Kategori arşivi: Püf Noktaları

Farklı konular hakkında; evde veya işte, ev hanımlarının ve bayanların hayatını kolaylaştıracak pratik bilgiler ve püf noktaları.

ev hayatını kolaylaştıracak pratik bilgiler

Hayatınızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Ev hanımlarının bir çoğunun çaresiz kaldığı durumlar vardır. Bu bilgiler hayatımızı kolaylaştıracaktır. İşte yükümüzü hafifletecek küçük ipuçları.

Ahşap eşyalarınızı temizlemek için sirke ve zeytinyağı (bir kaç damla) karışımı hazırlayın. Eşyalarınız hem temizlenecek hem de parlayacaktır

Bakır eşyalarınızın parlamasını istiyorsanız, onları sirke ya da ve tuz ile ovun. Parlak olacaktır.

Çekmecelerinizin rayları takılıp kolayca kapanıp açılmıyorsa biraz sabun sürün. Rahatça açılıp kapandığını göreceksiniz

Makasınızı bilemek istiyorsanız, zımpara kağıdı kesin.

Bir büyük soğanı rendeleyin ve orta boy bir bal kavanozuna koyup iyice karıştırın. 48 saat bekletin, şurup haline geldiğinde öksürüğü ve soğuk algınlığı olan hastaya sabah aksam bir çorba kasığı içirin. Soğanın içerdiği yağlar öksürüğünüze iyi gelecektir.

Bulaşık makinanızda parlayıcınız bitti ise sıktığınız limonu makinanın çatal,kaşık haznesine koyunBulaşıklarınız parlayacaktır.

Halılarınızda eşya izi görmek istemiyorsanız eşyaların ayak kısımlarına alüminyum folyo koyun. Eğer iz varsa o kısmı ıslatıp elektirik süpürgesi ile çektirin.

Duvarlarınızda rutubet izi varsa limon ile silin kaybolacaktır.

Giysi dolaplarınızda rutubet varsa, kedi kumu serpiştirin.

Halınıza veya giysinize sakız yapışmışsa üzerine buz koyarak çıkara bilirsiniz.

ev hanımları Hayatınızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Ev hanımlarının hayatını kolaylaştıracak

Duvarınıza çivi çakacak iseniz çiviyi ıslatıp yaparsanız toz oluşmaz.

Yeni aldığınız tavayı sirkeli su ile kaynatırsanız yumurtalarınız yapışmaz.

Ekmekginiz ve büskivileriniz yumuşamışsa fırında tazeleye bilirsiniz.

Bayat ekmeklerinizi atmayın, fırında iyice kurutup rende ile veya el ile ufalayıp köftede veya tavuklarınızda pane harcı olarak kullana bilirsiniz.

Çiçeklerinizin gür ve sağlıklı olmasını istiyorsanız demlediğiniz çayın pürçügünü dibine dökerek gübre şeklinde kullanın.

Elleriniz veya ayaklarınızda kuruma varsa ılık suda limon ve az yağda bekletin.

Naylonsu giysilerinizin çekmesini istemiyorsanız geceden soğuk suda bekletin.

Telefon şarj ettikten sonra prizden muhakkak çekiniz elektirik yakımı devam ettiği için masraflı olabilir.

Camlarınızı sirkeli su ile silerseniz, parlak ve temiz olacaktır.

Ayakkabınız ayağınıza küçük geliyorsa, buharda bekletip ayağınıza giyiniz.

Giysileriniz pamuklandıysa bir torbaya koyup buzlukta bir gece bekletip halı fırçası ile fırçalayın. Pamuklardan kurtulun.

Ayakkabınızın parlamasını istiyorsanız limonla cila yaparak parlata bilirsiniz.

Sizlere bildiğim aklımda olan pratik bilgileri sundum umarım işinize yarar.

Arananlarbilgi evhanımları,pamuklanan kazaklar için ne yapılmalı,evde ne yapıp bütçemize katkıda bulunurum,hayatı kolaylaştıran pratik çözümler,pratik ev hanımları,hayat kolaylatran ev eyalar,hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler,hayatımızı kolaylaştıran pratik çözümler,yutlarda kullanilacak pratik eşyalar,hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırık İçin Pratik Çözümler

Sizin için önemli bir toplantıda sunum yapmak üzereyken ya da sevgili adayınızla ilk yemeğe  çıktığınızda birden hıçkırmaya başladınız. Arkadaşlarınızla karaokeye gittiniz ve tam siz sahnedeyken tuttu.  Evet gerçekten komik ve zor bir durum ama nereden çıktı şimdi bu demeyin. Sebepleri ve çözümleri için pratik öneriler ile hıçkırık hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

 ?

 Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki diyafram dediğimiz geniş, yayvan ve uzun adalemiz, zaman zaman istem dışı kasılarak, ani biten bir soluk alışverişine sebep olur. Soluk alışımız esnasında ses tellerimiz kapandığından dolayı gırtlakta sert bir ses çıkar ki biz buna hıçkırık deriz.

e5acb382f20e4f182b9357246dceff8a 290x300 Hıçkırık İçin Pratik Çözümler

Hıçkırık nedir, nasıl geçer ?

 Hıçkırığın Sebepleri Nelerdir?

 •  Çok sıcak ya da soğuk sıvı tüketimi,
 • Heyecan ve benzeri ani duygusal değişiklikler,
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi,
 • Gebelik,
 • Gülmek,
 • Çok hızlı yemek yemek

 Hıçkırığı Geçirmek İçin Pratik Çözümler Nelerdir?

 • Soluğumuzu bir süre tutup, bırakmak,
 • Birkaç tane karanfili çiğnemek,
 • Soğuk su ya da biraz sirke içmek,
 • Hapşırmamıza sebep olabilecek bir şey yapmak, mesela karabiber koklamak,
 • Biraz tuz ya da kesme şeker yemek,
 • Taze nane çiğnemek, nar çiğnemek ya da suyunu içmek
 • Tatlı ayvanın suyunu içmek,
 • Bir bardak kaynar suya nane yaprağı koyulur, 10 dakika demlenip, biraz sirke eklenerek içilir,
 • Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı dereotu tohumu koyulur, 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

Sağlıklı insanlarda geçici bir rahatsızlık diyebileceğimiz hıçkırık genelde birkaç dakika içinde kendiliğinden geçer. Ancak bazen saatlerce hatta günlerce süren hıçkırıklar da olabiliyor. Uzmanlar süre geçmeyen bu inatçı hıçkırıkların, çeşitli hastalıkların habercisi olabileceğini söylüyorlar. Örneğin reflü, kalp, böbrek ve sinir sistemi rahatsızlıkları da hıçkırığa sebep olabiliyor. Bu nedenle uzun süre devam eden hıçkırıklar ciddiye alınarak bir doktora görünmekte fayda var.

Arananlarhkrk,devam eden hıçkırık,hıçkırığa pratik çözüm,hıçkırık çocuklarda hangi hastalığın belirtisidir,hıçkırık çözüm,gebelikte hıçkırık neden olur,hıçkırık için çözüm,hıçkırık nasıl geçer birkaç tane örnek,hıçkırık nasıl geçer pratik çözüm,hıçkırık pratik çözüm
çamaşır lekesi için yöntemler

Leke Çıkarma Yöntemleri

Biz kadınlar için en zor durumlardan biridir inatçı bir lekeyle karşılaşmak. En sevdiğimiz tisörtün ya da bir örtünün leke içinde olması bizi hep korkutmuştur. Ama artık zor yöntemlerle  uğraşmanıza gerek yok  çünkü bu haberimizde sizin için en pratik yöntemleri hazırladık. Haydi hanımlar kolay gelsin.

Kahve, çay ve kırmızı şarap lekeleri

En zor lekelerden biri gibi görünse de size vereceğimiz püf noktayla işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu lekenin çıkması için uygulanacak en bir saat soğuk suda beklettikten sonra üzerine leke çıkarıcıyı uygulayın.

Birçoğumuzun üzerinde ister istemez oluşan lekelerden biridir. Bir saat leke çıkarıcı sıcak suda beklettikten sonra makinede genel bir yıkama yapabilirsiniz.

Yağ lekeleri

Bu leke oluşur oluşmaz üzerine soda dökün. Bir süre beklettikten sonra sabunlu ılık bir bezle silin. Makinede yıkama yaparken eğer yıkama talimatına uygunsa en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Oje lekesi

Eğer üzerine dökülen çamaşır sentetik değilse bolca asetonlu bir kaba daldırın ve bekletin. Ardında eğer yıkama talimatına uygunsa yüksek sıcaklıkta yıkayın.

çamaşır lekesi Leke Çıkarma Yöntemleri

Çamaşır lekelerinin çıkması için püf noktalar

Özellikle küçük çocukların çamaşırlarında sık karşılaştığımız bir lekedir çikolata lekesi. Kalıp sabunlu ılık bir suda beklettikten sonra yıkama talimatına uygun çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz.

Makyaj

Makyaj malzemeleri lekelerini leke çıkarıcı kullanarak kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Kan lekesine kurumadan müdahale etmek gerekiyor. Kan lekesinin üzerine oksijenli su sürüp bir müddet soğuk suda bekletin ardından yıkama talimatına göre yıkayın.

Mürekkep lekesi

Mürekkep lekesini bir süre soğuk suda beklettikten sonra genel yıkama yapabilirsiniz. Eğer eski bir lekeyse üzerine biraz aseton uygulamanız gerekmektedir.

Çamur lekeleri

Çamur lekelerine müdahale etmeden önce lekenin kurumasını beklemek gerekmektedir. Leke kuruduktan sonra çitileyip uygun talimatlara göre yıkayın.

Arananlarleke çıkarma yöntemleri,ÇEKYATLARDA OLUŞAN LEKE ÇIKARMA YÖNTEMİ,yemeni oya örnekleri ve yapılışları,leke karma yntemleri,kan lekesi eksi,inatçı lekeleri çıkarma yöntemi,deryanın dünyası arşiv izle,deodorant lekesi ekşi,canan karatay leke çıkarma,Camasırlarda inatçı lekelerinin püf noktası
Ev temizliği için püf noktalar

Ev Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Yorucu ev işleri… O kadar uğraşın ardından çok kısa bir süre sonra yeniden eski halini alması. Ev yemeği, çocuklar. Günlük ev işlerimizin biraz daha gecikmesini neden olur bazı sorumluluklarımız. İşte biz size ev işinizi biraz daha kolaylaştırmanızı sağlayacak bazı hazırladık.

ev hanımı Ev Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Ütünüzün altını sirke ve tuzla silerseniz ütünüz leke bırakmaz.

Kararan alüminyum kaplarınızı su ve bol sirke içinde kaynatarak parlamasını sağlayabilirsiniz.

Çoğu kişinin evinde vardır bulaşık makinesi. İşimizi kolaylaştırıyor fakat bir zaman sonra kararmalarına neden olur. Bunu önlemek için deterjan bölümüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Bu sorununuzu çözecektir.

Mutfak tezgazlarınız ilk günkü gibi açılmıyorsa açılırken sizi zorluyorsa, tezgahların kenarlarına mum sürerek eskisi gibi açılmasını sağlayabilirsiniz.

bulaşık yıkamak Ev Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Ev hanımlarının işini kolaylaştıracak bilgiler

Ütünüz elbiselerde leke bırakıyorsa, ütünüzün altına tuz ve sirke ile silerseniz leke tutmasını ve çamaşırınızın ütünüzün altına yapışmasını önleyebilirsiniz.

Eski havlularınızı yumuşatmak için yıkadıktan sonra bolca mutfak tuzu dökülmüş suda bir saat kadar bekletin.

Şimdiden kolay gelsin hanımlar !

Arananlarhavluları yumuşatmak için video,ev temizliğinde püf noktalar,ev temizliğinde pratik bilgiler,ev için pratik bilgiler havluları yumuşatmak,çanta 2014,çalışan hanımlara pratik öneriler,ev temizliğinde neler yapılır platformu,çalışan hanımlara kolay ev temizliği,bilgi@ev hanımlarına com,günlük ev temizliğinde neler yapılmalı
Mutfakta püf noktalar

Mutfakta Püf Noktalar

Bazı püf noktalar biz kadınların iş yükünü biraz da olsa  hafifletmektedir. İşte size ev hayatınızı, mutfakta biraz daha kolaylaştıracak bazı küçük ipuçları.

Yemeklerimizin vazgeçilmez lezzeti olan salçaya biraz zeytinyağı eklerseniz, buzdolabınızda daha uzun süre muhafaza etmiş olursunuz.

puf noktalar 211x300 Mutfakta Püf Noktalar

Mutfakta hanımların işine yarayacak püf noktalar

Zeytinyağı lekesini çıkarmak için bir parça ekmek içini lekenin  üzerine  sürmek yeterli olacaktır.

Bir müddet sonra sararmaya başlayan çelik ev aletlerinizi, kabuğuyla silmek parlamasını sağlayacaktır. Ayrıca elbiselerinizdeki pas lekesini çıkarmak için de yine limon yardımcınız olacaktır.

Kuş üzümlerini kolay bir şekilde ayıklamak için bir avuç unla ovuşturun ve ardından kalın bir süzgeçten geçirin. Unla beraber çöplerin de düştüğünü göreceksiniz.

mutfakta puf noktalar 2 300x204 Mutfakta Püf Noktalar

Mutfak için

Sofralarımızın vazgeçilmez yemeği olan pilavı tane tane yapmak istiyorsanız, içine çok ince bir limon koymanız yeterli olacaktır.

Mutfakta işinize yarayacak püf noktalarından bazılarını sizler ile paylaşmaya çalıştık. Sizler de mutfakta işleri kolaylaştırıcı pratik bilgilere sahipseniz, bize yorum ile bildirebilirsiniz.

Arananlarmutfakta püf noktalar