03 Nisan 2013

Diyet Yapanlara Yardımcı Besinler

Kilo vermeye karar verdiyseniz ilk işiniz alışveriş listenizi yenilemek olacak. Dr. Ayça Kaya tok tutan ve yağ yakıcı olan gıdaları açıkladı.

Fazla kilolarınız var ve yapmaya karar verdiniz.Ancak bu noktada en önemli husus diyetinize yardımcı olacak gıdaları mutfağınızda hazır bulundurmanız.

İşte diyet yapanların mutfaklarından eksik etmemeleri geren gıdalar:

tok tutan gidalar e1364927227575 Diyet Yapanlara Yardımcı Besinler

Kırmızı Biber:

İçeriğindeki capsaicin  maddesi nedeniyle metobolizmayı hızlandırıp, vücut ısısını yükseltiyor. Bu sayede enerji harcayarak yağ yakımı hızlanıyor.

Yeşil çay yağ yakımı hızlandırmakla kalmayıp, iştah ta kesiyor.Yapılan araştırmalarda yeşil çay içenler, içmeyenlere oranla  %45 daha yavaş kilo alıyor

C vitaminli gıdalar:

C vitamini ihtiva eden gıdların yağ yakımını hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.C vitamini bakımından en zengin gıda ise kivi.Diyet yapanlar günde en az 1 adet kivi tüketmeli.

Yeşil çay:
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak yeşil çay içenler, içmeyenlere göre %45 daha yavaş kilo alıyor. Yeşil çay deneklerin iştahını kesme konusunda çok başarılı olmasa da yağ yakımını ve kilo almayı belirgin bir biçimde yavaşlatıyor. İşte bu yüzden her gün en az 1 fincan yeşil çay tüketilmelidir.

Kırmızı biber:
Acı sevenler sevmeyenlere gore daha şanslı, çünkü kırmızı biberin içindeki capsaicin maddesi metabolizmayı hızlandırıyor, vücut ısısını yükselterek enerji harcamaya neden oluyor. Eğer midede bir sorun yoksa yemeklere mümkün olduğu kadar kırmızı biber eklenmelidir.

Yağsız yoğurt:
Yağsız yoğurt günde en az 3 kez tüketilmeli.İçeriğinde kalsiyum ve protein sayesinde bel ve basen gibi yerlerde kitleselleşmiş yağların yakımını hızlandırır.

Su:
Dolaşımı hızlandırarak, yağ yakımını artırır.Bu nedenle günde en az 2.5 litresu içilmeli.

Bunlar yağ yakımı hızlandıran gıdalar. Peki diyet esnasında bizi tok tutacak gıdalar neler?

TOK TUTAN GIDALAR:

Yulaf kepeği:
Yulaf kepeği düşük glisemik indeksi sayesinde ani iştah ataklarını önleyerek, uzun süre tokluk hissi verir.Ayrıca bağırsakların düzenli çalışmasına da oldukça etkilidir.

Brokoli:
Kanserin düşmanı olarak biline brokoli diyet sofralarında da mutlaka yerini almalı.Brokoliyi buharda haşlayın.Üzerine limon, az miktarda zeytinyağı ve baharat ekleyerek tüketin.

Beyaz lahana:
Çok düşük kalori değerine sahip olan lahana, içeriğinde ki yüksek lif sayesinde bünyeyi tok tutar.

Yeşil kabak ve balkabağı:
Her iki kabak türü de içeriğindeki yüksek liften ötürü tok tutan gıdaların başında geliyor.Kabağın kalorisi de oldukça düşüktür.

Sütlü kahve:
İçeçeğiniz bir fincan sütlü kahve sizi uzun süre tok tutabilir.Ancak süt yağsız olmalı.

Hayvansal proteinler:
hayvansal proteinler metabolizmayı çalıştırarak yağların yakılmasına yol açar.Aynı zamanda tok tutar.Bu nedenle tavuk eti,balık, yumurta, kırmızı et veya peynir diyet esnasında mutlaka tüketilemeli.

İşte yapacağınız diyeti başarıya ulaştıracak sırlar. Dr. Ayça Kaya’ya ise sonsuz teşekkürler.

Bayanlara yönelik bir önceki Diyet Yapmadan da Kilo Vermek Mümkün başlıklı yazıda "Diyet Yapmadan da Kilo Vermek Mümkün, diyet yapmadan kilo verebilirsiniz ve diyet yapmadan kilo verilebilir mi" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarakşam yemek yememek kilo verdirirmi,diyet yaparken tok tutan gıdalar

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ