05 Şubat 2014

Demir Eksikliği ve Alınabilecek Tedbirler

Adet kanamaları, hamilelik, yanlış diyet uygulamaları, yaşlılık, vejetaryenlik, fosfor tüketimi fazla olan bir beslenme biçimi, alkol alma, uzun süren hastalıklar, ülser, fazla miktarda çay ve kahve tüketimi, sindirim bozukluğu, ağır egzersizler, terleme vb. demir eksikliğine neden olabilir.

En zengin demir kaynakları: Karaciğer, dalak, kırmızı etler, böbrek, balık türleri, yumurta, yürek.
Orta derecede zengin demir kaynakları: Pekmez, kara üzüm, kuru baklagiller, yumurta sarısı, yeşil mercimek, kuru yemişler, lahana, tere, yeşil yapraklı sebzeler.

Kahve ve çay, demiri bloke ettiğinden bu yiyecekler yemekle birlikte alınmamalı ancak yemeklerden yaklaşık 30 dakika sonra veya öğün aralarında alınmalıdır. Fitik ve okzalik asitli yiyeceklerle birlikte mutlaka C vitaminince zengin bir yiyecek alınmalıdır. Mesela, ıspanak yemeğine mutlaka limon sıkılmalıdır. Demir tabletleri alanlar da C vitamini için bir portakal yemelidir. Zira bu, demirin daha iyi emilmesini sağlar.

Baş dönmesi, yorgunluk, nefes darlığı, anemi, soğuğa karşı duyarlılık, üşüme, çarpıntı, saç kırılması ve dökülmesi, sindirim bozukluğu, baş dönmesi, sinirlilik, kemik zayıflığı, tırnak bozukluğu, şişmanlık, yüzde solgunluk, zihin fonksiyonlarının zayıflaması, iştahsızlık ve kansızlık demir eksikliğinin neden olduğu başlıca sorunlardır.
İnek sütü, demir emilimini engellediği için sürekli inek sütü içenlerde demir eksikliğine bağlı kansızlık olasılığı artar. Yetersizliği çocuklarda öğrenme zorluğu, kısa dönem bellekte tutma, bir konu üzerinde yoğunlaşma zorluğu, depresyon, yorgunluk ve isteksizlik kendini gösterir.

 Demir Eksikliği ve Alınabilecek Tedbirler 20131117113104920 Demir Eksikliği ve Alınabilecek Tedbirler

Bayanlara yönelik bir önceki Bağırsak Problemlerine Yararlı Bitkiler başlıklı yazıda "bağırsağa iyi gelen bitkiler, bitki kökleri ve doğal bitkiler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlardemir eksikliği ve alkol tüketimi,demir eksikliğine ne iyi gelir,kansızlığa iyi gelen bitkiler,kansızlığa ne iyi gelir

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ