01 Mayıs 2014

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Fransız doktor tarafından  oluşturulmuş, ve Fransa´dan tüm dünyaya  yayılmış bir diyettir. Doktor  Dukan´ın yazdığı kitabı 10 yıldır hala en çok satan kitaplar arasındadır ve bir çok dile çevrilmiştir. Dukan diyetinin temelinde sağlıklı ve hayat boyu zayıf kalmanın formülleri yatar.

Dört aşamadan oluşan dukan diyetinin ana besini saf proteinlerdir. Bu diyeti yapmanız için öncelikle dukan testini yapmanız zayıflamanız için gerekli zaman dilimini, ve aşamaların kaç günden oluşacağını belirlemeniz gerekmektedir. Boyunuza, kilonuza, ailenizin genetik yapısına, hayatınız boyunca yaptığınız diyet sayısına ve hedef kilonuza  göre bu diyetin programı belirlenir. Dukan diyetini yapacakların DR. Pierre Dukan´ın “Dukan Diyeti” adlı kitabını alıp okumalarını tavsiye ediyorum. Kitapta diyeti daha iyi anlamanız için gerekli olan her şey detaylı olarak anlatılmış. Ben şimdi diyetin dört aşamasını ve ana kurallarını anlatacağım.

Dukan Diyetinin Aşamaları

1. Atak Evresi

Atak evresi ortalama 5 ile 10 gün arası yapılır. Bu evrede sadece saf protein grubundaki besinlerden istenildiği kadar yemek serbesttir.

Saf protein grubundaki besinler sırasıyla;

Az yağlı etler: Dana ve sığır , ancak sığırın antrikot ve pirzolası hariç. Etlerin ızgarada pişirilmesi yada yağları alınarak kızartılması gereklidir.

Sakatatlar: Karaciğer, böbrek. Dana ve sığır dili ( sığırda dilin ucu ).

Yağlı, yağsız, beyaz ya da siyah etli, çiğ yada pişmiş bütün balıklar.

Bütün deniz ürünleri. ( kabuklular ve yumuşakçalar ).

Derileri hariç olmak kaydıyla; ördek ve kaz dışındaki bütün kümes hayvanları.

Yağsız jambon, yağsız indi ve tavuk dilimleri.

Yumurta.

Yağsız süt ürünleri.

Tuz oranı yüksek olmayan 1.5 litre su.

Yulaf kepeği galetası, ya da süt veya süt ürünlerine katılmış 1.5 çorba kaşığı yulaf kepeği.

Ekstralar: Kahve,çay, bitki çayları, sirke, hoş kokulu otlar,, baharatlar,baharlı otlar,salatalık turşusu, limon ( içecek olarak değil ), tuz ve hardal (ölçülü olarak )

Atak evresinde günde 20 dk yürüyüş zorunludur. yukarıdaki listenin dışında her şey yasaktır. Bu kurallara uyulduğu takdirde atak evresi süresince 1.5 ile 2 kilo rasında kilo kaybı yaşanır.

2. Seyir Evresi

Seyir evresinde saf proteinlerin yanına sebzeler de eklenir. Dukan diyetin de aldığınız protein her zaman sebzeden fazla olmalıdır. Seyir evresinde bir gün saf protein bir gün protein artı sebze olarak beslenilir. Atak evresinde izin verilen bütün  besinlere ek olarak  çiğ ve pişmiş sebzeler eklenir. Diyet sırasında yiyeceklerin miktarına, sıralamasına yada bir birine karıştırılmasına herhangi bir engel getirilmemiştir.

Yiyebileceğiniz sebzeler;

Domates, salatalık, turp, ıspanak, kuşkonmaz, pırasa, yeşil fasulye, lahana, mantar, kereviz, rezene, hindiba dahil bütün salata cinsleri, patlıcan, kabak, dolmalık biber, ve hatta her öğünde tüketmemek kaydıyla havuç ve pancar türleri.

Seyir evresini bir gün saf protein bir gün saf protein+ sebze olarak  istediğiniz kiloya gelene kadar uygulayın. Dukan diyetinde atak evresinden sonra seyir evresini yapmazsanız, veya seyir evresini kısa sürede bırakıp eski beslenme şeklinize önerseniz verdiğiniz kilonun fazlasını geri alabilirsiniz. Bu nedenle dukan diyetinde sabırlı olmalı ve kurallara kesinlikle uymalıdır.

dukan diyeti2 Dukan Diyeti

3.Güçlendirme Evresi

Bu geçiş döneminin süresi verilen kiloya göre hesaplanır. Verilen her kilo için on günlük yeni rejim uygulanır.

Seyir evresinde tüketilecek besinler:

Atak evresinin proteinli besinleri

Seyir döneminin sebzeleri,

Muz,üzüm, ve kiraz dışında her gün bir porsiyon meyve

Günde iki dilim tam tahıllı ekmek

40 gram çok yağlı olmayan peynir

Haftada iki porsiyon nişastalı gıda

Kuzu budu

İki çorba kaşığı yulaf kepeği

Bunların yanında seyir evresinde haftada iki kez ödül yemeği (öğün olarak )

Haftada bir gün mutlaka atak rejiminde ki gibi saf protein diyeti

Günlük 25 dakika zorunlu yürüyüş yapılmalıdır.

Ödül yemekleri sadece haftada iki öğün olarak uygulanır. Üst üste getirilmez ve akşam yemeği olarak yenilmesi tavsiye edilir. Çünkü akşam yemekleri daha keyiflidir.

4.Koruma Evresi

Dukan diyetinin son evresi olan bu evrede amaç sağlıklı olarak verilmiş olan kiloları geri almamak ve hayat boyu kilo kontrolü sağlamaktır.

Koruma evresinde haftanın altı gününde her istediğinizi yemeye geri dönebilirsiniz. Yaşamınızın geri kalanı boyunca kendinizi güvenceye almak için haftanın bir günü saf protein rejimini uygulayın. DR. Pierre Dukan kitabında günün belli olması için perşembeyi seçmiştir. Karar vermek size kalmış tabi ama her hafta aynı gün olarak uygulamak düzen ve disiplin getirir.

Yaşamınızı sanki asansörler yokmuş gibi sürdürün. Ayrıca hayat boyu her gün üç çorba kaşığı yulaf kepeği tüketin.

DR. Dukan´ ın bazı tavsiyeleri

  • “Ne kadar isterseniz o kadar sık  yiyin. Dukan rejiminin sırrı acıkmadan yemek yemektir. Acıkmadan yemek yerseniz listenizin dışındaki yiyecekler size cazip gelmeyecektir.”
  • “Asla öğün atlamayın. Öğün atlarsanız açlık hissiyle en ağır yiyeceklere yönelirsiniz ve vücudunuz aldığı gıdadan sonuna kadar faydalanır. Ara öğünleri atlamak diyette istikrarsızlığa sebep olur ve zamanla diyet bırakılır.”
  • “Her yemekte su için. Yemek arasında su içmek toplum arasında yanlış diye bilinse de, dukan diyetinde su içmek çok önemlidir. Yemek arasında su içmek alınan besinleri sulandırır ve emilimlerini kolaylaştırır. Doyma hissinin süresini uzatır. Mideyi daha kısa sürede şişirdiği için daha çabuk doyma sağlar.”
  • “Diyetiniz için gerekli gıdaları asla atlamayın. Dukan diyetinde besinler sınırlı olduğu için her daim buzdolabınızda bulundurmanız, ve dışarı çıkarken yanınızda götürmeniz gerekir.”
  • “Bir gıdayı tüketmeden önce listede bulunduğundan emin olun. Dukan diyetinde listedekilere sadık kalmak en önemli kuraldır.”

Dukan diyeti kuralları fazla ve katı bir diyet gibi görünse de uygulanmaya başlandığında zor olmadığı görülecektir. Özellikle et sevenler için muhteşem bir diyettir.  Bu diyetin kuralları bellidir ve değiştirilemez. Bütün kurallara uyulduğu takdirde kesin ve kalıcı kilo kaybı sağlar. En azından deneyin ve kendi mucizenize tanıklık edin.

 

 

Bayanlara yönelik bir önceki 2014 YAZINDA MAKYAJ TRENDLERİ başlıklı yazıda "2014 makyaj trendleri, 2014 yazında makyaj trendleri ve makyaj" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlardiyetler dukan video,dukan diyeti kitab indir,dukan diyetinin püf noktaları,dukan öğün atlama,diyette istikrarsızlık,dukan diyeti püf noktaları

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ