27 Mayıs 2012

Diş Telleri

Ortodontik bozukluklarda kullanılan diş telleri zamanında kullanımla kalıcı şekil bozukluklarını büyük oranda engelliyor.

Hangi yaşlarda kullanılabilir ?
Diş telleri çocuklarda 8 yaşından itibaren başlamak üzere her yaş aralığında kullanılabilir. 5 yaşın altında kullanılması doğru olmamakla beraber, 5 ila 8 yaş arasında sadece süt dişlerinin zamanından önce çekildiği ya da iskeletsel anomalinin görüldüğü durumlarda diş telleri kullanılabilir.

Diş teli kullanımı için diş hekimleri tarafından tavsiye edilen yaş aralığı, diş ve çene yapısının gelişim dönemi olan 8 ila 10 yaş arası dönemdir. Bu dönemdeki tedaviler hem hasta açısından hem de hekim açısından çok daha rahat geçer; aynı zamanda da diğer durumlara göre maliyeti çok daha düşük bir tedavi olur.

Erişkinlerde tedavinin başlama veya bitme yaşı yoktur. Dişin etrafında bulunan dokular sağlıklı olduğu müddetçe diş telleri 20, 30, 40 yaş gibi bir sınırlama yapmaksızın her yaşta kullanılabilir. Hatta diş teli tedavisi alarak diş protezi tedavisinden kurtulan hasta sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Kimlerde kullanılır ?
Diş telleri genel olarak küçük yaştaki çocukların dişlerinde görülen düzensizlikler ve aynı zamanda çenelerle ilgili pozisyon bozukluklarında kullanılır. Kullanılan bu tellerin sonuç verme süresi ortalama 1 ila 1.5 yıl arasındadır ve insanlarda genel olarak vücut sağlığına veya ağız ve diş sağlığına herhangi bir zararı yoktur.

Diş telleri en çok dişlerde çarpıklık görülen vakalarda kullanılır. Örneğin, normalde ağızda bulunan süt dişlerinin her birinin tam altında bir daimi dişi bulunur. İşte dişlerdeki çarpıklıklar da bu daimi dişlerin süt dişlerinin tam altında bulunmaması veya dişler arasındaki mesafenin çok dar olması gibi durumlarda görülür. Böyle durumlarda dişler ya yanağın içinden ya da damak tarafından çıkabilir. İşte dişlerin düzensiz çıktığı bu bölgeler diş tellerinin kullanım alanı içine girer.

Peki diş telleri hangi şekil bozukluklarında kullanılamaz ?

dis telleri Diş TelleriDiş tellerinin kişinin dişlerinin boyunu veya genişliğini değiştirebilme gibi bir yetisi yoktur. Yani eğer bir kişinin dişlerindeki düzensizlik dişlerinin boyutuyla veya genişliğiyle alâkalı ise burda diş teli tedavisi ile müdehale yapmanın bir mânâsı yoktur.

Diş telleri ancak dişlerin pozisyonlarını değiştirebilir. Yani, bu ister azı dişi olsun, ister kesici dişler olsun; eğer dişler birbirinden ayrık olursa dişleri birbirine yakınlaştırabilir ya da dişler çok sıkı ise dişleri birbirinden ayırabilir.

Diş tellerinin kullanılamayacağı vakalar vardır. Bu vakalar özellikle isketletsel şekil bozukluklarında görülür. Bu şekil bozukluklarında diş telleri kullanılmaz. Kullanılsa da bir faydası görülmez. Bu tür vakalar plastik cerrahinin alanına girer.

Çocuklarda ortodontik tedavi nasıl yapılır? Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Bayanlara yönelik bir önceki Çocuklarda Ortodontik Tedavi başlıklı yazıda "çocuklarda diş bozukluklukları ve çocuklarda diş teli" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlardamak teli,dis teli icin hangi bransa,damak diş,diş teli hangi bölüme girer,diş teli hangi yaşlarda kullanılabilir,diş teli kimlerde kullanılr

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ