25 Nisan 2014

Güzel Ahlaklı Çocuk Yetiştirmek

Güzel Ahlaklı Çocuk Yetiştirmek

Yazı biraz uzun fakat kesinlikle okuyunuz, konusunda yanlış bildiğimiz birçok şeyi değiştirecektir.

(Eğer yazıyı beğenirseniz lütfen Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız ki daha çok kişiye ulaşıp, faydalı olabilsin anne babalara…)

Tüm ebeveynlerin ortak isteklerinden birisi de çocuklarına iyi bir eğitim ve maddi imkanın yanında, iyi insani vasıflar (en başında da güzel ahlaklı yetiştirebilmek gelmektedir) kazandırabilmektir. Fakat bu çoğu zaman göründüğü kadar kolay olmamaktadır.

Çocuklarımıza maddi imkanları sağlamak için elimizden geldiğince çabalıyoruz ve somut bir takım nesneler ile bu imkanı sağladığımız görebiliyoruz. Fakat çocukların manevi gelişimine katkıda bulunmak ve bunun işe yarayıp yaramadığını anlamak çok daha zor…

Amerika’nın en saygın üniversitesi olan Harvard Üniversitesi’nde eğitim görmüş profesör Adam Grant, ile ilgili mükemmel tespitlerde bulunmuş. Okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

İyi bir anne baba olmak için ne yapmalı?

Çocuklarımızın hayatta başarılı olmaları için yapmamız gereken bazı şeyleri biliyoruz. Örneğin, bilimsel araştırmalar göstermiştir ki anne-babalar çaba göstermeyi yetenekten daha çok övdüklerinde, çocuklar daha güçlü bir iş ahlakı geliştiriyorlar ve motivasyonları yükseliyor.

Bazı anne-babalar sadece çocuklarının başarılarıyla yaşasalar da pek çok aile için çocuklarının başarılı olması, bir numaralı öncelik değildir. Biz daha çok çocuklarımızın daha kibar, merhametli ve yardımsever olmalarıyla ilgileniyoruz. Yapılan anketler Amerika’daki bütün etnik gruplarda çocukların yardımsever olmalarının, başarılı olmalarından daha çok önemsendiğini göstermiştir.

yardimsever cocuk Güzel Ahlaklı Çocuk Yetiştirmek

Yardımsever çocuk yetiştirmek

Aynı şey bütün dünyada da geçerlidir. Dünya genelinde 50 ülkede insanlara hayatlarındaki temel prensipler sorulduğunda, cevap başarı değil yardımseverlik ve şefkat olmuştur. Hayatımızdaki bu önemine rağmen, diğer insanlara karşı duyarlı davranan çocuklar yetiştirmek hiç de kolay değildir.

İsrail’de 600 aile üzerinde yapılan bir araştırma göstermiştir ki, kibarlığı ve merhameti önemseyen pek çok anne-baba çocuklarına bu hassasiyetleri kazandırmada başarılı olamamışlardır.

Acaba çocukların “iyi huylu” ya da “kötü huylu” olmaları doğuştan mıdır?

Geçtiğimiz on yılda, aralarında hiçbir bağ bulunmayan insanlara sıklıkla yardım eden kişilerin şaşırtıcı başarılarını araştırdım. İki kız ve bir erkek çocuk babası olarak, bu cömert yaklaşımın gelişimi hakkındaki merakım giderek arttı. Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan çalışmalar göstermiştir ki verici ve yardımsever olma eğilimi %25-50 oranında genetik mirasımıza bağlıdır.

Bu durum çocuk yetiştirmede verilen terbiyenin etkisinin, genetik eğilimden daha büyük paya sahip olduğunu göstermiştir.

Anne-baba iyi davranışları övmede, kötü davranışlara tepki göstermede, kendi değerlerini çocuklarına aktarmada ne kadar iyi niyetli olursa olsun yardımsever çocuk yetiştirmede bazı yöntemler vardır.

maymunla bebek Güzel Ahlaklı Çocuk Yetiştirmek

Maymun ile bebek

2 yaşına ulaşan çocuklar “yanlış” ve “doğru” kavramlarıyla tetiklenen bazı ahlaki duyguları deneyimlemeye başlarlar. Araştırmalar göstermiştir ki, yardımseverliği doğru davranış olarak pekiştirmek için sözlü övgüler, ödüllerden daha etkilidir.

Ödül verildiğinde çocuğun sadece ödülü gördüğünde doğru davranışlarda bulunması riski vardır, övüldüğünde ise çocuğa doğru davranışın kendisinin doğal olarak kıymetli olduğu mesajı verilir.

Peki, çocuklarımızda cömertliğin sinyallerini gördüğümüzde ne tür övgüler kullanmalıyız?

Pek çok anne-baba, övgünün çocuğa değil de davranışa yapılmasının önemli olduğunu düşünür, böylece çocuk övülen davranışı tekrarlamayı öğrenecektir. Hatta “Sen yardımsever bir insansın.” demek yerine “Bu yaptığın çok yardımseverce bir davranıştı.” deme konusunda özellikle özen gösteren aileler bile var.

Ama acaba bu doğru bir yaklaşım mı?

Bir deneyde Joan E. Grusec ve Erica Redler isimli araştırmacılar neler olacağını gözlemlemek için ayrı ayrı cömert davranışın ve karakter olarak cömertliğin övüldüğü iki ortam hazırladılar.

7 ve 8 yaşlarında çocuklar kazandıkları misketlerin bir kısmını fakir çocuklara bağışladılar.

 1. Araştırmacılar bağış yapanlar arasında rastgele seçtikleri çocukların bazılarına “Misketlerinin bir kısmını fakir çocuklara vermen çok güzel. Bu çok iyi ve yardımseverce bir davranış.” şeklinde yaptıkları davranışı öven geri bildirim verdiler.
 2. Bazılarına da “Sanırım sen her zaman diğer insanlara yardım eden birisin. Sen çok iyi ve yardımsever bir insansın.” şeklinde çocukların karakter özelliklerini öven geri bildirimde bulundular.

İki hafta kadar sonra bu çocuklar tekrar paylaşma ve verme fırsatı yakaladıklarında, karakter özellikleri övülen çocukların, sadece yaptıkları davranış övülen çocuklardan çok daha cömert davrandıkları gözlemlendi.

Karakter özelliklerini övmek onların bu özelliği kimliklerinin bir parçası olarak içselleştirmelerine yardımcı oldu (kişiklerine bu özelliği işlediler). Çocuklar kim olduklarını kendi kendilerini gözlemleyerek öğrendiler: Ben yardımsever bir insanım!

Bu deney psikolog Christopher J. Bryan tarafından yapılan ve ahlaki davranışlarda sıfatların fiillerden daha etkili olduğu sonucuna varılan yeni bir araştırmayla da paralellik gösteriyor. Herhangi bir işte 3-6 yaş arasındaki çocukları “yardımsever” olmaya çağırmak, “yardım etme”ye çağırmaktan %22-29 oranında daha etkili olmuştur.

comert cocuk Güzel Ahlaklı Çocuk Yetiştirmek

Cömert çocuk yetiştirebilmek

“Lütfen kopya çekmeyiniz.” demek yerine “Lütfen kopyacı olmayınız.” demek kopya çekme oranını yarı yarıya düşürmüştür. Yaptıklarımız karakter özelliği olarak ifade edildiğinde, ahlaki ve yardımsever davranmak konusunda daha dikkatli oluyoruz. Böylece zaman içinde bu iyi davranışlar karakterimizin bir parçası haline gelebiliyor. (Çocuklarımızın ahlakını bu tarz iyi davranışlar ile şekillendirmeye çalışmak biz ebeveynler için en iyi yol olacaktır.)

Övgüler, çocukların karakter özelliklerini geliştirdikleri kritik dönemlerde çok daha etkili oluyor.

Çocukların kişilik özelliklerini kazandığı dönem hangi yaşlara denk gelmektedir?

Joan E. Grusec ve Erica Redler isimli araştırmacılar 5 yaşındaki bir çocuğun karakter özelliklerini övdüklerinde elde edilen olumlu sonuçların uzun süreli olmadığını gözlemliyorlar. 5 yaş dönemi kalıcı kişilik özelliklerini içselleştirmek için erken bir dönem. 10 yaş grubunda ise davranışın övülmesi de karakter özeliklerinin övülmesi de aynı olumlu etkiyi gösteriyor.

Fakat 8 yaş grubunda cömertliğin ve yardımseverliğin karakterin bir parçası haline gelmesi, karakter özelliklerinin övülmesiyle çok daha kolay oluyor. Bu da gösteriyor ki 8 yaş dönemi çocukların kişilik özelliklerini oturtmaya başladığı önemli bir dönemdir.

Çocukların kötü davranışlarında nasıl bir yöntem izlenmelidir?

İyi davranışların övülmesi ahlaki davranışları kazandırmanın bir yarısıyken, kötü davranışlara gösterilen tepki de diğer yarısıdır. Çocuklar bir zarara sebebiyet verdiklerinde (bir suç işlediklerinde) bir ya da iki çeşit ahlaki duygu yaşarlar: utanma ya da suçluluk. Bu duyguların çoğunlukla birbiri yerine kullanılabileceği düşünülmektedir ama psikolog June Price Tangney’in yaptığı araştırmaya göre bu duyguların çok farklı sebepleri ve sonuçları vardır. Utanma “Ben kötü bir insanım.” hissiyken, suçluluk “Ben kötü bir şey yaptım.” hissidir. Utanma, temel kişiliği hakkında olumsuz düşünceye sahip olmaktır ki bu çok yıkıcıdır.

 • Utanç, çocuğun küçük ve değersiz hissetmesine sebep olur. Bu durumda çocuklar ya saldırganlığı ya da ortamdan kaçmayı tercih ederler.
 • Suçluluk ise, tam tersine, yapılan davranış hakkında olumsuz düşünceye sahip olmaktır ve iyi bir davranışla telafi edilebilir. Çocuklar suçluluk hissettiklerinde pişman olurlar ve vicdan azabı çekerler, zarar verdikleri insanla empati kurarlar, ve yaptıklarını telafi etmeye çalışırlar.

Psikolog Karen Caplovitz Barret’in öncülük ettiği bir deneyde anne-babalar 2-3 yaş grubundaki çocuklarının utanç ve suçluluk duyma eğilimlerini ölçtüler. Çocuklara birer bez bebek verdiler ve çocuklar tek başlarına oynarken bebeklerin bacakları koptu.

 • Utanç duyma eğilimi olan çocuklar araştırmacıdan kaçtılar ve bebeğin bacağını kopardıklarını kabul etmediler.
 • Suçluluk duyma eğilimi olan çocuklar ise bebeği tamir etmeyi denediler, araştırmacıdan kaçmadılar ve olayın nasıl olduğunu anlatmaya çalıştılar.
 • Utanan çocuklar kaçındılar, suçluluk duyan çocuklar telafi etmeye çalıştılar.

Eğer çocuklarımızın yardımsever olmasını istiyorsak, yanlış davrandıklarında onlara utançtan ziyade suçluluk duygusunu yaşamayı öğretmeliyiz.

Duygular ve ahlaki gelişim hakkında araştırmalar yapan Nancy Eisenberg, utanç duygusunun anne-babalar öfkelendiğinde, sevgilerini çektiklerinde ve güçlerini çocuğa ceza vermekle tehdit ederek göstermeye çalıştıklarında ortaya çıktığını tespit etmiştir.

Bu durumlarla karşılaşan çocuklar kendilerinin kötü bir insan olduğunu düşünmeye başlarlar. Bu etkiden korkan kimi aileler de disiplini tamamen elden kaçırıp çocuğun hiçbir ahlaki standart geliştirememesine sebep olmaktadırlar.

Kötü bir davranış karşısındaki en etkili tepki, hayal kırıklığı yaşadığını belirtmektir.

Profesör Eisenberg ve David R. Shaffer’in ayrı ayrı yaptığı çalışmalarda

 • Yaşadığı hayal kırıklığını ifade eden
 • Davranışın neden kötü olduğunu (olayların nedenini açıklamadan olaylara sadece doğru-yanlış demek, onları robotlaştırmadan başka bir işe yaramayacaktır)
 • Diğerlerini (kötü davranışın uygulandığı kişileri) nasıl olumsuz etkilediğini anlatan
 • Bu davranışın telafisi konusunda çocuğunu yönlendiren

Anne-babaların yardımsever çocuklar yetiştirmeyi başardıklarını gözlemlemişlerdir. Bu tarz açıklayıcı yaklaşımlar çocuğun kendi davranışlarını muhakeme etmek için standartlar oluşturmasına, diğerlerine karşı empati ve sorumluluk duygusu hissetmesine ve yardımsever bir insan olma yolunda önemli bir adım olan ahlaki kimlik geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Hayal kırıklığını dile getirmenin güzel tarafı; olumsuz davranışın kabul edilmediğini belirtirken, yüksek beklenti ile çocuktaki gelişme potansiyelinin vurgulanmasıdır: “Sen iyi bir insansın, kötü bir şey yapmış olsan bile ben senin daha iyisini yapabileceğini biliyorum.”

yardimsever cocuk yetistirmek Güzel Ahlaklı Çocuk Yetiştirmek

Yardımsever çocuk yetiştirmek

Kötü davranışı eleştirip, iyi karakter özelliklerini övmek oldukça etkilidir ama çocuğun belli bir davranışı sergilemesini bekleyip, uygun tepkiyi göstermek cömert bir çocuk yetiştirmek için yeterli değildir. Anne-babalar olarak çocuklarımıza sahip olduğumuz değerleri aktarmada aktif rol almak isteriz. Ama çoğumuz bunu yanlış yapar.

Cömertlik Deneyi

Psikolog J. Philippe Rushton’ın yaptığı bir deneyde 140 ortaokul ve ilkokul öğrencisine, kazandıkları oyunlar karşılığında isterlerse kendilerine saklayabilecekleri, isterlerse fakir çocuklara bağışlayabilecekleri jetonlar verilmiştir.

Öncelikle oyunu bencilce oynayan bir öğretmen, daha sonra da oyunu cömertçe oynayan farklı bir öğretmen figürünü gözlemlemişlerdir.

Oyunu bencilce oynayan öğretmen, oyun sonunda çocuklara vermenin ve yardım etmenin öneminden bahsetmiştir.

Oyunu cömertçe oynayan öğretmen, sadece oyununu oynamıştır, sonrasında da hiçbir yorumda bulunmamıştır.

Yetişkinlerin etkisinin önemi göze çarpıcıdır ve çok etkilidir:

 • Yapılanlar, söylenenlerden daha etkilidir.
 • Öğretmen bencilce davrandığında, çocuklar da aynını yapmıştır.

Öğretmenin söyledikleri, davranışlarda değişiklik yapmamıştır; öğretmen sözlü olarak bencilliği de övse cömertliği de övse, onun bencilce davrandığını gözlemleyen çocuklar daha az jetonu fakir çocuklara bağışlamışlardır.

Ama öğretmen cömertçe davrandığında, cömertlik sözlü olarak övülse de övülmese de, çocuklar %85 oranında daha fazla jeton bağışlamışlardır.

Cömertçe davranan öğretmen, bencilliği övdüğünde bile çocuklar %49 oranında daha fazla bağışta bulunmuşlardır.

Çocuklar cömertliği rol model aldıkları kişinin sözlerini dinleyerek değil, yaptıklarını gözlemleyerek öğrenmektedirler.

Rol model etkisinin kalıcılığını test etmek için araştırmacılar, çocukları 2 ay sonra aynı oyunu oynarken tekrar gözlemlediler. Acaba çocukların cömertliğinde modelleme mi, yoksa sözle övme mi daha etkili olmuştu ya da çocuklar iki ay öncesini hatırlayabilecekler miydi?

En cömert davranan çocuklar, öğretmenlerinin cömertçe davrandığını gözlemleyen fakat hiçbir sözle övme ya da yerme duymayanlardı.

İki ay sonra, aynı çocuklar öğretmenlerinin cömert davrandığını gözlemleyen aynı zamanda da cömertliğin sözle övüldüğünü duyan çocuklara göre %31 daha cömert davrandılar.

Bu araştırmanın sonucu oldukça açık:

 • Eğer cömertlik model olarak gösterilmezse, cömertliği telkin etmek kısa vadede etkili olmaz!
 • Uzun vadede ise sadece model olmak, hem telkin edip hem de model olmaktan daha etkili olur.

İnsanlar genelde karakterimizin davranışlarımızı etkilediğini düşünürler, ama iş güzel ahlaklı çocuk yetiştirmeye geldiğinde, davranışların da karakteri şekillendirdiğini unutmamak gerekir. Psikolog Karl Weick’in sorduğu gibi; “Ne yaptığımı görmeden kim olduğumu nasıl bilebilirim? Ne yöne gittiğimi görmeden neye değer verdiğimi nasıl bilebilirim?”

“Çocuğun güzel ahlaklı olması için neler yapılmalı?” Sorusuna verilebilecek en güzel cevap, bu makale olacaktır. Güzel gibi derdi olan aileler için altın değerinde bir makale.

Yazar: Prof. Dr. Adam Grant, Pensilvanya Üniversitesi Wharton Okulu Psikoloji ve Yönetim Dalı öğretim görevlisi.

Çeviren: Kevser Kübra Uruç, Bursa Özel İpekböceği Anaokulu yöneticisi.
(Telefon: 0 224 329 06 55 – E-mail: bursaipekbocegi@hotmail.com)

Bayanlara yönelik bir önceki BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA başlıklı yazıda "ailede titizlik ve bebek eğitimi ve titizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarahlaklı çocuk yetiştirmek,iki ocuk yetitirmek,güzel ahlaklı çocuk yetiştirmek,cocukmodel olmak,cocuk yetitirirken ne öğretmeliyim,bencil çocuklar,çocuklarını kötü yetiştiren aileler,çocuğa evde verilen eğitim iyi mi kötü mü,çocukların ahlaklı davranışları,cocukların guzel ve ahlaklı yetıstırılmesı

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ