15 Eylül 2012

İğne Oya Örnekleri

İğne oyaları renkli iplikten iğne ile genellikle çiçek ve yaprak şeklinde yapılan çeşitli motiflerdir. İğne oya örnekleri yapımı oldukca zordur. Adında da barındırdığı gibi, iğne oya örneklerini yapan kişi adeta iğne ile kuyu kazmaktır bence.

İğne oya örnekleri,yemenilerde,yazmalarda,namaz örtüleinde sıkça kullanılır. Bu yapılan iğne oya örneklerinin her motifinin içinde çeşitli anlamlar barındırdığını biliyorum.

igne oya ornekleri1 İğne Oya ÖrnekleriOya, dantelden farklıdır. Türk kadınlarına ait bir sanattır adeta. Hanımların ve genç kızların iç dünyalarının zerafetini ifade eden göz nuru oyalar, günümüzde Türk el sanatlarından biri olarak tüm dünyada bilinir. Köy ve kasabalarımızda genç kız ve hanımlarımız üzerlerinde taşıdıkları örnekleriyle adeta birbirleriyle yarışırlar.

İğne oyasında kullanılan teknikler yöreden yöreye farklılık gösterir. İpekten yapılan iğne oyası ince işçilik gerektirir. Küçük iğnelerle, iplikler düğümlenerek yapılan bu türden oyalarda motiflerin dik durmasını sağlamak için gerekli yerlerine saç, at kılı veya ince tel katılır.

Oya bittikten sonra da veya yumurta akı sürülerek sertleştirilir. İpek ve pamuk ipliğinin kullanıldığı tığ oyası, tığla zincir çekilerek yapılır.Yün oyasında ise yünden yapılmış motifler iğne veya tığla işlenmiş parçaya dikilir. Yine istenen biçimi vermek için çeşitli yapışkanlar bunlarda da kullanılır. Yapılan iğne oyalarına boncuklar, inciler eklenir ve zerafet çıtası yükseltilir.

Oyalarda maydanoz, dut, zeytin gibi yaprak; karanfil, menekşe, mine, papatya gibi çiçek; söğüt, kavak, çınar selvi gibi ağaç; çilek, dut, iğde portakal gibi meyve; biber, bamya enginar gibi sebze motifleri çok görülür. Dağ, tepe, kaya gibi manzara ayrıntıları, cami kapısı, köprü, kubbe, pencere, köşk parmaklık gibi mimari ayrıntılar, kelebek, kuş, arı, tavşan, kirpi, solucan, geyik, yılan gibi hayvan ve çeşitli insan figürlerinin kullanıldığı iğne oya örnekleri vardır.

Bir çok kişinin çeyizinde konulan ve hala kullanmaya kıyamadığı içinde bu tür, mineler papatyalar söğütler bulunduran el işleri eminim vardır. En azından benim çevremde yukarıda saydığım çeşitlerden düzinelerce olan insanlar var.

Ama her değer gibi iğne oyası da,yitirmekte olduğumuz değerlerden.Ama bazı girişimci hanımlar, bu iğne oyalarını daha günlük kullanılır şekilleriyle bizlere sunuyor. Bunları artık toka, broş, yüzük, kolye, küpe gibi takılarımızda yaşatmak mümkün hale geliyor.

El işi bir kültürün mirasıdır ve sahip çıkılmalıdır.Kültürünü kaybetmek üzere olan bir toplum yozlaşmanın eşiğindedir.

Bu güzel kültür ögesinin unutulmaması adına işte birbirinden güzel :

 

Bayanlara yönelik bir önceki Oya Örnekleri başlıklı yazıda "anlatımlı yemeni örneği, ve oya örneği" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlariğne oyası örnekleri,iğne oya örnekleri,iğne oyaları örnekleri,iyneoyalarıörnekleri,ine oya rnekleri,iğne oyası modelleri,iğne oyaları,iyne oyas rnekleri,i?ne oyas? ?rnekleri,iğne oyası

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ayşenil diyor ki:

    değişik örnekler

YORUM YAZ