26 Mart 2014

Evlilik Öncesi Türk Gelenekleri

Türk gelenek ve göreneklerinde aşamasına gelene kadar yaşanılan birçok sosyal olgu vardır. Kimileri bu gelenek ve göreneklere uyulmasını isterken kimileri ise biraz daha kendini bu durumdan çekmektir. Biz ise, çoğunuzun belkide bildiği evlenme zamanına gelene kadar yaşanılan türk işi kültüründen bahsedeceğiz. Hem yeni evlenecek adaylar içinde belki birkaç ipucu olabilir. 

Evlilik öncesi türk gelenekleri 200x300 Evlilik Öncesi Türk Gelenekleri

Ailelerin tanışması

Ailelerin tanşması, anlaşması evlilik için atılacak en sağlıklı adımlardan biridi belki de. Çünkü ne kadar bizler iki kişi arasında düşünsekte evliliği aslında “ailelerin evlenmesi” gözüyle de bakabiliriz bu duruma.

Eğer aileler arasında herhangi bir problem yoksa damat tarafının en büyüğü ya da damat, kız babasıyla görüşmeye gider. Kız babası müsait olduğu bir tarih söyler ve o zamanda görüşülmeye gidilir.

Aileyle ilk görüşme

Görüşmeye gitmeden önce ilk olarak çiçek, çikolata ve tatlı hazır edilir. Sonra ise kız evine gidilir. Aileler sohbet eder ve daha sonra ise kız kahveleri getirir. Damadın kahvesi o gün hatrına getirilir.

Evlilik öncesi türk gelenekleriii  300x200 Evlilik Öncesi Türk Gelenekleri

Ardından düşünmek için bir hafta gibi bir süre müddet isterler. Daha sonra damat tarafı verilen tarihte tekrar gelirken yine elinde çikolatası ve çiçeği olmalıdır. Bu gelişlerinde ise ilk getirdikleri çikolatalar damat tarafına ikram edilir.

, ,

Söz, nişan tarihleri belirlenir ve aile büyükleriyle alışverişe çıkılır. Gerekli olabilecek herşey alınır. Damat ve geline hediyeler alınır. Daha sonra ise belki en tatlı yorgunluğunuz olacak düğün hazırlıklarına başlanır. Kına gecesi, gelinlik, davetiye, mekan, davetliler…  

Sıkıntılı fakat bi okadar da heyecanlı olan bugünlerde umarım herşey tüm güzellikleriyle geçer.

Bayanlara yönelik bir önceki Sivilce ve Siyah Noktalardan Korunma Yolları başlıklı yazıda "cilt, güzel bir cilt için gerekli olanlar ve güzellik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarevlilik öncesi ailelerin tanışması,evlenme öncesi aileler tanışma yemeği,evlenmeden önce ailelerin tanışması,ailelerin tanışması,ailelerin tanışması ve ilk günlerde,ailelerin tanışmaları,damatla tanışmada ailenin konuşulması gerekenler uzman tv,erkekbebek örgüleri,türk adetleri evlilik,evlenmeden ailelerin tanışması

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ