Kategori arşivi: Aile ve Çocuk

Aile ve çocuk üzerine, ev hanımlarına birbirinden değerli tavsiyeler. Ailede çocuk eğitimi nasıl olmalıdır? Aile ve çocuk (anne ve bebek) üzerine bilgiler.

Ev Hanımı Nasıl Olmalı?

isimli çok geniş katılımlı bir anket yayınlayacağız. 20 Aralık 2016 itibarı ile yaklaşık 240 kişi çalışmamıza katıldı. İdeal ev hanımı, ve ev hanımlığının nasıl olması gerektiğine dair yorumların bir kısmını da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Bu geri bildirimler neticesinde, en kutsal görevlerden birisi olan ev hanımlığı ile ilgili güzel bir derleme yayınlamış olacağız. Nasıl daha iyi bir ev hanımı olabilirim, sorusunun cevabını arayanlara, yol gösterebilecek bir yazı meydana gelmiş olacak.

Bir düşünce;

Her şeye rağmen, her şeye bedel gülücükler saçmalı…

– Öncelikle ev hanımı olmanın altın kuralı İSLÂM. Yani İslami konuları bilmek ve uygulamaktır. Çünkü islamı bilen bir anne altın nesil yetiştirir, bilirsiniz ki bir nesil bin nesildir. Ondan sonra çalışkan olmak gerekir ki hem eşine hem çocuklarına hem de etrafa faydalı olmaktır. Becerikli olmak, temiz tertipli, güleryüzlü olmaktır…

Anket ile ilgili sonuçları, yorum ve analizleri bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. (Katılım ve başvuru beklediğimizden fazla oldu. Bu sayfa sürekli güncellenecektir.)

Ev hanımı nasıl olmalı sorusuna gelen cevaplar;

 1. Sevgi, saygı, bir aile olmayı başarabilmek.
 2. İyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir aşçı aynı zamanda kendine de iyi davranan biri iyi bir ev hanımıdır.
 3. Eşine sadık olmalı, çocuklarıyla ve eşiyle güzel bir iletişimi olmalı, anlayışlı olmak eşler arasındaki en büyük huzurdur…
 4. Sabırlı, temiz, titiz, nezaketli, güler yüzlü, uyumlu, disiplinli, orta yolu bulunmalı beraberce. Sorunlara akılcı çözümler bulunmalı, besmeleyle başlanmalıdır her işe ve en önemlisi kendini yetiştiren birey olmalı ki çocuklarına güzel örnek rol model olabilmeliyiz.
 5. Sadık.
 6. Eşine yardımcı olmalı.
 7. Eşine çocuğuna huzur veren biri.
 8. Yaratıcı.
 9. Evine katkıda bulunan.
 10. Evladın gülüşüyle uyanmak her gün yeni bişiler öğrenen bebeğim tatlı dili beni çok heyacanlandırıyor.
 11. Okuyan gezen…
 12. Ailesine destek olan.
 13. Hayatımızda her ne yaşarsak yaşayalım olumlu veye olumsuz yine de gülümsemek.
 14. Üreten, sabırlı, en önemlisi sevgi dolu olmalı hoşgörü olur ise her şey ćok güzel oluyor.
 15. Anlayışlı olmak, güler yüzlü sevgı dolu aile bıreylerının ne olursa olsun, yanlarında oldugunu hıssettırmek guven vermek.
 16. Aile.
 17. Temiz, her şeye yetişen,ve ev içinde sıcaklık huzur veren ev hanımıyım.
 18. Düzendir. Evde anne, baba ne kadar evine düzen gösterirse mutlulukları daha çok artar. Tabii bu düzeni saygı ve sevgi artırır. Maddi ihtiyaç sadece yuvayı perçinleştirir. Saygılar.
 19. Sevgi ve saygı
 20. Evine düşkün olmalı.
 21. Evinde tasarrufu sağlayıp, ek iş yapmalıdır.
 22. Öncelikle ev hanımı olmanın altın kuralı İSLÂM. Yani İslami konuları bilmek ve uygulamaktır. Çünkü islamı bilen bir anne altın nesil yetiştirir, bilirsiniz ki bir nesil bin nesildir. Ondan sonra çalışkan olmak gerekir ki hem eşine hem çocuklarına hem de etrafa faydalı olmaktır. Becerikli olmak, temiz tertipli, güleryüzlü olmaktır…
 23. Benim için çocuklarım ve eşimle birlikte keyifle oturup tv izlemek, en güzel olaydır.
 24. Ev hanımlığı bana göre dünyanın en zor mesleğidir, sorumluluğu da bir o kadar ağırdır. Sadece yemek yapıp, ev işi tutmaktan ibaret görenler için kolay iştir. Ama dışarıdan yorularak gelen eşi ve çocukları güleryüzle karşılamak en önemli görevidir. Onlara emek ve sevgi vermek, karınlarını ve gönüllerini doyurmak, ihtiyaçlarını gözetmek, yemeyip yedirmek, mükemmel anne ve eş olmaktır.
 25. Ev hanımı felsefe yapmalı. Niçin çalışıp kendi ayakları üzerinde durmak varken, evin tüm sorumluluğunu üzerine alıp, ütü, çamaşır, bulaşık ve yemek gibi zahmetli işlerle uğraşıyorum diye düşünmeli en başında. Sonra bir iş bulmalı kendine. Eşine bilmiyorsa, evde ne iş yapması gerektiğini öğretmeli ve kadın erkek değil de cinsiyet gözetmeden yaşamalı hayatını. Böylelikle hayatından bezmiş, çocuklarına nasıl davranması gerektiğini bilmeyen, ev hanımları olmaz.
 26. Her şeye rağmen, her şeye bedel gülücükler saçmalı…
 27. Hamarat.
 28. Önce insan olmalı.
 29. Esaret
 30. Beklenen bir şey yok, zaten insan gerekenleri yapıyor.
 31. Bıkmış
 32. Akıllı, çağdaş, pozitif ve sosyal.
 33. Sabırlı olması gerekir evi temizlerken.
 34. Fedakar ve affedici olmalı.
 35. Ailesine ve kocasina bagimli eve her turlu yardımı sağlamalı.
 36. Sabırla her şeyi üstesinden gelmeye çalışmalı ve sevgi ve sabır dolu olmalı
 37. Kadın isterse her şeyi başarır, bunun bilincinde olmalı.
 38. Tartışma sırasında susmalı.
 39. Karşılıklı anlayış ve empati
 40. İdeal eş ,temiz titiz anlayisli yerine göre otoriter, olmalı. Her şeye koşabilecek güçte, yardımcı olabilecek güçte olmalı. Kendini bilmeli.
 41. Kadının mutlak bir uğraşı olmalı ve hoşgörüyle çerçevelenmiş anlayış gözlüğüne sahip olması=HUZUR
 42. Sorunları yerinde çözebilen ailede herkesin seviyesine inebilen hayır kelimesini kullanmayan doğal olanı tercih eden, hazırcı olmayan. Güven verebilen (Ya da iyi ki varsın dedirtebilen)
 43. Eşiniz sevgi ve saygi ile her sekilde yaninizdaysa ve sizde ona bu acidan destekseniz ac bile olsaniz huzurlu olursunuz. Siz ikiyken bir oluyorsunuz. O nedenle onun huzursuzlugu yada huzuru sizinki oluyor.
 44. Güleryüzlü hoşgörülü, olduktan sonra mutlulukta huzurda anlayısta beraberınde gelır bunlar olmazsa huzur olmaz ve evde bırlık beraberlık sart bendelık olmazsa hersey daha kolay olur bız demek evlılıgın butununu olusturur budur.
 45. Ev hanımı olmak, eve kapanmak değil kendini geliştirmek ve her konudan ders almak birşeyler kazanmaktır.

İyi bir ev hanımı olmanın püf noktaları nelerdir, becerikli ev hanımı nasıl olunur, becerikli ev hanımları, temiz ev nasıl olur, , bir kadın evde nasıl giyinmeli, günlük ev temizlik planı, ev hanımları nasıl sosyalleşir gibi soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz gelecek cevaplara göre…

Arananlarbecerikli ev hanımı nasıl olunur,iyi ev hanımı olmanın sırları,el yapımı oya,ev kadını nasıl olmalı,ev hanımı nasıl olmalı,sigara mail,kirmizi ispanyol paca modasi cocuk,asik kalp,dantel örnekleri salon takımı,nişan kıyafeti

BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA

Herkes anne bebeğine özenli olmalıdır ki eminim öylesiniz. Özenli olmak demek; onu gözlemlemek, ihtiyaçlarını eksik etmemek, temiz olmak demektir. Özenli olmayı lütfen titiz olmakla karıştırmayalım.

bebek bakimi ve titizlik BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA

Sevgili anneler, anne adayları;

Bebeklerimizi mikroplara karşı ne kadar korumakta fayda etmez. Çünkü onlar her cismi tanımak ister, diş zamanlarında siz görün görmeyin her şeyi ağızlarına götürürler. Temiz olmak ile titiz olmayı bir birine karıştırmadan bebeklerimizi çevre şartlarına alıştırmalıyız.

İlk 4 ay bebek için çok önemlidir. Hasta olan kişilerle görüşmemeli hatta ellerimizi yıkamadan bebeğimize kendimiz bile dokunmamalıyız. İlk 4 aydan sonra ise sadece yapmamız gereken biberon temizliği, emzik temizliğidir. Bebeklerimizi mikrop savar gibi korumaya çalışırken yaptırdığımız aşılarda vücuda mikrop verdirmektir aslında. Bu aşılar yapılır, bebek bu mikroba karşı bağışıklık kazanır. Bundan yola çıkarsak evde her defasında memesi düşen çocuğun memesini buharlara bastırmanın yarım saat kaynatmanın ne alemi var. Sadece şöyle bir sudan geçirseniz de yeter.

Bebeğim yerlerde emekiyor diye haftanın her günü çamaşır sularıyla evi silmenin ne doğrusu var. Sadece ılık su ile ki kokuya bebeklerin hassasiyeti olur yeterlidir.

Özenli olmakla aşırı titiz olmayı karıştırmayalım ve bunlar gibi daha nice yapılan yanlışları şöyle bir kafamızda analiz edip uygulayalım. Göreceksiniz daha sağlıklı bireyler yetiştirmiş olacaksınız.

Arananlartesbih oyALARI,AŞK KALBİ,köstebek pastası,köstebek pasrta,el işi iğne oyası,DÜŞÜNME ODASI,İnci oya örnek,Kalplı ask,küçük gözlere eyeliner modelleri,Çok çilli yüzler

TÜP BEBEK UYGULAMALARI

Gelişen teknoloji, birçok alanda yenilikler ve değişimler meydana getirirken, bu teknolojik gelişmelerden nasibini alan alanlardan biri de, hiç kuşkusuz, tıp bilimidir. Her geçen gün, yeni buluşlar ve hastalıklara karşı uygulama ve çözüm yolları ile gelişen tıp biliminin, son gözdelerinden biri de, olmuştur.tüpbebek TÜP BEBEK UYGULAMALARI

, kadın ya da erkeğin, bazı fizyolojik sorunlar nedeniyle, normal yollarla çocuk sahibi olamamaları nedeniyle, bebek sahibi olmak içi, geliştirilmiş alternatif yollardan biridir. Bu fizyolojik sorunlar, yumurta ya da sperm kalitesine yönelik ya da, spermlerin hareket kabiliyetlerinin zayıf olmasına bağlı olarak gerçekleşen, sorunlardan kaynaklı olabilmektedir. Tüp bebek uygulamaları, belirli yöntemlerle, kişilerin, çocuk sahibi olmalarını sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

Tüp bebek uygulamaları, temel anlamda, kadından alınan yumurta ve erkekten alınan sperm hücrelerinin, döllenmesinin sağlanarak, hamilelik sürecinin başlatılmasına yönelik uygulamaları içermektedir. Bu anlamda, günümüzde, tüp bebek uygulamaları, 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler, klasik tüp bebek yöntemi ve mikroenjeksiyon ile tüp bebek yöntemidir.

bebek3 TÜP BEBEK UYGULAMALARI

tüp bebek uygulamaları

Klasik tüp bebek uygulamalarında, kadından alınan yumurta hücresi ve erkekten alınan sperm hücrelerinin, laboratuvar ortamında, kapalı bir kapta bekletilerek, döllenmesi beklenmektedir. Bu döllenme sonucu, açığa çıkan döllenmiş yumurtanın içerdiği embriyo, belirli bir olgunluğa erişene kadar beklendikten sonra, kadının rahmine enjekte edilmekte, böylece hamilelik süreci başlamaktadır.

Mikroenjeksiyon ile tüp bebek uygulamaları, klasik yöntemden daha fazla rağbet gören bir uygulama olup, bu uygulamada, yalnızca, erkekten sperm alınarak, kadına doğrudan enjeksiyonu sağlanmaktadır. Burada, bu yöntem için, özel geliştirilmiş cihazlar kullanılmaktadır. Bu yöntem, geçmişte, sperm hareketliliğinin yeterli seviye de olmaması yada, sperm sayısının az olmasına bağlı olarak, çocuk sahibi olamayan çiftlerde kullanılmaktayken, şimdilerde, tüm tüp bebek adaylarında, rahatlıkla kullanılmaktadır.

Arananlartüp bebekte ev işi

Erkeğin Hanımlamına Karşı Görevleri Nelerdir?

Kadınların eşlerine karşı görevleri olduğu gibi eşlerinde hanımlarına karşı görevleri vardır.
Bu hususlar sevginin devamlılığını ve evinizdeki huzuru,mutluluğu daim eder. İşte bunlardan bir kaçını size sıralamak istiyorum.

aile1 Erkeğin Hanımlamına Karşı Görevleri Nelerdir?

Erkeğin Hanımlamına Karşı Görevleri

 • Hanımının kusurlarını, ayıplarını kimseyle paylaşmamalıdır.
 • Onun kötü huylarına sabredip, kendi kabahatinin de olduğunu düşünmelidir.
 • Hanımını dövmemeli zulüm etmemelidir.
 • Evde çocuk terbiye etmede ona yardımcı olmalıdır.
 • Her şeyde gönlünü almalıdır.
 • Üzüntülü görünce halini sormalıdır.

  aile 2 Erkeğin Hanımlamına Karşı Görevleri Nelerdir?

  eşinizin mutlu olmasını sağlayın

 • Ona sevdiğini söylemeli, mutlu olmasını sağlamalıdır.
 • Ona her zaman yumuşak davranmalıdır.
 • Bir günden fazla dargın kalınmamalıdır
 • Ev ve dış işlerinde, onun da fikrini almalıdır.
 • Mutfak ve ev işlerinde elinden geldiğince eşine yardımcı olmalıdır.
 • Ağır zahmetli işlerde elinden tutmalı yardımcı olmalıdır.
 • Sevgisini gösterecek şekilde ufak hediyeler ile sevindirmelidir.

  aile hediye Erkeğin Hanımlamına Karşı Görevleri Nelerdir?

  eşinizi ufak hediyeler ile sevindirin

      Peygamberimiz (sav) de eşine ağır işlerde yardımcı olmuş hep hoş görü ile yaklaşmıştır ve insanlarında böyle yapmaları hususunda hadiste bulunmuştur…

Arananlarerkeğin hanımına karşı görevleri,erkeklerin hanımlara gorevleri,erkeğin hanımına karşı görevleri nelerdir,erkeğin hanıma görevleri,erkegin hanimina gorevleri,erkeğin hanımına görevlerini,erkeğin eşine karşı görevleri nedir,erkeğin kadına karşı gorevleri,erkeğin kadınına karşı görevleri,erkekklerin hanimlarina

Çocukla Tatile Çıkarken Dikkat!…

bebek2 Çocukla Tatile Çıkarken Dikkat!…

Tatil çantasında olmazsa olmazlar nelerdir ?

Her yerde erken rezervasyon indirimleri ile ilgili reklamlar görmeye çoktan alıştık. Tatile gitme imkânı olanlar, rezervasyonlarını çoktan yaptılar ya da yapmak üzere araştırmalara devam ediyorlar. Bir de tatile gitmeye zamanı, imkânı ve maddi gücü olan fakat kararsız olan kesim var. Bunlar küçük çocuklu ya da bebekli aileler.

 

Küçük çocukla ya da yapma düşüncesi biraz endişe verici olabilir. Neticede tatil yapmak, dinlenmek, eğlenmek, hoş vakit geçirmek isterken hüsrana uğramayı hiç kimse istemez. Ancak gerekli önlemleri alarak bebeğinizle güzel bir tatil yapmanız mümkün.

İlk olarak valizlerimizi çok detaylı hazırlamalıyız. İhtiyaç duyacağınız her şeyin yer aldığı bir liste hazırlarsanız, işiniz çok kolay olur. Büyük kızım 5 aylıkken gittiğimiz tatil için hazırladığım ihtiyaç listemi, yazının sonunda sizlerle paylaşacağım.
İhtiyaç listesinin dışında dikkat edilmesi gereken başka şeyler de var. Mesela yaz hastalıkları dikkatli olunması ve önlem alınması gereken en önemli şeydir.

Yaz hastalıkları nelerdir?
Yaz hastalıkları arasında özellikle , kusma, ishal, alerjik reaksiyonlar, sinek ve böcek sokmaları, havuzlara bağlı enfeksiyonlardan idrar yolu ve kulak iltihapları en sık rastlananlar arasındadır.

 

tatil Çocukla Tatile Çıkarken Dikkat!…

Çocuklarla tatile çıkarken yanımıza neler almalıyız ?

Tatilde Hastalıklardan Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Sıvı kaybını önlemek için bebeğinizin bol bol sıvı tüketmesini sağlayın; eğer emziriyorsanız sık sık emzirin.
 • Oteldeki gıdalara dikkat edilmelidir. Özellikle de açık büfeden her şey alınmamalıdır. Bozulma ihtimali olmayan ya da çok düşük olan yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Güneşin en tepede olduğu saatlerde odaya çıkılmalıdır.
 • Islak mayo ve bikini ile durulmamalıdır.
 • Havuza girilecekse, havuzun en temiz olduğu sabah saatleri tercih edilmelidir.
 • Güneşe karşı koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu kremler güneşe çıkmadan yarım saat kadar önce sürülerek her 2-3 saatte bir tekrarlanmalıdır.
 • Şapka kullanılmalıdır.
 • Geceleri mümkünse cibinlik kullanılmalıdır.
 • İshale karşı dikkatli olunmalıdır. Mesela havuz suyunun yanlışlıkla yutulması bile ishale sebep olabiliyor. Sıvı kaybını önleyin ve otelin doktoruna görürün.

Valize Koyulacaklar Listesi:

Bebeğiniz için;

 • Bebek bezi,
 • Islak mendik,
 • Plaj havlusu, yüz ve banyo havlusu,
 • Bikini, mayo ya da şu bebek bezi şeklindeki mayolar,
 • Bol bol kıyafet, çünkü günde birkaç kez değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.
 • Birkaç çift çorap,
 • Bebeğinizin sevdiği birkaç oyuncak,
 • Şişme bebek havuzu (içini deniz suyu ile doldurun; hem daha sağlıklı oluyor, hem de siz güneşlenirken bebeğiniz de yanı başınızda oynuyor),
 • Bebek yüzdürücü (birlikte yüzebilmeniz için çok rahat oluyor),
 • Şampuan, tarak, toka,
 • Güneşe karşı koruma faktörlü (30 faktör yeterli) koruyucu kremler, nemlendirici kremler, banyo sonrası için bebek yağı,
 • Terlik, şapka, gözlük,
 • Otel odasında gece yarısı mama yapmanız gerekebilir diye; su ısıtıcı (ben küçük kahve makinesini bu amaçla kullanmıştım)
 • Süt, su, meyve suyu, mama, bisküvi vb. atıştırmalıklar,
 • Ateş ölçer ve bazı ilaçlar( ağrı kesici, ateş düşürücü vb.)
 • İnce bir battaniye,
 • Sinek ilacı.

 

Sizin İçin;
Kıyafet, mayo, bikini, havlu, terlik, güneş kremi ve nemlendirici kremler, şapka, gözlük, şampuan, duş jeli, sabun, pamuk, ağrı kesici ilaç, sinek ilacı, evlilik cüzdanı ya da kimlikler, telefon şarz aletleri, iç çamaşırı, toka, takı, makyaj malzemeleri, ped ya da tampon, fotoğraf makinesi, tırnak makası, törpü, piknik örtüsü, tablet bilgisayar

Oldukça kabarık bir liste oldu değil mi? Ama bu liste gözünüzü korkutmasın 2 büyük valize sağıyor simple smile Çocukla Tatile Çıkarken Dikkat!…

Arananlaraileni siken çocuk,bikinili ev hanımları,çocukla tatile götürülecek şeyler,beş yıldızlı otele giderken neler götürülmeli,tatile ne götürülür,aileyle beraber tatilde götürülecek,tatile giderken ne goturulur,4 günlük tatile neler götürülür,tatile giderken neler götürülür,2gunluk bir tatile ne goturulut