13 Eylül 2012

Doğum Sonrası Depresyon

Annelik, muhteşem bir duygu olsa da bazen, doğum sonrası depresyonla, kabusa dönüşebilir. Doğum sonrası depresyon, anne ve bebek ilişkisini ciddi anlamda etkileyebilecek boyutlara gelebilir.Boyutları bu kadar ilerlemiş duruma psikoz da denir.

Doğumdan sonra ki onbeş gün içinde, genellikle anneler bu buhranı atlatabilirler. Atlatılamayan durumlarda, altı ay içinde bu doğum sonrası depresyon, yavaş yavaş ilerleyerek en sonun da, gün yüzüne çıkar. Yüzde on beş oranında, doğum sonrası depresyon ile karşılaşılır. Bu durum 1-2 yıl sürebilir ve kesinlikle uzmanlar tarafından destek alınmalıdır.
Doğum sonrası depresyonun yaşanmasının, geçmişe dair de bir sürü yaşanmışlıktan kaynaklandığıda görülmektedir. Hamilelik döneminde, hormanların olduğundan farklı çalışması,bu bastırılmış duyguların hamilelikte ortaya çıkmasına neden olur ve doğum sonrası da atlatılamayabilir.

Kadınlar, hamilelik dönemlerinde genelde oldukça hassaslaşırlar. Bazı kadınlarda ise bu durum sinirlilik huysuzluk gibi değişikliklerede sebep olabilir. Eşin desteği çok önemlidir. Hem hamilelik aşamasında hem de doğum sonrası eşini anlayıp, onun isteklerine göre davranıp, daha anlayışlı olmalıdır.

dogum sonrasi depresyon Doğum Sonrası DepresyonHamile olan kadın, bir sürü korkuyu endişeyi sevinci,merakı, iyi bir anne olup olamayacağı duygularının hepsini bünyesinde barındır. Anne olmanın sorumluluğu, genelde herkezi düşünmeye sevk eder. Bunları düşünen annenin içinde bulunduğu hayat şartlarına çok önemlidir. Sosyal ve ekonumik şartların olgunlaşmadığı bir ortama bebek getirme fikri anne de zaten bir gerginlik yaratmıştır. Bebeği dünyaya geldiğinde ise, bu yetememe duygusu çoğalabilir ve genellikle annelerin, doğum sonrası depresyona girmelerinin en baş sebepleridir.

Yetememezliğin diğer bir boyutu da sütüm yeter mi? sorusudur.Ya yetmezse, ya onu doyuramazsam ağlamalarının sebeplerini anlayamazsam gibi, daha bebek doğmadan yerleşen problemlerdir bunlar anneye.

Doğum sonrası depresyonun birde başka bir boyutu vardır. İstenmeyen gebelikler,ailede ki büyük sorunlar, annenin maruz bırakıldığı, bedenen ve psikolojik şiddet. Annenin evli olmaması,annelik duygularını yeterince  hissedememe, eğer çalışan bir anneyse işten ayrılıp eve kapanma korkusu, yada  bebeğini kime emenat edeceği endişesi,eşi tarafından beğenilmeyeceği korkusu,aldatılmış olma yada, aldatılabilme fikirleri,genetik olarak depresyona eğilim,zor doğum yapma, gibi bir çok başka sebeplerde vardır.

Annenin doğum sonrası depresyona girdiğinin elbette belirtileri vardır ancak,bu belirtileri anlayabilmek için,anneye karşı ilgili insanların çevresinde olması gerekmektedir. Anne de ki, bu değişiklikler karşısında asla gecikilmeden uzmana danışılmalıdır, geçer diyerek beklenilmemelidir.

Doğum sonrası depresyona girmiş olan annenin, davranışlarına yansıma durumlarını belirtmek istiyorum;

Hüzün ya da boşluktaymış hissine kapılır ve çereye karşı duyarsızlaşır. Kendini sürekli yorgun hisseder, yaşam enerjisinin kalmadığından şikayet eder, çevresinde birlikte olmaktan hoşlandığı ailesi, arkadaşları ya da onu mutlu eden herşeyden istemeden de olsa uzak kalmayı tercih eder.Bebeğini emzirirken yada onunla ilgilenirken ona  zarar verme korkusunu içinden atamaz. Yaptığı çoğu şeye karşı  konsantrasyon eksikliği yaşar, hafızası zayıflar çok iyi bildiği şeyleri bile unuttuğunu fark eder. Endişe, sinirlilik, sebepsiz ağlama krizleri ve panik ataklar geçirebilir, yeme düzeni bozulur ve iştahsızlıkla beraber kilo kaybı ve uykusuzluk uykusuzluk başlar. Bebeğiyle birlikte olmak onu mutlu etmez hatta  ilgilenmek istemez ve bebeğine zarar vermeyi bile düşünebilir. İçinde bulunduğu durumdan keyif almak yerine yanlış bir karar verdiğini düşünür ve daha sonrada bu durumdan ötürü kendini suçlar.

Annenin, bu lohusalık dönemini sorunsuz atlatabilmesi ve bebeğiyle bu tarifi mümkünsüz mutluluğu yaşayabilmesi için öncelikle bu yaşanan ve yaşanılacak olan durumun doğalbir durum olduğunu kabul etmesi ve daha sonra,bilinçlenmesi gerekmektedir.Bunun için,hamilelik ve doğum sonrası ile ilgili  kitaplar okumalı, gerekirse konusunda bilgili ve tecrübeli  kişilerle görüşmelidir.Tabi ki, babada eşine karşı sonsuz sevgi,destek  ve sabrı göstermelidir.

Bayanlara yönelik bir önceki 15.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "15.hafta , 15.hafta ultrason görüntüsü ve 15.hafta gebelikte anne" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ