06 Mayıs 2014

Evliliklerde İlk Beş Yıl Neden Önemlidir

Evliliklerde İlk Beş Yıl Neden Önemlidir

Boşanma olaylarının daha sık yaşanmaya başladığı son yıllar da uzmanlar evlilikte ilk beş yılın eşik gibi olduğunu, boşanma olayının en çok ilk beş yıl da gerçekleştiğini söylüyorlar. Tüketici bir toplum olmaya başladığımız için maalesef evlilikler de artık çabuk bitiyor. Her şeyi çabucak yaşayıp bitirir olduk. Biri gider biri gelir, Ahmet olmaz sa Mehmet olur, Ayşe olmaz sa Fatma olur anlayışı yerleşmiş insanlar da. Kırılanı tamir etmek geriye atmak yok hemen aman boşanırım ne olacak diyerek bir çırpı da yeni bir hayata başlanır olmuş.

Oysa ki ne umutlar la başlanır bir ilişkiye. Mutlu olmak herkesin hayalidir. İlk zamanlar her şey çok güzeldir. Sevgiliyken ya da sözlü veya nişanlıyken toz pembedir her şey. Sonra evlilik hayatına geçilir. Önceden kısıtlı zamanlar da görüştüğün insanla bir hayatı bir evi paylaşmaya başlarsın. Bir şey yaparken izin alırsın ya da haber verirsin. Bazen anlaşmazlık olur. İki farklı insan her zaman aynı düşünemez doğal olarak. Sevgiliyken sesini çıkartmadığı ya da karışmadığı bir şey evliyken kavga nedeni olur. İşte sorun burada başlıyor zaten. Artık evlisin ve hayatı tek başına yaşamıyorsun. Eşinin fikrini almak düşüncesine saygı duymak zorundasın. Nedense zor gelir çoğu zaman. Hayat benim hayatım karışamazsın olur. Halbuki karışır ve karışmalıdır da eşler birbirlerine.  Saygı çerçevesinde fikir alışverişin de bulunmak anlaşarak hem kendi istediğini yapmak hemde eşinin fikrini alarak mutlu olmasını  sağlamaktan güzeli var mı ?

İlk beş yıl da eşler birbirlerini tanır yeni yeni ortak noktalarını ve fikir ayrılıklarını fark ederler. Kırılanı tamir etmeyi başarabilenler, yaşanan kötü anıların üzerine sünger çekmeyi becerenler uzun ve mutlu bir evlilik sürerler. Fakat daha yolun başındayken vazgeçenler her zaman kaybeder. Çünkü kimse kusursuz değildir. Kendi hatasını görmeden karşısındakini suçlayan hatayı hep karşıda arayan eş, her kimle olursa olsun bu anlayıştan kurtulmadan mutlu olamaz. Bazen eşinin isteğini yapıp bazen de kendi istediğini kabul ettirendir mutluluğu yakalayanlar. Zamanla eşler arasında denge kurulacak, iki taraf da birbirini daha iyi tanıyıp tepkilerini ölçecektir. Bu durum evliliğe huzur ve mutluluk getiren şeydir. Fakat biraz zaman alır. O yüzden  eşinize karşı anlayışlı olun ve sizi anlamasını sağlayın.

Tabi ki aldatma, içki, kumar ya da dayak olan evlilikleri bu durumun tamamen dışında tutuyorum. Çünkü bunlar evliliğin temel taşlarını sarsan şeyler ve kesinlikle saygı ve sevgi ortamının sağlanmasını engellerler. Bu durumların da sıklıkla yaşandığını kabul edip, yıpranmadan anlaşarak evliliği bitirmek gerekir. Çocuk varsa eğer boşanma olayı daha da zor hale gelir. Çünkü en çok o etkilenir. Ne yazık ki çocuklar bu durum da parçalanmış bir aile de büyümek zorunda kalıyor. Ama sürekli kavga gürültünün olduğu birbirini sevmeyen bir aile de büyümesinden se ayrı ama mutlu bir aile de büyümek çocuk için daha iyidir.

Evlilik yeni bir hayat, yeni bir çevre demektir. Eskiden tek başınıza karar verdiğiniz, tek başınıza yaptığınız her şeyi artık iki kişi olarak yapmak ve iki kişi olarak karar vermek demektir. Doğru insanla olunca hayatın insana verdiği en güzel armağandır. Eşlerin birbirleri için doğru insan olması ancak birbirlerini anlamaları ile olur. Kendinizden önce eşinizi düşünün ve “acaba o nasıl düşünür” diyerek karar verin. Siz eşinizi anlarsanız onun da sizi anlamasını bekleyebilirsiniz. Çünkü her şey karşılıklıdır. Siz kendinizden taviz vermeden eşinizden bekleyemezsiniz. çok sevdiğim bir söz vardır. ” Her nimetin bir külfeti vardır.”  Mutluluk en büyük nimettir. Bunun için de bazen külfetine katlanmak zorundasınız. Mutlu ve huzurlu bir ortamda birbirine sevgiyle bakan eşlerin, hayata mutlu ve umutlu bakan çocukları olur. Gelecek nesillerin kıymet bilen mutlu insanlar olmasını istiyorsak, mutlu çocuklar yetiştirmeliyiz.

Bu konuyla alakalı okuduğum bir kıssayı paylaşarak yazıma son vermek istiyorum. Uzun evliliğin sırrını araştıran bir gazeteci yaşlı bir çiftin yanına gider, “uzun evliliğin sırrı nedir paylaşır mısınız ? ” diye sorar. Yaşlı teyzenin cevabı çok düşündürücüdür. “Bizim zamanımız da kırılan şey tamir edilirdi, çöpe atılmazdı.” der. Hepimizin bu yaşlı çiftin sırrından alacağı dersler olacağından eminim. Evliyiz. Zaman gelecek kavga edeceğiz, kıracağız ve kırılacağız. Umarım hepimiz tamir etmeyi başarabilenlerden oluruz. Çünkü  arada bir mutsuz olmazsanız mutluluğun keyfini süremezsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki 2014 YAZINDA MAKYAJ TRENDLERİ başlıklı yazıda "2014 makyaj trendleri, 2014 yazında makyaj trendleri ve makyaj" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar5 yılında evlilikler,evlilikte ilk beş yılın önemi,evlilikte ilk be yl,evlilikte ilk 5 yıl,evliliklerde ikinci beş yıl,evliliklerde bir yıl bitmeden boşanma olurmu,evliliklerde 5 yıl,evlilik ilk 5 yıl,evliliğin önemi pdf,kek kabartmanin yolu

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ