14 Aralık 2011

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik

Herhangi bir SSK’lı işte çalışmayan imkanı bu yazımızda sizlerle. Bir ev hanımı olarak aslında ağır bir iş temposunun içindesiniz. Çocuk bakımı, temizlik, mutfak işleri hepsi sizlerin omuzunda. Ancak bir ev hanımı olarak siz de geleceğinizi garanti altına almak istiyorsunuz.

Ev hanımlarına emeklilik imkanı tanıyan olanakları belki daha önce bilmiyordunuz. Bu yazımız tam da sizler için. Gelin ev hanımlarına emeklilik imkanlarını hep beraber inceleyelim.

Ev hanımlarına emeklilik pek tabi mümkün. Ev hanımlarına sigorta başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi ev hanımları isteğe bağlı sigorta primlerini  ödeyerek emekli olabiliyorlar.

ev hanimlari emekli olabilir mi Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev hanımları emekli olabilir mi?

Ev Hanımlarına Emeklilik

2011 yılında yürürlüğe giren Torba Yasa ile ev hanımları ayda 18 gün prim ödeyerek toplamda 7200 prim günü üzerinden emekli olabilme imkanı tanındı. Torba yasa öncesi 1 ayda 30 gün prim ödemek kaydıyla toplamda 9000 gün üzerinden prim ödeyerek emekli olan ev hanımları torba yasa sonrasında daha az prim (7200 gün) ödeyerek emekli olma şansına sahip.

Emekli olmak isteyen 18 yaşından büyük ev hanımlarının öncelikle SGK’ya dilekçe ile başvurarak isteğe bağlı sigortalarını başlatmaları gerekiyor. İsteğe bağlı sigortalı olmanın şartlarını yine Ev hanımlarına sigorta başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

ev hanimlari emekli olabilirmi Ev Hanımlarına Emeklilik

İsteğe bağlı sigortalı olarak emekli olmak isteyen ev hanımlarının ödemesi gereken aylık prim miktarı ise 18 gün üzerinden 143 TL. Prim ödeme gün sayısı 2012 yılında 19 güne ve sonrasında her yıl 1 kademe artacak şekilde 30 güne kadar uzayacak.

Ev hanımlarına emeklilik imkanı bu kadar kolaylaşmışken vakit kaybetmeden SGK’ya başvurarak sigorta işlemlerini başlatmak yarına daha güvenli bakabilmek adına oldukça önemli.Bu konuda ev hanımlarının en büyük talepleri ise eşlerine.Eşlerinden bu konuda destek bekleyen ev hanımları şimdiden emekli maaşı alacağı günler üzerine planlar yapıyor.

Arananlarev hanımlarına emeklılık,ev hanımlarının emekliliği,ev hanımlarının emeklilik şartları,ev hanımına emeklilik,Ev hanımları emeklılık,ev hanmlarna emeklilik,ev han?mlar?na emeklilik,evhanımlarına emeklilik,ev hanımı emeklilik,Ev Kadınlarına Emeklilik

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. hatice diyor ki:

  yas25 simdi bas vursam nezaman emeklı olurum.1986 dogumluyum.hic calısmadım,neyapabilirim lütfen bilgilendirin.

 2. Adınız diyor ki:

  bence cok iyi olur hic coktan kadın ların hayatı kurtulur.

 3. ayse aydın diyor ki:

  ssk ya başvurmak yeterlimi bilgilendirirseniz sevinirim

 4. fatma bakırcı diyor ki:

  selam bende emeklilik faydalanmak istyorim benım başlagcim 189 208 kadar çalıştim prim miktarı ne kadar ödeme ne gerekir bana yardim edrmsiniz sizden haber vermsiniz 05326251544 size nasıl ulaşabilirim yani bu işe nasıl sahip olucam

 5. SEVDANE diyor ki:

  size nasıl ulaşabilirim yani bu işe nasıl sahip olucam

 6. Zuhal diyor ki:

  ev hanımlarına emeklilik imkanından faydalanmak istiyorum.Sadece SGK’ya başvurmak yeterli değil mi?

YORUM YAZ