30 Nisan 2014

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik

Sosyal Güvenlik Reformu, hakkı getiriyor. Yeni çıkan yasaya göre ev hanımları, isteğe bağlı sigortalı olarak  ’na () prim ödeyebilecek. Bu primler sonunda da emekli olma hakkı kazanabilecek… Yeterli primin yatırılmasının ardından emekli olabilecekler. Ev hanımlarının sigortalı olabilmesine imkân veren düzenleme, isteğe bağlı sigortalılık şartlarında değişiklikle sağlandı.

Ev hanımlarımızın emekli olma konusunda hakları nelerdir ?

İş yerinde, çalışmadan isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Aile ekonomisine iş hayatında aktif olarak çalışarak katkıda bulunmak yerine ev hanımı olarak katkıda bulunan kadınlarımızın isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olabilme hakları bulunmaktadır. Haddi zatında ev hanımlığı da ülke ekonomisine bir katkıdır ve hiç de azımsanmayacak ve oldukça ağır bir çalışma hüviyetindedir.

ev memurlarına emeklilik Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev hanımları nasıl emekli olur ?

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapmaları gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlamakta.

Ev hanımlarına emeklilik için gereken şartlar hakkında genel bir bilgi sahibi olmuşsunuzdur diye düşünmekteyiz.

Bayanlara yönelik bir önceki Ev Hanımlarına Emeklilik başlıklı yazıda "ev hanımları emekli olabilirmi, ev hanımları nasıl emekli olur ve ev hanımlarına emeklilik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarson torba yasasında ev hanımlarının emeklilik,ev hanmlar ile ilgili szler,yeni torba yasada isteğe bağlı ev hanımı sigortalılığı,ev hanmlarna emeklilik hakk veren yasa,ev hanmlarna emeklilik 2014,ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalılığı,ev hanimlarina emeklilik ssk,evden emeklilik,ev hanımlarına ssk emeklilik,ev hanımlarının emeklilik hakları

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ