17 Ekim 2013

Gebelik Döneminde Nasıl Beslenmek Gerekir ?

   Sağlıklı gebelik için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek ve yeterli ve dengeli beslenme konusunda titiz davranmak gerekir. Tek taraflı beslenmek zaten doğru bir beslenme şekli değildir; hamilelik döneminde ise daha ciddi zararlara yol açabilir. Gebelik döneminde beslenme programı yeterince karbonhidrat, mineral, protein, yağ ve şeker içermelidir. Gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamını sağlamak için su tüketimine her zamankinden daha çok dikkat etmek gerekir. Hamile bir kadın günde asgari 2 litre su içmelidir. Kahve ve çay tüketimi günde 2 bardağı geçmemeli, bitkisel çay seçimi de doktorun tavsiyeleri doğrultusunda yapılmalıdır.

gbe Gebelik Döneminde Nasıl Beslenmek Gerekir ?   Günlük hamilelikte beslenme programının sağlıklı bir kahvaltıyla başlaması önerilir. Gün boyunca alınacak besin maddeleri önceden belirlenmeli, az ve sık beslenmek adına 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğünde tüketilmelidir. Gebe kadınların başta kiraz, kayısı, şeftali, kabuklu yeşil elma ve muz olmak üzere meyve tüketmeleri önemlidir; meyveler zihinsel aktivitelerin gerektirdiği enerjiyi sağlar ve beynin oksijen dışındaki tek enerjisi olan glikoz maddesini içerirler. Gebelik döneminde beslenme programınız çerçevesinde meyve yerken bunu dolu mideyle yapmamaya dikkat etmelisiniz. Meyveler yemeklerden yarım saat önce veya 3 saat sonra tüketilmelidir, aksi takdirde sindirim sistemi yorulacaktır. Hamilelik dönemi boyunca günde 1 avuç kuru üzüm tüketmek günlük demir ve protein ihtiyacının bir kısmının karşılanmasını sağlar. Az haşlanmış brokoli mineral ve vitamin yönünden çok zengindir. Küçük bir kutu soya sütü günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılar ve sabah bulantıları ile baş etmenizi kolaylaştırır. Süt, peynir, pekmez, fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve fındık gibi gıda maddelerini tüketerek yeterince kalsiyum almanızın birden fazla faydası vardır: Bebeğin iskelet yapısı güçlenir, sizin kemik kütlenizin korunması kolaylaşır ve ileride oluşabilecek osteoporoz sorununa karşı korunmuş olursunuz.

gb1 Gebelik Döneminde Nasıl Beslenmek Gerekir ?   Gebelik döneminde beslenme sırasında demir içeren gıdaların yanında demirin vücut tarafından emilmesini sağlayan C vitaminli gıdalar da tüketmek son derecede önemlidir. Bu değerli vitamini narenciye, brokoli, çilek, kivi ve yeşilbiberden alabilirsiniz. Mısır gevrekleri ve lifli bisküviler özellikle reflü sorununun söz konusu olabileceği beşinci aydan sonra kurtarıcınız olabilir. Bu ürünlerin doğal ve şekersiz olanları tercih etmelisiniz. Düzensiz beslenme vücudunuzun yenilenme sistemini olumsuz etkiler, cildinizi cansızlaştırır ve sizi hastalıklara karşı dirençsiz hale getirir. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için bu konuda son derecede titiz olmalısınız.

Bayanlara yönelik bir önceki Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin başlıklı yazıda "Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin, sağlıklı bir hamilelik için bunlara dikkat edin ve sağlıklı hamilelik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhamilelikte nasıl beslenmek gerek,gebelikte 20 hafta da nasıl beslenmek gerekiyor

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ