26 Nisan 2014

Gebelik Döneminde Annede Görülen Bacak Krampları Ve Şişlikler

Gebelik Döneminde Annede Görülen Bacak Krampları Ve Şişlikler

Gebelikte anne karnının büyümesi ile birlikte aşırı yük dolayısıyla bacaklarda olan venler üzerine baskı yapmaya başlar. Bu  durum bacaklarda ödeme ve bu değişim nedeniyle de şişelere sebep olur. Genelde bu şikayetler akşamları giderek artar. Anne adayının gebelik sürecinde bu ağrılarını daha hafife indirmesi için birkaç küçük egzersiz yapması yeterli olacaktır.

Anne adayının bu şişmeleri en az duruma indirgemek amacı ile bacaklarını yükselterek oturmaları veya bacaklar yükselerek yatmaları istenir. Bazen ise genital bölge ve bacaklarda variste meydana gelir. Bu varisler ağrılara sebep olur.

hamilelik döneminde görülen şişlikler Gebelik Döneminde Annede Görülen Bacak Krampları Ve Şişlikler

döneminde görülen şişlikler ve kramplar

Bu dönemde muhakkak doktor kontrolünde olunmalıdır.

Gebeliğin son dönemlerine yakın annede kalsiyum eksilmesi nedeni ile bacak krampları oluşmaya başlar. Sıcak uygulamalar ve masaj yardımı ile krampların geçmesi sağlanabilir. Genellikle bu durum kanda düşme yani (anemi) sorunun ortadan kalkması ile kramplar ortadan kalkar ve doktorunuzun kramplar için magnezyum tedavisi bu soruna kökünden son verecektir.

Bayanlara yönelik bir önceki Gebelikte Annede Oluşan Fizyolojik Değişiklikler başlıklı yazıda "gebelikte anne karnı, Gebelikte Annede Oluşan Fizyolojik Değişiklikler ve hamile olmak" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ