20 Mayıs 2012

Gastrit Diyeti

Mide rahatsızlığı olan kişilerin uygulaması gereken şekline gastrit diyeti denir. Bu antral gastrit diyetine genel itibariyle bakıldığında diyetin ana amacının mideyi yormamak olduğu yatmaktadır. Mideyi yormamak için ise en uygun yol bu işte uzman olan doktorun tavsiyelerini dinlemek ve uygulamak gerekir. Her hasta için farklı bir diyet önerilebilmesine rağmen tüm gastrit hastaları için ortak olan bir diyet şekli vardır.Genel olarak gastrit diyeti olarak adlandırılan bu diyet tipinde dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle;

gastrit diyeti Gastrit DiyetiGastrit rahatsızlığı olan kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken şey asitli yiyecekleri tüketmemeye dikkat etmektir. Ya da tüketiliyorsa da bunu mideyi rahatsız etmeyecek kadar düşük seviyede tutmak gerekir. Kola, gazoz gibi içecekler çok yüksek oranda asit içermektedir. Bu durum herkes tarafından bilinir. Fakat bunun yanında portakal, domates gibi günlük hayatta sık sık tükettiğimiz besinlerin de asit oranı oldukça yüksektir. Bunları da tüketirken aşırı gitmemeye özen gösterilmelidir.

Gastrit Diyeti

Bütün bunların dışında mideyi yorucu şeylerden kaçınmanın ikinci şartı da mideyi çok yiyecekle doldurmamaktır. Aşırı besin tüketilmesi sonucunda midede rahatsızlıklar oluşacaktır. Bundan kaçınmak için ise bir öğünde çok yemek yerine öğün sayısını artırma yolu seçilmelidir. Öğünlerde düzen oturması gastrit hastaları için oldukça önemlidir. yaparken özellikle kahvaltıların atlanmaması ve kahvaltıların geçiştirmelik olarak değil de gerçek ve çok çeşitliliğe sahip olan kahvaltıların yapılması son derece önemlidir. Öğle ve akşam yemeklerinin 2 saat öncesinde yenilen bir kaç meyve de mide sağlığı için oldukça önemlidir.

Gastrit diyetinde, yenilen besinlerin baharat, tuz oranları normalin altında olmalıdır. Aksi takdirde mide buna da tepki verecektir. Yenilen yiyeceklerin yağ oranının da yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Çikolata da mideyi rahatsız eden başlıca besinlerden biridir. Yinede bütün bunlara rağmen en iyi diyet bir uzman desteği ile yürütülen diyettir.

Elma diyeti ile bir haftada 5 kilo verin.

:

Bayanlara yönelik bir önceki Elma Diyeti başlıklı yazıda "diyet, elma diyeti ile zayıflayanlar ve elma diyeti yapanlar" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlargastrit diyeti,antral gastrit diyeti,antral gastrit zayıflama,kronik gastrit diyeti,gastrit ve zayıflama,gastrit hastalarının beslenme şekli,antral gastrit diyet,gastriti olanlar zayıflayamaz,gastrit zayıflama,gastrit kahvaltısı

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. banu diyor ki:

    Gastrit gerçekten başlı başına bir problem, acıyı çok sevmeme rağmen gastrit ağrısından korktuğum için yiyemiyorum..

YORUM YAZ