösterilmelidir. genellikle 7 ayı doldurduklarında görülmeye başlar. Bu sorun okul yıllarına kadar devam eder. Sorun çözülmedikçe çocuklar yetişkinliğe kadar sürecek olan bir kötü beslenme alışkanlığı kazanırlar.

Çocukların iştahsız olmasında ve iştahsızlığın çözümünde anne babaların rolü büyüktür. Çocukların iştahsızlığını önlemek için doğru davranışlar takınmak gerekir. Uzman doktorların önerisi bu yöndedir.

Çocuklarda iştahsızlığın altında yatan ana etken sağlık problemleri de olabilmektedir. Bu nedenle uzun süren iştahsızlık nedeniyle doktora başvurmak oldukça yararlı olur. Grip, bağırsak enfeksiyonları, viral hepatitler, solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonu, tüberküloz gibi pek çok hastalık eğer tedavi edilmezse, iştahsızlık sürekli olarak devam eder.

Çocukların İştahını Arttırma Yolları

– Yeni yemek tarifleri deneyin.
– Sabırlı ve anlayışlı olun.
– Hem çocukların seveceği hem de sağlıklı besinler yedirin.
– Çocuklara örnek olacak bir beslenme düzeni sağlayın
– Yemek yedirmek için çocuğun peşinden koşturmayın. Bu davranış, çocukları yemek yemekten soğutabilir.
– Yemeklerden önce çocukların abur cubur yemesine izin vermeyin.

Çocukların iştahını arttırmak için ilk yapılması gerekenler bunlardır. Bu yazılanlar uygulandığı taktirde, zamanla çocuklar yemek yeme alışkanlığı kazanacak, iştahsızlık ortadan kalkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hazır Paketlenmiş Gıdalardaki Tehlike başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Arananlarçocuk iştahı nasıl artar,çocukların iştahı nasıl artar,çocuklarda iştahın artması için,cocuklar nıcın yemek istemez,çocuklarda iştahsızlığın önlenmesinin maddeleri,çocukların iştahı na,çocukları iştahsızlık önleme yolları nelerdir,çocuklarda iştahsızliga çözüm Canan Karatay,yemek yeme iştahıni nasıl artırıriz,çoçuk iştası nasıl artar

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ