01 Ekim 2012

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte ,  hamile bayanların %70 ‘inin karşılaştığı hamilelik sıkıntılarından bir tanesidir. Her hamile bayanda farklılık göstermekle beraber 4 yada 6. haftada başlayıp, 14 yada 16.haftaya kadar devam edebilir. Hatta nadir olarak doğum sürecine kadar da devam edebildiği de görülmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı sebebi ise hamilelik döneminde vücudunuzda meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Bu dönemde östrojen hormonundaki hızlı artış mide bulantılarının tetikleyicisidir. Hormonların en yüksek seviyeye çıktığı dönemde mide bulantısı beraberinde kusmayı da getirecektir.

hamilelikte mide bulantisi Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı genellikle sabah saatlerinde daha sık görülmekle beraber kişiden kişiye de çeşitlilik gösterebilir. Ayrıca bir anne adayının bir hamileliğinde yoğun bir şekilde mide bulantısı yaşadığı halde diğer hamileliğinde hiçbir bulantı ile karşılaşmaması da mümkündür.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusmalar şu şekilde önlenebilir;

Öncelikle bulantıyı tetikleyici uyaranlardan uzak durmak gerekir. Ağır yemek kokuları, parfüm ve sigara kokusu gibi.

Az ve sık yemek yiyin.

Aşırı yağlı, sindirimi zor,  baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Karnınız hem aç hem de mide bulantısı çekiyorsanız, tuzlu krakerler yiyerek midenizi bastırabilirsiniz.

Vücudun susuz kalması da mide bulantısını artıracağından dolayı, kafeinsiz taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz.

Taze zencefil koklamak da mide bulantısını geçirebilir.

Hamilelikte kullanılan demir hapları mide bulantısını artırabileceğinden dolayı iki-üç ay kullanılmayı kesebilirsiniz.

Stres ve yorgunluktan uzak durun, bol bol istirahat edin.

Her yemek sonrasında dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

Son olarak doktorunuza başvurarak onun uygun gördüğü gibi bulantı önleyip mide asidini azaltıcı ilaç ya da B6 vitaminleri kullanılabilir.

Hamilelikte mide bulantısı çeken anne adaylarına en güzel tavsiyem sabırlı olmak, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda inanın bu sıkıntıların hiçbirini yaşamamız gibi olacaksınız.

 

Bayanlara yönelik bir önceki 20.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "20 hafta , 20 hafta ultrason görüntüleri ve 20 hafta gebelikte anne" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhamilelikte mide bulantisi cekenler,17 haftalık ultrason,17 haftalik ultrason görüntüleri,canan karatay hamilelikte mide bulantisi,gebelikte mide bulantisi,gebelikte mıde bulantısı cekenler,hamilelik mide bulantısı,17 haftada ultrason erkek bebek görüntüsü,18 haftalik gebelik erkek bebek goruntusu,20 hafta erkek bebek

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ