Kategori arşivi: Sağlık

Ev hanımlarına sağlık bilgileri… Kadın, çocuk ve bebek hastalıkları başta olmak üzere sağlık ile ilgili tıbbi bilgiler…

Migren nedir

Migren Nedir ?

Baş ağrısı, hemen hemen her insanda görülen bir durumdur. Baş ağrıları, oluştukları yere ve şiddetlerine göre, farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Genel anlamda, birkaç saat içerisinde belirtileri kaybolan ve gündelik yaşama devam etmeye engel teşkil etmeyen baş ağrıları, bazen daha farklı ve şiddetli boyutlarda olabilmektedir.

Baş ağrılarının en şiddetli şekillerinden biri olan migren, çok ciddi bir hastalık türü olmasa da, kişiye verdiği rahatsızlıklar bakımından ağır bir hastalıktır.

Migren, genel olarak, tekrarlayan ataklar haline ortaya çıkmaktadır. Başın bir tarafında zonklama şeklinde başlayan ve gün boyu giderek artan şiddette devam eden bir baş ağrısıdır. Belli aralıklarla meydana gelen, ataklar sırasında ağrının şiddeti iyice artar. Bunun yanı sıra, bu ataklar sırasında, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar ortaya çıkar. Ayrıca, migren döneminde kişi ışık ve ses karşı çok duyarı hale gelmektedir.

Migrenin ortaya çıkış nedenleri konusunda, tam olarak belirlenen bir neden bulunmamaktadır. Bazen sinirsel, bazen genetik faktörler bağlı, ya da sinüzit vb. hastalıkların ilerlemesi durumuna bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Migren, ayrıca, beyindeki serotonin hormonunun az salgılanması ya da hiç salgılanmaması durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Migren tedavisi nasıl olur ?

Migren tedavisi, migrenin çeşidi ve atakların tekrarlanma sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda kişilerin karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmeleri, migren ağrılarını hafifletmek için yeterli olurken, bazı durumlarda ise, antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir. Migren genel anlamda, kişiler için ciddi bir durum oluşturmaktadır. Öyle ki, çoğu zaman migren hastaları o gün evden çıkamazlar, gündelik hayattan koparlar ve ağrı krizleri yaşarlar.

Migren erkeklerle kıyaslandığında, kadınlarda 3 kat daha fazla sıklıkta ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunda en büyük sebep, kadınların strese daha meyilli bir yapıda olmaları ve hormonal değişikliklerin kadınlarda daha fazla olmasıdır. Yaş aralığı bakımından ise 20 ile 40 yaş arası erken orta yaş grubunda görülme daha fasla olmaktadır.

Migrenin türleri nelerdir

Migren, temel olarak, 2 çeşitte ifade edilmektedir. Bunlar ve klasik migrendir. Basit migren, migren hastalarının çoğunluğunda görülen bir durum olup, mide bulantısı ve kusma çok nadiren görülmektedir. Klasik migrende ise, bulantı ve kusma ile beraber, görmede de problemler ortaya çıkmaktadır. Bu migren türünde, ağrı yine tek taraflı ve şiddetlidir.

Migren, nöroloji uzmanının kontrolünde tedavi için en uygun seçenekler uygulandığında, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Migren tedavisinde genelde ilaç tedavisi kullanılırken, bazı ağır vakalarda operasyon seçenekleri de uygulanabilmektedir.

 

Arananlarmigren ağrısına ne iyi gelir evde

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

, cinsel ilişki yolu ile bulaşan, genital bölge enfeksiyonlarını ifade etmektedir.

Tek eşli olmama durumu ve korunmasız cinsel ilişki nedeniyle, birçok insan tarafından karşılaşılan bir sorun haline gelen bu hastalıklar, tedavi edilmedikleri takdirde, öldürücü sonuçlara kadar gidebilmektedirler.

Genel olarak cinsel ilişki ile bulaşan bu hastalıklardan bazıları, kan yoluyla da bulaşabilmektedir. HIV (), ve gibi hastalıklar, bu şekilde hem kan yoluyla, hem de cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklardandır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

cisel yolla bulaşan hastalıklar Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bazen hiç belirti göstermeyebilir. Bu nedenle, anlaşılmaları çok zor olmaktadır. Bazen de çeşitli belirtiler dâhilinde, bu hastalıkların tanısı konabilir. Kadınlarda, daha çok, koyu renkli ve kokulu bir akıntı ile kendini gösteren bu rahatsızlıklar, erkeklerde de, cinsel organ çevresinde oluşabilecek siğil ve kızarıklıklar ile ortaya çıkmaktadır.

Buna benzer belirtiler görüldüğü, ya da sadece şüphe duyulduğunda bile, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Arananlarcinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir,cisel yol ile buluşan hastalık lar,cisel yol ile buluşan hastaliklar
sağlıklı beslenme nasıl olur

Yaşınıza Göre Nasıl Beslenmelisiniz?

Bu yazıda bilinçli bir biçimde , yaşımıza göre tüketeceğimiz besinlerin nasıl bize olumlu tepkiler ve gerçek olarak döneceğini anlatmak istedik. Pek çok hanımın kullandığı multi vitaminleri gelişigüzel almanın aslında  hiç de faydası yok. Vücudumuza giren besinlerin kalitesi çok önemli. 

Çocuklar ve gençler özellikle kemikler için gerekli süt ve süt ürünlerini çokça tüketmeliler. Bu dönemde doymuş yağ oranı açısından yoğun besinler almak ise ileride Alzheimer gibi hastalıklarla karşılaşma yüzdemizi fazlalaştırıyor.

Genç kızlar ise özellikle regl dönemlerinde , demir eksikliği yaşamaktadırlar. Bu yüzden de eksiği tamamlayacak yeşil yapraklı sebzeler , kabuklu deniz ürünleri , tahıllar, kuru yemiş gibi besinlerle vücutlarını desteklemelidirler.

Gelelim en hiperaktif dönem olan 20 li yaşlara… Karbonhidrat , nişastalı besinler, bol sebze ve meyve. Protein yani balık, yumurta , fındık , fıstık ilk sırada olmalıdır.

Genç anne baba adayları ise ek olarak çinko bakımından zengin gıdalarla dost olmalıdırlar. Yumurta , fındık, peynir, soğan, mantar gibi….

Ayrıca belirtmek isteriz ki adet döneminde yaşanan ağrılar ve düzensizliklerin etkili bir sebebi de magnezyum eksikliği ile alakalıdır. Ay ve kabak çekirdeği , baharatlar, keten tohumu, tahin , susam , soya fasulyesi size bu konuda yardımcı olacaktır.

 30 lu yaşlara geldiğimizde ise , özellikle günümüzde bayanların daha çok bu yaşlarda hamile kalmayı tercih ettiğinide düşünürsek, folik asit vazgeçilmeziniz olmalıdır. E vitamini de çok önemlidir.

 35 yaşından sonra kemiklerin gücünü kaybetmeye başladığını söyleyebiliriz bu durumda kalsiyum bakımından ağırlaştırılmış  biçimi ön planda olmalıdır. K vitamini barındıran karalahana, brokoli, dut , incir ,armut , havuç , kereviz , maydonoz , marul gibi besinlerde mutfağımızda yer almalıdır.

yaşlara göre nasıl beslenilmeli Yaşınıza Göre Nasıl Beslenmelisiniz?

Yaşlara göre nasıl beslenilmeli ?

40 ve sonrası yaşlarda ise tuz tüketimi daha da azaltılmalı , sardalya , böğürtlen, , badem , kara lahana , deniz ürünleri alınmalı  tükettiğiniz yoğurdun yoğurdun az yağlı olmasına dikkat edilmelidir.

Tabii ki ana hatları ile belirttiğimiz bu beslenme şekilleri, yaşam koşulları , çevresel faktörler çerçevesinde de filtrelenebilecektir. yaşa

Sağlıkla gülümseyen , hangi yaşta olursa olsun  umutla ışıldayan  hanımların çoğalması ümidi ile…

Arananlar40 yaşından sonra nasıl beslenilmeli
DOST YİYECEKLERİMİZ.

Kadınların Yemesi Gereken 10 İksir Yiyecek

Bazı yiyecekler özellikle kadın sağlığı için çok önemli. Sağlığımızın için hayatımızdan eksik olmaması gereken yiyecekler.

: C vitamini, K vitamini, B vitamini, folat bulundurur. Dolayısı ile kalp sağlığıınızı arttırarak kanserden korunmanıza yardımcı olur.

BROKOLİ: Kalsiyum ve demir için en doğru kaynaktır. Bir porsiyonunda sadece 30 kalori alırsınız. C vitamini açısından da çok zengindir.

YUMURTA: Protein deponuz yumurtadır ve insülin direncinizi arttırır.

 : Kadınların kemik sağlığı çok önemlidir. İşte yoğurt hem sindirim sisteminiz hem de kalsiyum ihtiyacınız için birebirdir.

YABAN MERSİNİ: Kan şekerinizin düzenlenmesi, beyin sağlığınız için en doğru kaynaklardan biridir.

HAVUÇ: Antioksidan kremler dışında işte size doğal antioksidan, ayrıca ışıl ışıl gözler için birebirdir.

ISPANAK: Kadınların yumurta sağlığının ne kadarda hayati olduğunu hepimiz biliyoruz. Yumurta sağlığınız için bol bol tüketebilirsiniz.

EZMESİ: Sizi tok tutar ayrıca ruh halinizi destekler, moralinizi düzgün tutmanıza yardımcı olur.

PEYNİR: Osteoporozun önlenmesinde en etkili besindir. Ayrıca migren semptomlarının da azalmasına yardımcı olur.

CEVİZ: Omega 3 açısından son derece zengindir. Doğurganlığın arttırılması için tüketilmesinde fayda vardır.

sağlık Kadınların Yemesi Gereken 10 İksir Yiyecek

Kadınların yemesi gereken yiyecekler

Sağlıklı hanımlar, sağlıklı toplumun temellerinden biri. Bilinçlenen annelerimiz artık bu bilgilerini çocuklarını büyütürken de kullanmakta dolayısı ile kuşaktan kuşağa geçecek olan sağlıklı alışkanlıkları, verimli bireyler yetişmesine yardımcı olmaktadır. Tabii ki tüm bunların yanında düzenli olarak doktor kontrollerimizi ihmal etmememiz de çok önemli. Doktorunuzu da beslenme alışkanlıklarınız konusunda bilgilendirmeli böylece bir uzmandan da destek alarak daha sağlam bir şekilde yaşam rotanızı çizebilirsiniz.

Sevgi ve sağlıkla dolu günler dileği ile hanımlar.

Arananlaravakado yemesi,kadınların ev hanımları
hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırık İçin Pratik Çözümler

Sizin için önemli bir toplantıda sunum yapmak üzereyken ya da sevgili adayınızla ilk yemeğe  çıktığınızda birden hıçkırmaya başladınız. Arkadaşlarınızla karaokeye gittiniz ve tam siz sahnedeyken tuttu.  Evet gerçekten komik ve zor bir durum ama nereden çıktı şimdi bu demeyin. Sebepleri ve çözümleri için pratik öneriler ile hıçkırık hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

 ?

 Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki diyafram dediğimiz geniş, yayvan ve uzun adalemiz, zaman zaman istem dışı kasılarak, ani biten bir soluk alışverişine sebep olur. Soluk alışımız esnasında ses tellerimiz kapandığından dolayı gırtlakta sert bir ses çıkar ki biz buna hıçkırık deriz.

e5acb382f20e4f182b9357246dceff8a 290x300 Hıçkırık İçin Pratik Çözümler

Hıçkırık nedir, nasıl geçer ?

 Hıçkırığın Sebepleri Nelerdir?

 •  Çok sıcak ya da soğuk sıvı tüketimi,
 • Heyecan ve benzeri ani duygusal değişiklikler,
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi,
 • Gebelik,
 • Gülmek,
 • Çok hızlı yemek yemek

 Hıçkırığı Geçirmek İçin Pratik Çözümler Nelerdir?

 • Soluğumuzu bir süre tutup, bırakmak,
 • Birkaç tane karanfili çiğnemek,
 • Soğuk su ya da biraz sirke içmek,
 • Hapşırmamıza sebep olabilecek bir şey yapmak, mesela karabiber koklamak,
 • Biraz tuz ya da kesme şeker yemek,
 • Taze nane çiğnemek, nar çiğnemek ya da suyunu içmek
 • Tatlı ayvanın suyunu içmek,
 • Bir bardak kaynar suya nane yaprağı koyulur, 10 dakika demlenip, biraz sirke eklenerek içilir,
 • Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı dereotu tohumu koyulur, 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

Sağlıklı insanlarda geçici bir rahatsızlık diyebileceğimiz hıçkırık genelde birkaç dakika içinde kendiliğinden geçer. Ancak bazen saatlerce hatta günlerce süren hıçkırıklar da olabiliyor. Uzmanlar süre geçmeyen bu inatçı hıçkırıkların, çeşitli hastalıkların habercisi olabileceğini söylüyorlar. Örneğin reflü, kalp, böbrek ve sinir sistemi rahatsızlıkları da hıçkırığa sebep olabiliyor. Bu nedenle uzun süre devam eden hıçkırıklar ciddiye alınarak bir doktora görünmekte fayda var.

Arananlarhkrk,devam eden hıçkırık,hıçkırığa pratik çözüm,hıçkırık çocuklarda hangi hastalığın belirtisidir,hıçkırık çözüm,gebelikte hıçkırık neden olur,hıçkırık için çözüm,hıçkırık nasıl geçer birkaç tane örnek,hıçkırık nasıl geçer pratik çözüm,hıçkırık pratik çözüm