22 Eylül 2013

Hırçın Çocuklara Nasıl Davranılmalı

Bu yazıda okuduklarınızı zaten biliyorum diyeceksiniz fakat uyguluyor musunuz ? Çocuklarımızın her davranışında bize bir şey anlatmaya çalıştığını ve davranışlarının bizimle paralel olduğunu bir kez daha hatırlayalım.

Çocuklar neden hırçınlaşır ? Her çocuk için en önemli şey sevgidir. Biz çocuğumuzu çok seviyoruz ama peki bunu ne kadar yansıtabiliyoruz ? Çocuğumuz bir şey anlatırken biz onu dinlemiyorsak ,en ufacık bir hatasını yüzüne vurup bağırıp çağırıyorsak ve özellikle fiziksel şiddet uyguluyorsak bu çocuğun şiddet eğilimini arttırır ve onu sinirli, hırçın, söz dinlemeyen biri haline getirir.

yaramaz Hırçın Çocuklara Nasıl DavranılmalıBir çocuk sürekli etrafındakilere şiddet uyguluyorsa bunun suçlusu çoğunlukla çocuk değil; anne-baba yada kötü çevresidir. Çocuklar her zaman anne babayı model alırlar, anne babanın sadece çocukla olan iletişimi değil normal hayatta meseleleri nasıl çözdüğü, birbirlerine ve çevreye nasıl davrandığını örnek alır ve kendi hayatında bunu uygular. Meseleleri örnek aldığı insanlar nasıl çözüyorsa öyle çözer.

Hırçın bir çocuk nasıl sakinleştirilir ? Çocuklarımızın yanında her zaman birbirimize nazik, anlayışlı davranmalıyız ve çocukların yanında asla kavga etmemeliyiz. Çocuğun yanında söylediğimiz her kötü söz, kavga, bir mesele karşısında verdiğimiz tepki ve aradığımız çözüm yolu çocuğun bilinç altına işler ve kendi meselelerindede aynı şeyi kullanmaya başlar. Biz onun yanında iyi örnek oldukça meseleleri hırçınlıkla değilde başka şekilde daha kolay çözebildiğini görür ve hırçınlıktan vazgeçmeye başlar.

Yaramazlığın bir çözüm olmadığını anlatırken bile çocuğa şiddet uygulamamalıyız. Çocuğumuz bir hata yaptığında ona kızmak yerine hatasının ne olduğunu nelere sebebiyet verebileceğini ve üzüldüğümüzü dile getirip iletişim kurmaya çalışmalıyız. Konuşmak çoğu zaman çocuğu ikna etmeyecektir fakat genede onu çok sarsmayacak hafif bir ceza ile cezalandırabiliriz. (Mesela; Arkadaşlarınla kavga etmenin kötü bir şey olduğunu anlattığım halde kavga etmeye devam ettiğin için bugün televizyon izlemeyeceksin.)

Çocuklar bazende ilgi bekledikleri için yaramazlaşırlar. Onlarla vakit geçirip deyim yerindeyse çocukla çocuk olmalıyız. Onun dünyasına girebildikten sonra her şey çok daha kolay olacaktır.

Unutmamamız gereken bir şey daha var; çocukları pembe bir dünyada yetiştirmiyoruz yani hiç kızılmamış çocuklar gerçek hayata çıktıklarında çok büyük hayal kırıklığına uğrarlar veya şımarık olurlar. Yani çocuklara karşı çok yumuşak olmakta yanlıştır.

Bayanlara yönelik bir önceki Eşinize Süpriz Yapmanın Yollarını Arıyorsanız Buyrun başlıklı yazıda "en güzel süprizler, eşe süpriz yapma ve eşime süpriz yapmak istiyorum" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhırçın çocuklara nasıl davranılmalı,hırçın çocuğa nasıl davranılmalı,hircin cocuga nasil davranmali,mizmiz cocuga nasil davranmali,hircin cocuk nasil sakinlestirilir,sinirli çocuk nasıl sakinleştirilir,tutturan çocuğa nasıl davranmalı,sinirli çocuklara nasıl davranılmalı,hircin cocuk nasil sakinlesir,hircin cocuklara nasil davranilir

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ