04 Ocak 2013

Hamilelikte Beslenme Tavsiyeleri

Anne adayları gebelik süresi boyunca (40 hafta)  bebeğin  sağlıklı gelişimi için beslenmelerine son derece dikkat etmeleri gerekir. Öncelikle bebeğin anne karnına düştüğü andan itibaren ya da daha öncesinden beyin içi bazı hastalık ve sakatlıkları önlemeye yardımcı olan folik asit takviyesini mutlaka kullanmaları önerilir. Folik asit son derece önemli bir vitamin olduğu için özellikle anne olmayı planlayanların mutlaka kullanması gerekmekte.

Hamilelikte Beslenme Tavsiyeleri Hamilelikte Beslenme Tavsiyeleri

Gebelikte kilo alımı son derece önemlidir. Bebeğin anne karnındaki gelişimine paralel olarak belirli oranlarda dengeli bir şekilde alınması gerekir. Gebelik öncesinde düşük  bir kiloya sahip anne adayının 9 ay boyunca 12-18 kilogram alması normaldir. Gebelik öncesinde kilolu olan anne adaylarında ise alınması gereken normal kilo 11-15 arasıdır. Obezite problemi olan anne adaylarının da 5-10 kilogramı geçmemesi önerilir.

Anne adaylarının gebelik boyunca  mutlaka günde 3 litre su tüketmeleri gerekir. Gebelik boyunca özellikle ilerleyen aylarda açlığa dayanıksızlığın kendini gösterdiği dönemlerde ara öğünlerde mutlaka meyve tüketilmesi gerekir. Gebelik boyunca günlük 1 yumurta, kibrit kutusu kadar peynir, ekmek, kalsiyum açısından mutlaka günde en az 1 bardak süt  tüketmeleri gerekmektedir. Çay ya da kahve yerine kahvaltıda taze sıkılmış meyve suyu ya da ıhlamur, kahvaltı dışında süt, ayran, limonata ya da komposto tüketilmelidir. Ara öğünlerde mutlaka meyve,  yatmadan önce 1 bardak süt ya da 1 kase yoğurt yenilmeli bir de rahat bir gece geçirmek için akşam yemeklerinin hafif olmasına dikkat edilmelidir.

Bayanlara yönelik bir önceki 40.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "gebeliğin son haftası, gebelik ve gebelik belirtileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhamilelikte hangi meyve film tavsiyeleri

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ