11 Eylül 2012

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte sigara kullanımı hem annenin hem de bebeğin sağlığını ciddi olarak tehdit ediyor.

Sigaranın insan  sağlığına vermiş olduğu zararları hepimiz az çok biliyoruz. Gelişmiş ülkelerde kadınlarda sigara kullanım oranı, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere göre oldukça azdır. Gelişmekte olan ülkeler içerisinde bulunan ülkemizde ise her 5 kadından biri maalesef sigara kullanmaktadır.

gebelikte sigara kullanımı1 Gebelikte Sigara KullanımıKadınlarımızda bağımlılık haline gelen sigara kullanımı çoğu zaman hamilelik dönemlerinde de devam etmektedir. Ancak annelik kutsal ve zor bir iştir. Her anne adayının bunu özümseyip ciddiye alması gerekir.

Gebelikte sigara kullanımı bebeğimize yapacağımız en büyük kötülüktür. Çünkü sigaranın içerisinde 4000 tane kimyasal madde bulunmaktadır ve bu kimyasal maddeler,  önce bebeğe, sonra da  anneye ciddi boyutta zararlar verebilmektedir. Maaalesef anne karnındaki bebeğin  henüz hiçbir seçim şansı yoktur. Çünkü bebek anneye bağlıdır ve annenin aldığı yararlı ve zararlı herşeyden etkilenebilmektedir. O halde anne adaylarına büyük görevler düşmektedir. Annelik duygusu bambaşkadır çünkü, 9 aylık süre içerisinde bebeği ile beraber geçen her dakika anneye farklı ve güzel duygular kazandırmaktadır. Hangi anne karnındaki bebeğin küçücük akciğerlere ve solunum fonsiyonlarına sahip olmasını isteyebilir. Hangi anne bebeğinin sağlıklı  beslenip, sağlıklı dünyaya gelmesini istemez.  O güzel duyguyu yaşayan ve hisseden her anne ister bence.

Sigara kullanan gebelerde bebeğe yeteri kadar oksijen gidemediği için bebekler anne karnında yeterli besini alamamakta ve gelişememektedir. Annelerin dönemlerinde sigarayı bırakmaları doğacak bebeklerin ölüm oranını % 20 azaltabilmektedir. Çünkü fetüs, tek bir sigaradan bile ciddi zararlar görebilmektedir. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki gebelikte sigara kullanımı bebeğinizin ileride astım ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığının çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunun için sigarayı bırakmak için çok güçlü bir nedeniniz var.O da bebeğiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki Doğum Sonrası Depresyon başlıklı yazıda "doğum sonrası depresyon belirtileri, doğum sonrası depresyon tedavisi ve doğum sonrası depresyona girenler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ