27 Nisan 2014

Hipoglisemi Hastalığı Nedir ?

Hipoglisemi Hastalığı Nedir ?

Hipoglisemi yemeklerden 2-3 saat sonra kan şekerinin hızla düşmesi durumudur. Son zamanlar da daha fazla görülen hipogliseminin belirtileri de değişiklik göstermektedir.

Daha önce bilinen belirtiler, açlık, titreme, terleme, dil ve dudakta karıncalanma, çarpıntıdır. Bu belirtilerin dışında son araştırmalara göre, huzursuzluk, baş ağrısı, karın ağrısı, bulanık görme, taşikardidı (kalp atım hızının artması) gibi şikayetlerde hipoglisemi belirtileri arasında sayılıyor.

Hipoglisemi hastalığı nasıl ortaya çıkar?

Toplum arasında neden bu kadar hızlı yayıldığı soruysa yanlış beslenme alışkanlıklarıyla açıklanıyor. Türk topluma olarak hamur işlerine ve tatlılara olan düşkünlüğümüz zamanla bu tarz hastalıklara sebep oluyor. Hipoglisemi hastaları, hamur işlerine ve tatlılara karşı çok fazla yeme isteği duyar. Özellikle bu tarz beslenmelerden sonra  kan şekeri normalden daha hızlı düşer, ve tekrardan açlık hissi ortaya çıkar. Bazı hastalarda titreme terleme ya da çarpıntı gibi belirtiler görülmeyebilir. Bu durum henüz hafif derecedeki hipoglisemi hastaları için geçerlidir. Hastalığın teşhisi düzenli kan şekeri ölçülerek veya hafif durumdakiler için şeker yüklemesi yapılarak koyulabilir.  Bu durumda hemen tedaviye başlanmalıdır. Çünkü hastalık tedavi edilmezse ilerde şeker hastalığına dönüşecektir ve ömür boyu insilin ya da glikoz içeren haplar kullanmanıza sebep olur.

hasta Hipoglisemi Hastalığı Nedir ?

Hipoglisemi hastaları eğer dikkat etmezse ileride bu durum şeker hastalığına dönüşebilir.

Hipoglisemi hastalarının alabileceği basit önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Günde üç ana üç ara öğün olmak üzere altı öğün yemek yemek.
 • Unlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak.
 • Dışarı çıkarken yanında mutlaka karbonhidrat içeren bir besin bulundurmak.
 • Eğer öğün atlanır ve uzun süre aç kalınırsa, fazla hareket etmeden mutlaka bir şeyler yemek.
 • Muz, kiraz, kavun, karpuz, incir gibi fazla şeker içeren meyvelerden uzak durmak.
 • Beyaz ekmek yerine organik tam buğday ekmeği tüketmek.
 • Patatesten  (çok fazla nişasta ve şeker içerdiği için ) uzak durmak.
 • Yemek yaparken içerisine un içeren malzemeler koymamak.  ( örneğin şehriye çeşitleri ve  çorbalara terbiye yaparken un kullanılmaması gerekir.)
 • Çikolata sevenlerdenseniz en fazla 15 günde bir bir parça bitter çikolata tüketmek.
 • Pirinçle yapılmış yemek ve pilavları tüketmemek.
 • Gün içerisinde mutlaka tarçın tüketmeye çalışmak. ( kan şekerini düzenlediği için )

Bu tavsiyelere uyarsanız kan şekerinizi dengede tutmuş olursunuz. Eğer uymaz da kaçamak yaparsanız, dikkat etmek zorundasınız. Unlu bir gıda tükettiyseniz bir kaç saat sonra şekeriniz aniden düşer ve baş dönmesi, bulanık görme gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Özellikle ilerlemiş durumlarda bilinç kaybı bile görülebilir. Kaçamak yaptığınız zaman, fazla hareket etmemeye  çalışın ya da kan şekerini düzenleyici glikoz içeren hapınızı yemek arasında mutlaka alın.

Bir sene önce öğrendim hipoglisemi hastası olduğumu

Ben bir sene öncesinde zayıflamak için diyetisyene gittiğim  zaman öğrendim hipoglisemi hastası olduğumu. Tedavi için bana glikoz içeren ve yemeklerle beraber almam gereken bir hap verdiler. Acıkdığım zaman titreme terleme gibi belirtilerin hiç biri yoktu. Şeker yüklemesi sonucunda teşhis koyuldu. Bir süre doktorumun bana verdiği ilacı kullandım. Şuan ise herhangi bir tedavi uygulamıyorum. Kan şekerimi dengede tutmak için az az ve sık sık besleniyorum.

Tok tutma özelliği olan lifli gıdalar tüketmeye özen gösteriyorum. Bazen unlu yada şekerli gıdalar tüketiyorum. Bu kaçamak yaptığım günlerde ise daha fazla su içmeye, mutlaka tarçın tüketmeye çalışıyorum. Hasta olduğumuz da doktor tedaviyi verir, hayatınız da uygulaması ise size kalmıştır. Durumunuzu kabul edip doğru beslenme şeklini hayatınıza yerleştirirseniz kendi kendinizi tedavi etmiş olursunuz. Hipoglisemi hastaları daha fazla acıktığı için kilo almaya meyillidir. Doğru beslenmeyle hem kilo probleminizi ortadan kaldırmış olursunuz, hem de ilerde şeker hastası olma riskinizi ortadan kaldırırsınız.

Şu bir gerçek ki, her sağlıklı insan bir hasta adayıdır. Doğru ve düzenli hayat boyu sağlık ve zindelik verir. Vücudunuzu tanıyın kendi tedbirlerinizi kendiniz alın. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğimle…

Bayanlara yönelik bir önceki 2014 YAZINDA MAKYAJ TRENDLERİ başlıklı yazıda "2014 makyaj trendleri, 2014 yazında makyaj trendleri ve makyaj" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhipoglisemi hastaları nelere dikkat etmeli,hipoglisemi hastaları nasıl beslenmeli,hipoglisemi nasıl beslenmeli,hipoglisemi olanlar nasıl beslenmeli,hipoglisemi ve hamilelik VE BESLENME,hipoglisemisi olanlar nasıl beslenmeli,hipolisemi hastalığı nedir,hipoglisemi hastaları için tarifler,hipoglisemi bitter çikolata,hiperglisemi olan birisi nasıl beslenmeli

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ