08 Ocak 2014

Hamilelik Sürecinde Saç Bakımı

HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMI NASIL OLMALI? İŞTE CEVABI…peri parlak saclar1 300x194 Hamilelik Sürecinde Saç Bakımı

çoğunlukla saçlarınızda da değişikliklere yol açar. Saçlarınız her zamankinden daha kuru ya da daha yağlı duruma gelebilir ya da saçınızın yapısında değişiklikler olabilir. Saçınızı, bakımı kolay bir modelde kestirmeye çalışıp, düzenli olarak şampuanlayın. döneminde saçlarınızı daha sık yıkama gereksini mi de duyabilirsiniz.
Hamilelik döneminiz boyunca kuaföre gittiğinizde, özellikle saçınızı boyatıyor ya da perma yaptırıyorsanız, hamile olduğunuzu mutlaka söyleyin. Kuaförünüz, kullanacağınız ürünlere dikkat ederek, böylece kafa derinizdeki küçük çizik ya da berelerden, kan dolaşımınıza zararlı kimyasal maddeler ya da çözeltiler girebilmesi olasılığını önleyecektir.
Saçların uzama çevrimi, hamilelik döneminde genellikle değişir. Bu dönemde büyüme çevrimine çoğunlukla daha çok saç girer; bu yüzden saçlarınızı daha bol ve daha parlak bir görünüş alır. Buna karşılık, hamilelik döneminin sonlarında, saçlar gevrekleşerek kolayca kırılır bir duruma gelir. Bununla birlikte, doğumdan sonra, saçlarınızın önemli ölçüde döküldüğünü ve iyice inceldiğini görebilirsiniz. Bu durum, saçların büyüme çevrimi yeniden yerleşinceye kadar ( bir yıl kadar ) sürebilir. İçiniz rahat olsun, saçlarınız eninde sonunda normal haline dönecektir. Aynı zamanda saçlarınızın yapısında da değişiklikler olabilir; söz gelimi kıvırcık saçınız düzleşebilir. Üstelik bu değişiklik sürekli olabilir ve doğumdan sonra da saçlarınız hep böyle kalabilir. Yüzünüz ve bedeninizdeki kıllarda da değişiklikler olur. Sayıları ve kalınlıkları artabilir, ayrıca renkleri kalıcı biçimde koyulaşabilir.
Saçlarınızı iyi durumda tutmak için şunları deneyin:

  • Çok yağlanmışsa, her zamankinden daha sık yıkayın.
  • Şampuanınızı saçlarınızdaki değişikliklere uygun düşecek biçimde değiştirin.
  • Bakımı kolay yapılacak bir saç modeli benimseyin ve saçlarınızı düzenli aralıklarla kestirin.
  • Hamilelik döneminde perma yatırmaktan ve kimyasal saç boyalarından uzak durun. Onların yerine kına ya da alman papatyası gibi bitkisel boyaları tercih edebilirsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki Saçlarınızı Doğal Yollarla Besleyin başlıklı yazıda "bitkisel ilaçlar, doğal saçlar ve kellik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ