27 Mayıs 2012

Dolgu Çeşitleri

Diş Hekimliği alanında kullanılan birden fazla dolgu çeşitleri bulunmakta.Peki hangi dolgu tipi daha sağlıklı sonuçlar veriyor?

Dolgu Çeşitleri Amalgan Dolgu
Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre hekimler tarafından yapılan en başaralı dolgu türü amalgan dolgudur. Bu dolgu çeşidi  metal tozları ve civanın karıştırılmasıyla elde edilir.

amalgam dolgu Dolgu ÇeşitleriAmalgan dolgu diğer dolgu türlerine göre çok daha sağlıklı ve dayanıklı olmasına rağmen, koyu bir görünümü olması sebebiyle estetik bakımdan kullanıcılar tarafından zayıf bulunuluyor. Bunun sonucu olarak da günümüzde her konuda estetiğe verilen değerin yüksek olması nedeniyle kullanıcılar amalgan dolgudan çok diş rengine uygun olan dolgulara yöneliyor.

Dolgu Çeşitleri Kompozit Dolgu

kompozit dolgu Dolgu ÇeşitleriHastalar tarafından en çok tercih edilen arasında kompozit reçine dolgular vardır. Bu dolgu türü halk arasında ışınlı dolgu veya lazerli dolgu olarak da bilinir. Kompozit dolgular da estetikliğinin yanında amalgan dolgular kadar olmasa da yine çok dayanıklı ve uzun ömürlü dolgulardır.

Dolgu Çeşitleri Porselen Dolgu

porselen dolgu Dolgu ÇeşitleriBunun dışında eğer dişte büyük bir harabiyet var ise genellikle metal veya porselen döküm dolgular tercih edilir. Bu tür dolgular uzman teknisyen tarafından laboratuvar ortamında kişiye özel olarak hazırlanır ve klinikte uzman hekim tarafından hastanın sorunlu dişi üzerine yapıştırılır.

Diş dolgusunun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız>> Dolgu Nasıl Yapılır?

Bayanlara yönelik bir önceki Dolgu Nasıl Yapılır başlıklı yazıda "beyaz dolgu nasıl yapılır, beyaz dolgu yapımı ve dolgu yapımı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlardolgu türleri,isinli dolgu nedir kullanici yorumlari

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ