28 Eylül 2012

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir?

Bahar aylarını yaşadığımız şu günlerde hangi bitki çayı neye iyi geliyordu acaba diye düşünmeden geçemeyiz. Çünkü mevsim geçişlerinde yaşanan, yorgunluk hali, sürekli uyuma isteği, halsizlik, eklem ağrıları ve tabi ki gribal enfeksiyonları  önlemek için evde yapabileceğimiz, kolay atlatabileceğimiz çözümler ararız kendimize.

Bu dönemlerde bol sıvı almak, B ve C vitamini açısından zengin besinler tüketmek, düzenli beslenmek, düzenli uyumak, alkol ve sigaradan uzak durarak düzenli yürüyüşler yapmak gerekir. Ayrıca hangi bitki çayının neye iyi geldiğini bilip, bilinçli tüketerek zorlu gibi görünen bahar dönemlerini rahat bir şekilde geçirebiliriz.Yüce mevlam o kadar çok nimet vermiş ki hepsinin ayrı bir şifa kaynağı, hepsinin farklı bir derde dermanı var. Öyleyse şimdi hep beraber hangi bitki çayının neye iyi geldiğini öğrenelim.

hangi bitki cayi neye iyi gelir Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir?

Kantaron çayı, kantaron çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı bir özelliği vardır. Bayanların menopoz dönemi sıkıntılarına  ve orta şiddetteki depresyona iyi gelir.

Anason çayı, anason hazmı kolaylaştırır, kan dolaşımını düzenler, anne sütünü artırıcı bir etkisi vardır, sakinleştiricidir ve uykusuzluğu önler.

Biberiye çayı, sindirim sistemi başta olmak üzere, bağırsak ve safra kesesi hastalıkları, romatizma ve eklem ağrıları ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

Ihlamur çayı, ıhlamurun en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip ve soğuk algınlığından korur. Öksürüğe iyi gelir göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve terletir.

Limon çayı, limonun içerisinde bol miktarda A ,B, C ve D vitaminleri bulunmaktadır. Limon tansiyonu düşürür, soğuk algınlığından korur. Mide bulantısı ve hazımsızlığa nane-limon iyi gelir.

Melissa çayı, antiseptik özelliği vardır, migren ağrılarına iyi gelir.

Papatya çayı, solunum yolu ve boğaz ağrılarını gidermede kullanılabilir.

Rezene çayı, iltihap gidericidir. Mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Gaz söktürücüdür ve anne sütü artırıcıdır.

Yeşil çay, sakinleştiricidir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zencefil çayı, öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Nane çayı, mide bulantısına iyi gelir, heyecan ve korkuyu yatıştırır, nefes almayı kolaylaştırır.

Hangi bitki çayının neye iyi geldiğini kısaca öğrendik, şimdi vücudumuz için çeşit çeşit yararı olan bu güzel çayları içerek bahar yorgunluğunuzu en aza indirebilirsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki Limonun Faydaları başlıklı yazıda "c vitamini ve limon, limon ve limon nasıl bir bitkidir" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhangi bitki çayı alkoldan sonra iyi gelir

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ