03 Ekim 2012

Ev Hanımlarının Pekmez Hazırlığı

Pekmez öncelikle çocuklarımızın beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü iyi bir enerji kaynağı, demir ve kalsiyum deposudur.

Ev hanımlarının pekmez hazırlığı ülkemizin her bölgesine, her şehrine ve  her köyüne göre farklılık gösterebilmektedir. Kimisi bağ ve bahçesinde üzüm ile pekmez yapar, kimisi dut ile pekmez yapar, kimisi de elma ya da armut ile pekmez yapar. Her çeşit pekmezin sayısız faydasının olduğunu şüphesiz hepimiz biliyoruz zaten..

ev hanimlarinin pekmez hazırlıgı Ev Hanımlarının Pekmez Hazırlığı

Örneğin Giresunlu ev hanımları bahçelerindeki elmalarla yaptıkları pekmez hem kış için kendilerinin pekmez ihtiyacını karşılıyorlar, hem de yaptıkları pekmezlerin kilosunu 30 tl den satarak aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

Ev hanımlarının pekmez hazırlığı öyle göründüğü gibi kolay bir iş değil ayrıca. Giresunlu bayanlar elma pekmezini yapmak için sabahın erken saatlerinde kalkıp öncelikle temizleyip, taşlarla bir güzel eziyorlar ve bu elmaları büyük tencerelere ya da kazanlara koyarak, üzerine su ekleyip evlerinin önüne yaktıkları ateşin üzerinde 2 saat boyunca kaynamaya bırakıyorlar. Daha sonra tülbent yada ince bir bez ile bu karışımı süzerek tekrar kaynama bırakıyorlar  ve 16 saat boyunca aralıklı karıştırarak pekmez kıvamına getiriyorlar.

Yaptıkları karışımın içerisine kesinlikle şeker koymadan, tamamen doğal elmanın kendi şekerinin tat verdiği bir pekmez elde ederek hem kendileri tüketiyor, hem de kilosunu 30 tl de satıyorlar.

Bayanlara yönelik bir önceki Evde Pratik Temizlik başlıklı yazıda "evde pratik bilgiler, evde pratik temizlik için ve evde temizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ