30 Mayıs 2012

Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Danteller ev hanımlarının bir numaralı gözdesi hiç şüphesiz.Hanımlar,yaratıcı ile vitrinlerden mutfaklara kadar dantellerle süslüyorlar evlerini.

Dantel Modelleri

Dantel’in tarihi salında oldukça eskilere dayanır.Aslında bir pamuğu, belirli şekillere göre işleme adı verilebilecek dantel ve nakışın ilk örnekleri Eski Mısır Mezarlarına kadar dayanır.Mısırdaki bu örnekler düğümlü bağlama iş olsa da dantel ve nakışın temelini oluşturan örneklerdendir.

Dantel’in ticari hayatta yer bulması ise 16.yüzyıl’da Venedik’te görülmüştür.Vendeik’te iğne ve mekik danteli yapılır ve yapılan bu işleme antika işi adı verilirdi.Çok geçmeden dantelin ün salmasıyla İspanyollar altın ve gümüşten dantel modelleri yarattılar.Dantel akımına kapılan bir diğer ülke ise Fransa olmuştur.Fransa dantel konusunda oldukça gelişme göstererek iğne dantelinin merkezi durumuna gelmiştir.

Dantel Türk tarihinde de önemli yer tutmaktadır.Bazı araştırmacılara göre dantelin ana vatanı Anadolu’dur.Kimi araştırmacılar ise Anadolu’ya ilk dantel örneklerinin Venedik’ten geldiğini ileri sürmektedir.

Hangisi doğrıu olursa olsun Anadolu’da dantelin önemi büyüktür.Genç kızların çeyizleri dantellerle doludur Anadolu’da.Yatak örtüleri, masa örtüleri, perdeler, yastık kenarları dantel işlemerle bezelidir hep.

İşte gerek Dünya Tarihinde gerekse Türk Kültüründe bu denli önemi olan dantele olan ilgi günümüzde biraz azalmış gibi gözüküyor.Özellikle dantel sanayisinin gelişmesiyle sanayi tipi üretime konu olan danteller evlerde unutulmuşa benziyor.Biz de bu unutulmuşluğa atıfta bulunarak, dantel kültürünü yaşatmak adına bulabildiğimiz en güzel dantel modellerini sizler için biraya getirdik.
işte geçmişten günümüze dantel modelleri;

dantel tarihce Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

İngilizlere ait 17. yüzyıl başlarında yapılan bir dantel modeli.

ilk dantel ornegi Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

İpliklerin bobinlere sarılmasıyla yapılan bu desenler ilk dantel örneklerinden.

badem desenli dantel modelleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Badem desenli vitrin dantel modeli.

dantel masa ortusu modelleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Çok şık dantel sehpa masa örtüsü.

dantel sehpa ortusu modelleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Oldukça zarif, yuvarlak masa dantel sehpa örtüsü modeli.

dantel yastik kenari modelleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Birbirinden şık dantel yastık kenarı örnekleri.

dantel yastik kenari ornekleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

fiskos dantel modelleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Pembenin zerafeti altında dantel fiskos masa örtüsü.

masa dantel modeli Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Yatak odası dantel örnekleri…

yatak odasi dantel modelleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

yatak odasi dantel ornekleri Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze

Dantel her ne kadar günümüzde ev dokumasından uzaklaşıp, sanayileşse de hiç bir zaman unutulmayacak bir değer bizler için…

Birbirinden güzel pike dantel örnekleri

Bayanlara yönelik bir önceki Pike Dantel Örnekleri başlıklı yazıda "dantel pike takımı örnekleri, pike dantel örnekleri 2012 ve pike dantel örnekleri 2013" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlardantel modelleri,eski dantel örnekleri,dantel m,mısır daki dantel örnekleri,eski dantel modelleri,eski zaman dantel modelleri,eski model danteller,eski danteller,eski zaman dantelleri,geçmişten dantel örnekleri

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ