22 Ocak 2014

Derin Dondurucuda Saklama Nasıl Olmalı?

DERİN DONDURUCU DA SAKLAMA YÖNTEMLERİ

Yiyeceklerimizin bozulmadan uzun ömürlü kalmalarını sağlayarak, hem sağlığımızı bozmamış oluruz. Hem de aile ekonomimize katkı sağlarız. Kış sebzelerini yazın, yaz sebzelerini kışın derin dondurucuya atarak, her sebzeyi istediğimiz an buzdolabımızda bulabiliriz.

Kuru Yemişler:
Fındık, fıstık gibi kuru yemişleri ağzı iyice kapalı plastik torbalarda derin dondurucuda 8 aya kadar, buzdolabında ise 4 aya kadar saklayabilirsiniz.
Kızartılmış ya da pane edilerek pişirilmiş gıdaları dondurmaktan kaçının. Çünkü bu gıdalar dondurulduğu zaman, lastik gibi olurlar.
Meyveler:
Meyveyi küçük miktarlarda dondurun. Çünkü daha çabuk donar.
Meyveyi dondurduğunuz kapta, mutlaka biraz boş yer kalmasına dikkat edin. Çünkü meyveler genleşir.
Çok olgun muzları, püre haline getirdikten sonra, içine biraz limon suyu ekleyip dondurarak keklerde kullanabilirsiniz.

Dondurmadan önce sebzelerin haşlanma süreleri:
Haşladığınız sebzeleri hemen soğuk suyun içine atın ve kağıt havlular yardımıyla kuruttuktan sonra derin dondurucuya yerleştirin.
Lahana (doğranmış): 1.5 dakika
Havuç: 3-5 dakika arası
Karnabahar, kereviz, biberler: 3 dakika
Mısır: 4-8 dakika
Patlıcan: 4 dakika
Yeşil fasulye: 2-3 dakika
Soğan, ıspanak: 2 dakika
Bezelye: 2-3 dakika
Kabak: 1 Dakika
Pişirdiğiniz yemeği donduracağınızı önceden biliyorsanız, çok fazla baharat kullanmamaya özen gösterin. Çünkü dondukları zaman baharatların tatları keskinleşebilir.

frozen peas vegetables lg 234x300 Derin Dondurucuda Saklama Nasıl Olmalı?

Bayanlara yönelik bir önceki Kıvırcık saçlar için bakım önerileri başlıklı yazıda "bukle bakımı, bukleler nasıl canlanır ve kıvırcık saç bakımı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarderin donduruda et suyu saklama kapları,evde işalar saklama yerı,derin dondurucu nasıl olmalı,derin dondurucu yazın nasıl ayarlanmalı,derin dondurucu YİYECEK SAKLAMA sıcaklığı NE OLMALI,meyve suyu derin dondurucuda nasıl saklanır,dondurucuda kullanılan saklama kapları,et saklama yerı nasıl olmalı,et suyunu derin dondurucuda nasıl saklayabilirim,et suyunu dondurucuda nasıl saklanır

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ