26 Mayıs 2012

Dolgu Nasıl Yapılır

Birçok kişinin korku ve tereddütle yaklaştığı diş hekimi koltuğunda dolgu nasıl yapılır sorusunun cevabı burada.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Öncelikle dolgu malzemesi ve dolgu yapılacak bölgeye kavite hazırlanır. Kavite dediğimiz belli yöntemlerle diş üzerinde oluşturulmuş bir boşluktur. Eğer sorun, var olan bir çürükten kaynaklanıyorsa bu çürük diş üzerinden tamamen temizlenir.

Dişte eğer bir kırık var ise, çeşitli tekniklerle aşındırma yapılarak dolgunun o bölgeye doğru oturabilmesi ve düzgün yapıştırılabilinmesi için uygun ortam hazırlanır.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Yapılacak dolgu işlemine göre, ki bu tepme veya yapıştırma şeklindedir, dolgu için gerekli malzemeler ve altyapı hazırlanır.

Metal dolgularda maddeler başta ayrıdır. Bu maddeler metal tozları ve civadır. Bu maddeler bir araya getirildiğinde hamurumsu bir karışım ortaya çıkar. Bu karışım ise dişte kaldığı süre boyunca yavaş yavaş sertleşmeye devam eder ve 24 saat içerisinde yeterli sertliğe ulaşır.

dolgu nasil yapilir Dolgu Nasıl Yapılır?

Beyaz dolgu denilinen yani kompozit dolgular ise ışın verilerek sertleştirilir. Bu yöntemin en büyük avantajı ise hekime diş üzerinde çalışabilmek için daha uzun zaman vermesidir. Bunun sebebi kompozit dolgu dişe uygulansa bile ışın verilmediği sürece dolguda sertleşme olmamasıdır.

?

Diğer bir dolgu çeşidi ise döküm ve porselen dolgulardır. Bunlarda ise zaten malzeme sert halde olduğu için dolgu sırasında sadece uygun altyapı hazırlanıp yapıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Dolgu nasıl yapılır sorusunun cevabını alarak bir nebze de olsa bilgilendiniz. Peki dolgu sonrası nelere dikkat etmek gerekir.Buyrun, Diş Dolgusu Sonrası

Bayanlara yönelik bir önceki Diş Dolgusu Sonrası başlıklı yazıda "diş dolgusu sonrası acı, diş dolgusu sonrası ağrı ve diş dolgusu sonrası sızlama" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarporselen dolgu nasıl yapılır,evde beyaz dolgu,evde dolgu yapılırmı,metal dolgu nasil yapilir,sülük tedavisi nasıl yapılır

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ