22 Eylül 2012

Evde Pratik Temizlik

Evde pratik temizlik bilgileri ev hanımları ve çalışan bayanların herkesin mutlaka en iyi yardımcısı olacaktır. Biz bayanların en büyük sıkıntılarından biri yaparken işleri daha kolay hale getirmektir şüphesiz

Gerek evde çamaşır, bulaşık, yemek, çocuk, alışveriş gibi pek çok şeyle ilgilenmek zorunda kalan ev hanımları olsun, gerekse ev ve iş arasında koşturarak bütün işleri yetiştirmeye çalışarak  eşine ve  çocuklarına zaman ayırmaya çalışan fedakar çalışan anneler olsun  hepimiz çoğu zaman evde çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalırız.İşte en azından temizlik konusunda yaşadığınız sorunlara yardımcı olacak pratik temizlik önerileri:

evde pratik temizlik Evde Pratik Temizlik

Evde pratik temizlik önerileri, çıkmayan lekeler, mutfak temizliği, sinmiş kokular ve buna benzer  evde sürekli karşımıza çıkan pek çok sorunun pratik ve kolay yollarla nasıl başa çıkabileceğimiz de bizlere yardımcı olacaktır.

Şimdi gelelim evde pratik temizlik bilgilerini öğrenmeye;

Mobilya temizlerken, terebentin esansı ve biraz sirke karıştırılarak, bu karışıma temiz bir bez batırıp mobilyaları onunla silebilirsiniz.

Abajur temizliği için,  abajurunuzu bir gün durup ertesi gün temiz ve yumuşak bir bezle silip, tozunu alıp, silgiyle silebilirsiniz.

Abanoz temizliği için, evde bulunan abanoz eşyalarınızı keten yağıyla silin. Bira lekesi için, mobilyada,  pamuğu amonyaklı suya batırarak silebilirsiniz. Beyaz kumaşta, önce çamaşır suyuna, sonra da amonyaklı suya batırıp temizleyebilirsiniz. Renkli kumaşta ise, önce oksijenli suyla, sonra amonyaklı suyla silebilirsiniz.

Benzin lekesi için,  lekeyi saf gliserine batırarak suyla silip, tersinden ütüleyebilirsiniz.

Şeker lekesi için, şeker lekesi olan giysi ya da başka bir eşyanızı ılık suya batırarak şekerli kısmı fırçalayabilirsiniz.

Cam temizliği için, durulama suyuna biraz sirke ekleyip, yıkayabilirsiniz ya da ıslak gazeteyle silip, kuru gazeteyle kurulayabilirsiniz. Buz tuttuğunda tuzlu su ile silebilirsiniz.

Kötü kokular için, kahve telvesini lavaboya döküp ardından kaynar su dökün.

Buzdolabındaki kokuları gidermek için, 1 bardak sütü buzdolabına koyup birkaç gün bıraktığınızda sütün kokuları aldığını görebilirsiniz. Ya da bir parça odun kömürü veya bir parça vanilyalı pamuk koymak da kokuları alabilir.

Beyaz çamaşırlar için, çamaşırları kaynattığınız suya bir miktar yumurta kabuğu ilave edebilirsiniz. Sararan çamaşırlarınız için, sararan kısımları pişmemiş süt ile ıslatıp, güneşte kuruttuktan sonra yıkayabilirsiniz.

Mum lekesi için, mum lekesi olan yere havlu kağıt ya da kurutma kağıdı koyup, mumu emmesi için üstünde sıcak ütüyü gezdirin.

Çay lekeleri için, Halı ya da koltuk üzerine dökülmüş ise alkol sirke karışımıyla silebilirsiniz, beyaz kumaşta ise limon suyuyla silip soğuk su ile durulayabilirsiniz,  renkli kumaşta ise de yumurta sarışını su ile karıştırıp bu karışım ile ovalayabilirsiniz.

Çikolata lekesini çıkartmak için, gliserinle iyice ovuşturup yağ emici iki kağıt arasında belli bir müddet bekleterek yağının iyice emilmesini sağlamaktır.

Kan lekesi için, kesinlikle sıcak su kullanmayın. Lekeli kısmı oksijenli su ile ıslatıp daha sonra sabunlu ılık suda yıkayın ya da lekeli kısmı beyaz sirkeyle ovuşturabilirsiniz.

Evde pratik temizlik de sizlerle paylaşacağım yeni bilgileri görmek için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki İş yerinde Stres başlıklı yazıda "iş yerindeki sitresin belirtileri, iş yerindeki stres faktörleri ve ş yerinde yaşanan stres" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarocakların pratik temizliği,sirkeyle koltuk temizlik

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ