03 Nisan 2013

İçtiğiniz Her Sigara Ömrünüzü Ne Kadar Kısaltacak?

sigara omru ne kadar kisaltir İçtiğiniz Her Sigara Ömrünüzü Ne Kadar Kısaltacak?İçtiğiniz her sigaranın 11 dakika ömrünüzü kısalttığını biliyor musunuz? Peki Türkiye’de günde 270 kişinin sigaradan öldüğünü?

Yeşilay Bursa Şubesi Başkanı Dr. M. Serhat Yamalı, Şehit Jandarma Er Selim Koçdemir Lisesi öğrencilerine sigaranın zararlarını anlatan bir konferans verdi.

Yamalı konuşmasında;

Sigaranın hiçbir otobur hayvanın yemediği tütünden imal edildiğini ve içilen her bir sigaranın insan ömründen 11 dakika çaldığını belirtti.

Yamalı, sigara bağımlılığı konusunda ise; “Sigarayı 1 kez deneyen 4 kişiden 3’ü bağımlı hale gelmekte ve  nikotin bağımlılığı esrar, eroin, kokain, alkol gibi uyuşturucu bağımlılığından 8 kat daha fazladır” dedi. Ayrıca sigara içenlerin  alkol ve uyuşturucu maddeyi deneme olasılığının çok daha fazla olduğunu vurgulayan Dr. M. Serhat Yamalı, akciğer kanseri sebebiyle ölenlerin yüzde 85’i sigaradan hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türkiye’de sigara bağımlılarının sayısının 17 milyonu bulduğunu vurgulayan Yamalı, içilen her sigaranın insan ömrünü 11 dakika kısalttığını ve ülkemizde her gün 270 kişinin sigara kaynaklı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bayanlara yönelik bir önceki Sarımsağın Faydaları Saymakla Bitmiyor başlıklı yazıda "sarımsağın faydaları nelerdir, sarımsak ne işe yarar ve sarımsak nelere iyi gelir" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarictiginiz her sigara omrunuzu,sigara içenlerin ömrü ne kadar kısalır

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ