Kategori arşivi: Oya Modelleri

Ev hanımlarına oya modelleri ve çeşitleri… Çeyizlerin vazgeçilmezi birbirinden şık oya modelleri.

İğne Oyası Örnekleri

oya2 300x225 İğne Oyası ÖrnekleriEski bir el işi olan bugün maalesef genelde annanelerimizin babannelerimizin yaptığı bir el işi olarak kaldı, nadirde olsa hala günümüzde bu değerli el işini sürdüren çok değerli ev hanımlarımız bulunmakta.

Endüstrinin bu kadar ilerlediği günümüzde aslında makinelerin yaptığından çok daha iyi ve değerli olan bu el işi ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.

İğne oyası ile çok çeşitli motifler yapabilir siniz kendinizi geliştirmek adına aradığınız örneklere bizim de bir katkımız olsun istedik bu konudaki örnekleri inceledikten sonra iğne oyası kategorimizede göz atmayı unutmayın.

İşte örnekler;

Arananlariğne oyası yazma modelleri facebook,ine oyas modelleri,iğne oyası örnekleri facebook,beyzade iğne oyaları,iğne oyası modelleri facebook,birbirinden güzel oya örnekleri,iğne oyalarım facebook,oyamödelleri,iğne oyası facebook,igne ornekleri

El İşi Oya Örnekleri

Eğer sizde oya yapmayı baş örtüsü kullanmayı seviyorsanız yada yakınlarınıza aile büyüklerinize hediye etmek isterseniz birbirinden güzel ve hoş olan  El İşi Oya Örnekleri  modellerimize bir göz atın.

Sizde kendi elinizle oyaladığınız baş örtünüzle katılacağınız bir yakınınızın yada komşunuzun mevlit cemiyetinde dikkatleri üzerinize çekmek istemez misiniz?

Ayrıca hoş bir fular olarak da kullanabileceğiniz oyalı yemeniniz çok farklı bir aksesuar olacaktır. Sizler için birbirinden güzel yemeni örnekleri buldum . El İşi Oya Örnekleri modellerinin yapımı kolay ve çok zevkli inanın.

Öncelikle sizlere bir tavsiyede bulunmak istiyorum oya yapacağınız yemeninin , örneğinin yemeni üzerinde bulunan desenlere uyumlu olmasına , ikinci olarak oya için kullanacağınız iplerin yemeninizde bulunan renklere uygun olmasına dikkat edin. Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Oya yapımına başlamadan önce yemeninin kenarlarını kıvırmalısınız. Nasıl mı?

Oya kenarı nasıl kıvrılır?

İşaret ve baş parmağınızla , parmağınızı dilinizle hafif ıslatarak yemeninin kenarını tutup yemeninin ters tarafına doğru yuvarlayın çok ince bir şekilde. Şimdi ip ve tığınızla kıvırdığınız bölümün herhangi bir yerinden batın iki zincir örüp 3 mm ileri tekrar batın ama ilmeksiz olarak.

Tekrar iki zincir örün yine 3mm ileri batın bu şekilde yemeninin etrafını dikkatle kıvırarak oya tabanını hazırlayın .Bu işlem olmazsa hem oyanız kötü olur hem yemeninin dokuması dağılır.  Eğer çıkartamadığınız her hangi bir olursa yorum bölümüne yazın sizler için zevkle anlatımlı olarak yayınlarız.

İşte sizler için özenle seçtiğim El İşi Oya Örnekleri modellerimiz

el işi oya ornekleri 1 El İşi Oya Örnekleriel işi oya ornekleri 21 El İşi Oya Örnekleriel işi oya ornekleri 3 El İşi Oya Örnekleriel işi oya ornekleri 41 El İşi Oya Örnekleriel işi oya ornekleri 51 El İşi Oya Örnekleriel işi oya ornekleri 61 El İşi Oya Örnekleriel işi oya ornekleri 71 El İşi Oya Örnekleriel işi oya ornekleri 81 El İşi Oya Örnekleri

Arananlarelii oya rnekleri,elişi örnekleri,elişi oya örnekleri,el işi oyalar,el işi oya modelleri,elişi oyaları,el işi oya örnekleri,el işi oya,el işleri oya örnekleri,elişi oyalar

İğne Oya Örnekleri

İğne oyaları renkli iplikten iğne ile genellikle çiçek ve yaprak şeklinde yapılan çeşitli motiflerdir. İğne oya örnekleri yapımı oldukca zordur. Adında da barındırdığı gibi, iğne oya örneklerini yapan kişi adeta iğne ile kuyu kazmaktır bence.

İğne oya örnekleri,yemenilerde,yazmalarda,namaz örtüleinde sıkça kullanılır. Bu yapılan iğne oya örneklerinin her motifinin içinde çeşitli anlamlar barındırdığını biliyorum.

igne oya ornekleri1 İğne Oya ÖrnekleriOya, dantelden farklıdır. Türk kadınlarına ait bir sanattır adeta. Hanımların ve genç kızların iç dünyalarının zerafetini ifade eden göz nuru oyalar, günümüzde Türk el sanatlarından biri olarak tüm dünyada bilinir. Köy ve kasabalarımızda genç kız ve hanımlarımız üzerlerinde taşıdıkları örnekleriyle adeta birbirleriyle yarışırlar.

İğne oyasında kullanılan teknikler yöreden yöreye farklılık gösterir. İpekten yapılan iğne oyası ince işçilik gerektirir. Küçük iğnelerle, iplikler düğümlenerek yapılan bu türden oyalarda motiflerin dik durmasını sağlamak için gerekli yerlerine saç, at kılı veya ince tel katılır.

Oya bittikten sonra da veya yumurta akı sürülerek sertleştirilir. İpek ve pamuk ipliğinin kullanıldığı tığ oyası, tığla zincir çekilerek yapılır.Yün oyasında ise yünden yapılmış motifler iğne veya tığla işlenmiş parçaya dikilir. Yine istenen biçimi vermek için çeşitli yapışkanlar bunlarda da kullanılır. Yapılan iğne oyalarına boncuklar, inciler eklenir ve zerafet çıtası yükseltilir.

Oyalarda maydanoz, dut, zeytin gibi yaprak; karanfil, menekşe, mine, papatya gibi çiçek; söğüt, kavak, çınar selvi gibi ağaç; çilek, dut, iğde portakal gibi meyve; biber, bamya enginar gibi sebze motifleri çok görülür. Dağ, tepe, kaya gibi manzara ayrıntıları, cami kapısı, köprü, kubbe, pencere, köşk parmaklık gibi mimari ayrıntılar, kelebek, kuş, arı, tavşan, kirpi, solucan, geyik, yılan gibi hayvan ve çeşitli insan figürlerinin kullanıldığı iğne oya örnekleri vardır.

Bir çok kişinin çeyizinde konulan ve hala kullanmaya kıyamadığı içinde bu tür, mineler papatyalar söğütler bulunduran el işleri eminim vardır. En azından benim çevremde yukarıda saydığım çeşitlerden düzinelerce olan insanlar var.

Ama her değer gibi iğne oyası da,yitirmekte olduğumuz değerlerden.Ama bazı girişimci hanımlar, bu iğne oyalarını daha günlük kullanılır şekilleriyle bizlere sunuyor. Bunları artık toka, broş, yüzük, kolye, küpe gibi takılarımızda yaşatmak mümkün hale geliyor.

El işi bir kültürün mirasıdır ve sahip çıkılmalıdır.Kültürünü kaybetmek üzere olan bir toplum yozlaşmanın eşiğindedir.

Bu güzel kültür ögesinin unutulmaması adına işte birbirinden güzel :

 

Arananlariğne oyası örnekleri,iğne oya örnekleri,iğne oyaları örnekleri,iyneoyalarıörnekleri,ine oya rnekleri,iğne oyası modelleri,iğne oyaları,iyne oyas rnekleri,i?ne oyas? ?rnekleri,iğne oyası

Oya Örnekleri

Bütün hanımlar el emeği, göz nuru dökülmüş her işe hayran olur. Özenle yapılmış Oya Örnekleri modellerine hayranlıklarını mutlaka dile getirirler. Hepimizin bir kenarda annelerimizin yaptığı ya da çarşı pazardan aldığımız oyalı yemeni veya namaz örtüsü mutlaka vardır.

Komşunuzun mevlitinde ya da evinizde okuyacağınız dualarda başınıza örttüğünüz o birbirinden güzel oyalı örtülerden Oya Örnekleri konulu bölümümüzde beğeneceğinizi umduğum hoş bir oya örneğinin yapımını tarif edeceğim.
oya ornekleri 1024x7681 Oya Örnekleriİlk olarak beğendiğiniz bir yemeniyi seçin. İçindeki renklere uygun oya masuraları ve (22 numara) tığ alın. Tarif edeceğim oya ve geneli çiçekli modeller olduğu için yemeni kenarı genellikle yeşil iple kıvrılır. İçinde yeşil renk olmayan yemeniler gibi istisnai durumlarda olabilir. O tarz yemeniler de taban rengi baz alınır.

  1. Şimdi yemeninizin etrafını kıvırmak için işaret ve baş parmağınızı kullanarak ince bir şekilde (tıpkı parmağınızın arasında ip yuvarlar gibi) kıvırın.
  2. Tığınızla ipinizi alın yemeninizin kıvırdığınız yerden tığınızı batırıp ipinizi zincirleyin.
  3. 3 zincir örün 3 mm. ileri tığınızı sık iğne şeklinde batırın.
  4. Tekrar 3 zincir çekin yine 3 mm. ileri batın.
  5. Dikkatli bir şekilde yemeninizin etrafını kıvırıp bu şekilde örerek tamamlayın.

Bu işlem bitince ben beyaz iple yani örnekteki gibi tarif edicem. Siz yemeninizin rengine uygun ipi alın Oya Örnekleri bölümümüzün oyasını uygulamaya geçelim.

Tığınızla ipi yemeniye zincirleyin kısa bir örümcek yapın 1 zincir çekin tekrar kısa örümcek yapın 1 cm. ileri batın tekrar kısa bir örümcek örün tığınıza ip alarak çekin.

Tığdaki 3 ilmeği tek tek örerek çubuk yapın yan yana bitişik olarak 5 tane çubuk örün, 6 zincir çekin ilk ördüğünüz çubuğun üzerine ip almadan batın, 5 zincir örün tığınıza 3 kez ip alın çubukların üzerinde oluşan deliğe tığı sokup ip alarak çıkarın.

Tığın üzerinde ki ilmekleri uzun bir çubuk olacak şekilde 4 kerede çıkarın 3 zincir çekin. Yaptığınız uzun çubuğun boşluğunu sık iğne örerek doldurun. Çubukların üzerinde deliğe de batın şimdi tekrar 6 zincir çekin 3 tane uzun sık iğneli çubuk olana kadar örün 3üncü sık iğne bitince çubuklar üzerindeki delikle bağlantı kurulduktan sonra kısa örümcek yapın 5 mm. ileri batın tekrar örümcek tek zincir örümcek şimdi 1 cm. ileri batın yine örümcek şimdide çiçeğin çubuğunu ve diğerlerini de tekrar yapın bu şekilde yemeninizin 4 kenarını tamamlayın.

Sıradaki yeşil ipinizi alın örümceğin ortasına zincirleyin 4 zincir örün. Aynı yere ip almadan batın aynı yere 3 kez bu şekilde zincir batın ve küçük bir çiçek oluşturun.

Küçük örümcek yapın beyaz renkte yaptığınız 3 sık iğneli çubuğun ilkinin uç kısmına sık iğne şeklinde batın şimdi ilmekli batıp kısa çubuk yapın şimdide  ilmek alarak uzun çubuk örün sık iğne örerek doldurun örümcek yaparak ortadaki sık iğneli uzun çubuğun ucuna batın 5 zincir örüp tekrar batın örümcek örün 3üncü sık iğnenin ucuna batın az önce ki çubuk ve sık iğneli işlemi yapın örümcek örün ve boşluktaki örümceğin ortasına batın tekrar çiçek oluşturun. Bu işlemle de yemeninizin etrafını tamamlayın.

Şimdi Oya Örnekleri  yemeninizin son işlemine geldi sıra. Çiçeklerini örüp bitireceksiniz, istediğiniz renk ipinizi alın sık iğneli uzun çubuk bölümünün boş bırakılan ortadaki ucuna ipi zincirleyin 5 zincir örün ilmeksiz batın 4 kez aynı şekilde zincir örüp batın ve ipinizi kesin, ipin kestiğiniz yerini dikkatli bir şekilde çakmakla yakın hemen parmağınızla basın ki oyanız yanmasın ve sökülmesin.Yemeninizin etrafını bu şekilde renk renk çiçekler örerek tamamlayın.

Artık  yemenilerinizin bir kenarda oyasız beklemesinden sıkıldıysanız yada bende yemeni oyalamak istiyorum diyorsanız Oya Örnekleri bölümümüzden işte size hoş,  gösterişli, cıvıl cıvıl bir yemeni örneği.

Yazma kenarı oya modelleri ne de bakabilirsiniz.

N. KILIC

Arananlaroya örnekleri,oya rnekleri,oyalarım örneklerim,oya örnekleri modelleri,oya modelleri 2011,oya örneği,iple yapılan yazma örnekleri,ip oyası örnekleri,oya örnekleri anlatımlı,oyalar örnekleri

Yazma Kenarı Oya Modelleri

Çeşitli modelleri ile göz dolduran yazma kenarı bu yazımızda sizlerle. Estetiğin ve letafetin baş tacı hanımlar, giydikleri, dokundukları, yaptıkları her iş de bir letafet, bir zarafet, bir güzellik bulunan hanımlarımız.

Öyle ki, bulundukları eve renk katan, bulundukları eve imzasını atan, su getirdiği bardağa bile dantel ören o kadar naif o kadar latif hanımlarımız. Evinin her yerini göz nuru döken, giydiği kıyafete göz nuru döken, örttüğü yazmasına da göz nuru döken, birbirinden güzel, birbirinden özenli, el emeği göz nuru yazma kenarı oya modelleri ile kendilerine hayran bıraktıran becerikli ve bir o kadar da marifetli ev hanımlarımız.

Yazma kenarlarına verilen bu kadar emek kendilerine duydukları saygının ifadesidir aslında. Tığdan, mekikten, firketeden, iğne oyasından yapılan rengarenk çeşit çeşit oya modelleri bir hazine, bir emek, bir nostalji, bir sanat ve bir kültürün geçmişten geleceğe taşınmasıdır. Özlem, hasret ve sılanın parmaklardan yazmalara taşınmasıdır. Bir kıymettir, kültürel bir servettir. Her genç kızın çeyizini süsleyen bir kültür güzelliğidir. Kıymetini bilelim kültürümüzün, gereken önemi de gösterelim.

İşte çeyizlerimizin baş tacı, annelerimizin en büyük aksesuarı yazma kenarı oya modelleri.

Yazma kenarı oya modellerinin resimlerini aşağıda görebilirsiniz…

igne oyasi yazma kenari Yazma Kenarı Oya Modelleri

pullu yazma kenari oya modelleri Yazma Kenarı Oya Modelleri

tig isi yazma kenari ornekleri Yazma Kenarı Oya Modelleri

yazma kenari Yazma Kenarı Oya Modelleri

yazma kenari igne oyasi ornekleri Yazma Kenarı Oya Modelleri

yazma kenari ornekleri Yazma Kenarı Oya Modelleri

yazma kenari oyalari Yazma Kenarı Oya Modelleri

yazma kenari oya modelleri Yazma Kenarı Oya Modelleri

yazma kenari oya modelleri 2013 Yazma Kenarı Oya Modelleri

yazma kenari tig oyasi Yazma Kenarı Oya Modelleri

Birbirinden güzel yazma kenarı oya modelleri.Tam bir görsel şölen.Eminiz bu modelleri aranızda bilen hanımlar vardır.Sizler de bildiğiniz yazma kenarı oya modellerini biz ve ziyaretçilerimizle paylaşmak isterseniz, yorum ve iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.Pek yakında anlatımlı yazma kenarı oya modelleri de sizlerle olacak.Güncel olarak takip edin lütfen.

Arananlaroya kenarlar,yazma modelleri,yazma kenarı oya modelleri,yazma kenarı modelleri,oya modelleri görseller,tığ işi yazma kenarı örnekleri,yazma kenar oya modelleri,arzunun oyaları,yazma oyası modelleri,yazma oya modelleri