Kategori arşivi: Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev hanımlarına emeklilik imkanı var mı? İsteğe bağlı sigorta kapsamında ev hanımlarına emeklilik için şartlar nedir?

ev hanımları için emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik

Sosyal Güvenlik Reformu, hakkı getiriyor. Yeni çıkan yasaya göre ev hanımları, isteğe bağlı sigortalı olarak  ’na () prim ödeyebilecek. Bu primler sonunda da emekli olma hakkı kazanabilecek… Yeterli primin yatırılmasının ardından emekli olabilecekler. Ev hanımlarının sigortalı olabilmesine imkân veren düzenleme, isteğe bağlı sigortalılık şartlarında değişiklikle sağlandı.

Ev hanımlarımızın emekli olma konusunda hakları nelerdir ?

İş yerinde, çalışmadan isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Aile ekonomisine iş hayatında aktif olarak çalışarak katkıda bulunmak yerine ev hanımı olarak katkıda bulunan kadınlarımızın isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olabilme hakları bulunmaktadır. Haddi zatında ev hanımlığı da ülke ekonomisine bir katkıdır ve hiç de azımsanmayacak ve oldukça ağır bir çalışma hüviyetindedir.

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapmaları gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlamakta.

Ev hanımlarına emeklilik için gereken şartlar hakkında genel bir bilgi sahibi olmuşsunuzdur diye düşünmekteyiz.

Arananlarson torba yasasında ev hanımlarının emeklilik,ev hanmlar ile ilgili szler,ev hanmlarna emeklilik hakk veren yasa,yeni torba yasada isteğe bağlı ev hanımı sigortalılığı,ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalılığı,ev hanmlarna emeklilik 2014,evden emeklilik,ev hanimlarina emeklilik ssk,ev hanımlarına ssk emeklilik,ev hanımlarının emeklilik hakları

Ev hanımlarına emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik

Herhangi bir SSK’lı işte çalışmayan imkanı bu yazımızda sizlerle. Bir ev hanımı olarak aslında ağır bir iş temposunun içindesiniz. Çocuk bakımı, temizlik, mutfak işleri hepsi sizlerin omuzunda. Ancak bir ev hanımı olarak siz de geleceğinizi garanti altına almak istiyorsunuz.

Ev hanımlarına emeklilik imkanı tanıyan olanakları belki daha önce bilmiyordunuz. Bu yazımız tam da sizler için. Gelin ev hanımlarına emeklilik imkanlarını hep beraber inceleyelim.

Ev hanımlarına emeklilik pek tabi mümkün. Ev hanımlarına sigorta başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi ev hanımları isteğe bağlı sigorta primlerini  ödeyerek emekli olabiliyorlar.

ev hanimlari emekli olabilir mi Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev hanımları emekli olabilir mi?

Ev Hanımlarına Emeklilik

2011 yılında yürürlüğe giren Torba Yasa ile ev hanımları ayda 18 gün prim ödeyerek toplamda 7200 prim günü üzerinden emekli olabilme imkanı tanındı. Torba yasa öncesi 1 ayda 30 gün prim ödemek kaydıyla toplamda 9000 gün üzerinden prim ödeyerek emekli olan ev hanımları torba yasa sonrasında daha az prim (7200 gün) ödeyerek emekli olma şansına sahip.

isteyen 18 yaşından büyük ev hanımlarının öncelikle ’ya dilekçe ile başvurarak isteğe bağlı sigortalarını başlatmaları gerekiyor. İsteğe bağlı sigortalı olmanın şartlarını yine Ev hanımlarına sigorta başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

ev hanimlari emekli olabilirmi Ev Hanımlarına Emeklilik

İsteğe bağlı sigortalı olarak emekli olmak isteyen ev hanımlarının ödemesi gereken aylık prim miktarı ise 18 gün üzerinden 143 TL. Prim ödeme gün sayısı 2012 yılında 19 güne ve sonrasında her yıl 1 kademe artacak şekilde 30 güne kadar uzayacak.

Ev hanımlarına emeklilik imkanı bu kadar kolaylaşmışken vakit kaybetmeden SGK’ya başvurarak sigorta işlemlerini başlatmak yarına daha güvenli bakabilmek adına oldukça önemli.Bu konuda ev hanımlarının en büyük talepleri ise eşlerine.Eşlerinden bu konuda destek bekleyen ev hanımları şimdiden emekli maaşı alacağı günler üzerine planlar yapıyor.

Arananlarev hanımlarına emeklılık,ev hanımlarının emekliliği,ev hanımlarının emeklilik şartları,ev hanımına emeklilik,Ev hanımları emeklılık,ev hanmlarna emeklilik,ev han?mlar?na emeklilik,evhanımlarına emeklilik,ev hanımı emeklilik,Ev Kadınlarına Emeklilik