13 Mayıs 2014

Hiperaktif Çocuklarla Baş Etmenin Yolları

Hiperaktif Çocuklarla Baş Etmenin Yolları

Günümüzde de sık sık karşılaştığımız annelerin ve babaların zorlandığı sorundur yaramaz ve hiperaktif çocuklar. Kimi zaman öfkelerine yenik düşen anne ve babalar son derece yanlış bir adım atarak çocuktaki sorunu dahada ilerletmekte ve çocuktaki bu sorunun kalıcı hasarlara da yol açmasına neden olmaktadırlar.

Peki aile bireyleri çocuklarının bu sorunlarına nasıl karşılık vermelidir ?

Ben bir anne olarak kendi düşüncelerimi ve son derece işe yarayan tecrübeme de güvenerek de bu sorunu sizlerle paylaşmak isterim.

En Önemli Kural; (iyi gözlem)

Çocuklarımızın gün içinde yaptığı hareketlere, neye bağırıp, neye sinirlendiğine, yaramazlık konusunda müdahale edildiğinde size verdiği tepkinin hangi yönde olduğuna dikkat edin.

Peki Yaklaşımımız Nasıl Olmalıdır ?

Burada en önemli rol, anne ve babanın çocuğunun ilgisini dağıtmaya yönelik olmalıdır. Mesela; aşağıda bunu belirli başlıklarla sizlerle paylaşmak isterim.

Devamlı bağıran ve ağlayan çocuklar

Aile büyüklerinin en çok sınırını zorlayan ve çileden çıkaran en büyük sorundur bağıran ve ağlayan çocuklar.
Yapmanız gereken, gayet sakin bir şekilde karşınızdaki sanki büyük bir insanmış gibi onunla konuşmayı deneyin,niye ağlayıp neden bağırdığını sorun. Oda kendisini bir şekilde ifade edecek biraz olsun sakinleşecektir. Çocuğumuzun yaş durumuna göre değişik aktiviteler deneyebilirsiniz. Örneğin; renkli logolar ile onu renklerine ayırıp kuleler yapabilir hangi rengin nereye geleceğini sorup çocuğunuzun zekasının gelişmesine yardımcı olarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Çocuğunuzla küçük hamurlar yapın

Çocuğunuza küçük bir hamur yapıp birlikte şekiller vererek onun dikkatini dağıtarak eğlenceli ve güzel zaman geçirebilirsiniz. Bazen de bir defter ve renkli kalemler verip ona bir şekil gösterin. Mesela bir daire çizin “O”
emin olun çocuğunuzda bu durumdan çok memnun kalıp devamlı yaptığı daire ve değişik şekilleri size göstermek isteyecektir. Ya da kırtasiye yada oyuncak satış mağazalarından bowling takımı alarak dikkatini geliştirmesine yardımcı olup onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bu çocuğunuzun tamamen eğlenceli zaman geçirmesine yardımcı bir oyun seçeneği olacaktır. Böylelikle çocuğunuzun negatif yönlerini pozitif duruma getirebilir sizinle eğlenceli bir zaman geçireceğini çocuğunuza göstererek durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Bu gibi farklı ve zeka geliştirici oyunlar bulabilirsiniz. Şunu unutmayalım ki kesinlikle yanlışın üstüne yanlış bir karşılık verilmez. Bu günler geçici günler. Kalıcı sorunlara sebebiyet vermemek için biraz bize de sorumluluk düşmektedir.

Bayanlara yönelik bir önceki BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA başlıklı yazıda "ailede titizlik ve bebek eğitimi ve titizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhareketli çocuk için ne yapılır,2küçük çocukla baş etmenin yolları,çok hareketli çocuklar için ne yapılmalı,hareketli bebeklerle baş etmenin yolları,hareketli çocuklar için ne yapılır,hareketli çocuklarla başetmenin yolları,hıperaktıf cocuklarla basetmek,hiperaktif cocuklarla basetmenin yollari

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ