16 Ekim 2012

Ev Hanımlarına İnternet Eğitimi

Ev hanımlarına adlı yazı dizimizle artık sanal dünyanın kazanç kapıları ev hanımlarına da açılacak.

ev hanimlarina internet egitimi Ev Hanımlarına İnternet Eğitimi

İnternet Nedir?

En genel anlamıyla internet bir iletişim ağıdır. Bir çok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu internet iletişim ağı, üretilen bilgiye hızlı ulaşım, depolama ve paylaşma isteklerinden ortaya çıkmış bir teknoljidir. Gün geçtikçe büyüyen internet ağları bugün bilgiye ulaşma,işleme ve kaydetmede büyük kolaylıklar sağlarken, e-ticaret kavramının ortaya çıkmasıyla her sektörden arzu edilen ürünlere uygun fiyatla ulaşma imkanı da tanımaktadır.

2011 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; Dünya üzerinde 2,1 milyar kişi internet kullanmaktadır.Hızla büyüyen bu devasa iletişim ağında yayın yapan web site sayısı ise yaklaşık 600 milyon civarında.

Ülkemizde de internet kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır.2003 yılı itibari ile ADSL bağlantı hizmetinin devreye girmesiyle yaygınlaşan internet kullanımı, 2005 yılı itibari ile artan bağlantı hızı kapasitesine paralel olarak hızla artan bir ivme yakalamıştır. Bugün itibariyle Türkiye de 5,7 milyon hanede internet bağlantısı bulunmaktadır.

WEB Tarayıcıları

WEB tarayıcıları bir diğer adıyla browserlar world wide web adı verilen internet iletişim ağında görüntüleme yapan programlarıdır. Bu web tarayıcılarının adres satırına erişmek istediğimiz sitenin alan adı yani domain ismini yazdığımızda tarayıcı o adrese giderek bilgileri okuyup, ekranlamaktadır. Bugün en çok kullanılan web tarayıcıları Microsoft’un İnternet Explorer, Google tarafından sunulan Chrome ve Mozilla tarafından yayımlanmış Firefox’tur. Peki  alan adı (domain) kavramı ne anlama gelmektedir.

Alan Adları

Bildiğiniz gibi her web sitesinin bir ismi bulunmaktadır. Web tarayıcınızın adres satırına ulaşmak istediğiniz internet sitesinin adresini yazdığınız da tarayıcı o adrese erişip, bilgileri ekrana getirmektedir. İnternet üzerinde yer alan tüm web siteleri bir bilgisayarda barındırılmaktadır. Bu bilgisayarların her birinin IP adı verilen bir protokol numarası vardır. Örneğin mynet.com’un IP numarası 212.101.97.6 ‘dır. Tarayıcınızın adres satırına 212.101.97.6 yazdığınızda yine mynet.com’un açıldığını göreceksiniz. Ancak bu numaraların akılda tutulması zor olduğundan bu numaralara kodlanmış domain ya da alan adı verilen  isimler kullanılmıştır.

Özetlemek gerekirse domain diğer adıyla alan adı web sitelerinin IP adreslerinin kodlanmış görüntüsüdür.

Alan Adı Uzantıları

.Com: Ticarı siteler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilize commercial, Türkçe karşılığı ticari olan kelimenin ilk 3 harfini ihtiva etmektedir.Ancak günümüzde com alan adı ticari olmaktan uzaktır.Bir çok websitesi  .com uzantılı alan adını kullanmaktadır.

.net: İnglizce network kelimesinin ilk 3 harfini ihtiva eder.Başlangıçta inernet omurgasını oluşturan servislerin alan adı uzantısı olarak planlanmışsa da şimdilerde .com gibi bir çok web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

.org: Organizasyonlar tarafından kullanılması amacıyla yaratılan bu alan adı uzantısı İngilizce organization kelimesinin ik 3 harfinden oluşur. Org uzantısı şu an itibariyle web sitesi sahipleri tarafında en çok tercih edilen 3.alan adı uzantısıdır.

Edu: İngilizce education yani eğitim anlamına gelen bu alan adı uzantısı sadece eğitim kurumlarına verilmektedir.

.Mil:  İngilizce millitary yani askeri anlamına gelen bu alan adı uzantısı sadece askeri kurumlara verilmektedir.

.gov:  İngilizce goverment  yani devlet anlamına gelen bu alan adı uzantısı sadece devlet kurumlara verilmektedir.

.tr  Bu alan adı uzantısı ülke kodunu ihitva eder.Türkiye için tr, Almanya için .de bölgesel alan adı eklentisi kullanılmaktadır.

Bu alan adı uzantılarının haricinde ; .biz, .tv, .name, .tk gibi daha az tercih edilen alan adı uzantıları da bulunmaktadır.

Web Barındırma (HOSTİNG)

Web barındırma bir diğer adıyla web hosting, internet sitelerinin tüm verilerinin saklandığı ve internet ortamında paylaşıldığı sunucu bilgisayarları ihtiva ederi. eder. Bir internet sitesi açmak istediğinizde alan adının yanı sıra web sitenizi kuracağınız, resim,video,metin vs bilgileri kaydedip, internette yayımlayabileceğiniz bir depolama alanına ihtiyacınız vardır. Bu noktada devreye web barındırma hizmeti veren firmalar girmektedir. Web hosting firmaları belirli bir ücret karşılığında internet siteniz için bir depolama alanını sizin alan adınıza tahsis ederek,  internet sitenizin yayımlanmasına olanak sağlarlar.

Web Terimleri Sözlüğü

Account: Kullanıcı hesabı.Bir bilgisayara ya da bir siteye giriş yapmak için gerekli bilgileri ihtiva eder.

Bookmark: İnternette gezinti yaparken beğendiğiniz siteleri bookmark yaparak tarayıcıda saklama işlemi.

Browser: www şebekesi üzerinde transfer ve görüntüleme yapmaya yarayn programlara verilen genel ad.

Cookie: Ziyaret edilen site hakkında tarih, kullanıcı bilgileri gibi verileri tutun dosya.

Demo: Programların tanıtım amaçlı sunulmuş versiyonlarına verilen genel ad.

DNS (Domain Name Server):

E-mail: Elektronik Posta

Download: İndirme, İnternet üzerinden veri indirme işlemlerine verilen genel ad.

FAQ (Frequently Asked Questions):Sıkça Sorulan Sorular

Freeware: Kullanımı tamamen ücretsiz olan programlara verilen ad.

Shareware: Süre ya da özellik kısıtlaması bulunan programlara verilen ad.Bu tarz programları herhangi bir kısıtlama olmadan kullanmak için prgramın full yani tam sürümü belirli bir ücret karşılığında temin edilir.

Full: Tam Sürüm

Domain Name: İnternet sitesinin Ip numarasına karşılık gelen isim.

GuestBook: Ziyaretçi Defteri anlamına gelen GuestBook ziyaretçilerinin site hakkında mesaj yazmasına olanak sağlar.

Hacker: Network sistemlerine izin olarak giren kişi.

FTP (File Transfer Protocol): Dosya Gmnderme Protokolü:

Home Page: Bir web sitesinin ana sayfasıdır:

Contact: İletişim.Site yönetimine ulaşmak adına kullanılan bir formu ihtiva eder.

I Accept: Kabul ediyorum

Join: Katıl

Password: Şifre

İnput: Giriş

Output: Çıkış

News: Haber

Network:

Search: Arama

Search Engine: Arama Motoru

Shopping: Alışveriş

Wiev: Görüntüle

Verify: Doğrula

Submit: Gönder:

Update: Güncelleme

Trial: Deneme

Smileys: Gülümseme

Webmaster: Site Yöneticisi

Live: Canlı

Yazı Dizisi İkinci Bölüm. Ücretsiz Blog Açma

Bayanlara yönelik bir önceki Ev Hanımlarına Evde İş İmkanı İstanbul başlıklı yazıda "ev hanımlarına iş, ve ilanları" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarev hanımları için eğitimi,evde yemek yapıp satmak iş ilanları bugün,devlet ev hsnımlarına nasıl iş ilanı bemiş,internet eğitim siteleri,eve hanimlarina işi ilanları,ev hanımlarının adları,ev hanımları iş eğitimi,ev hanımlara yarışmalar internet,ev hanımı amatör dns,devletin ev hanımları için internet sitesi

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ