18 Ekim 2012

Ihlamur İçmek İçin Hasta Olmayı Beklemeyin!

Soğuk havalarda daha çok tüketilen ıhlamuru doğru bir şekilde demleyip içmezseniz yararlı etkisinden faydalanmamış olursunuz!

Ihlamur, ağaçlarından toplanıp kurutulmuş çiçeklerdir. Çay olarak kullanılacak ürün, çiçek sapına yapışık brakteyi (çiçek yaprağını) taşımamalıdır. Yani braktenin koparılıp atılmış olması gerekir.

Ihlamuru nereden alıyorsunuz?

Aktar ve baharatçılardan dediğinizi duyar gibiyim. Bu dükkanlarda, çuval veya kutuların içinde, ” çiçek ıhlamur”, “ıhlamur”, “yaprak ıhlamur” gibi çeşitleri satılıyor. Çiçek ıhlamur hakiki ıhlamurdur. Yukarıdaki tarifimize uyar yani sadece çiçekleri taşır. Aktar ve baharatçılarda “ıhlamur” diye satılan ise taşımaması gereken çiçek yaprağını; “yaprak ıhlamur” ise ıhlamur ağacının yapraklarını da taşıyan karışımdır. Yani; çiçek, brakte ve yapraklar beraberce bulunur.

Ihlamur İçmek İçin Hasta Olmayı Beklemeyin Ihlamur İçmek İçin Hasta Olmayı Beklemeyin!

Ihlamur nasıl hazırlanır?

2 gram kadar ıhlamur çiçeği veya 1 poşet ıhlamur, porselen bir demliğe konur, üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave edilip 10-15 dakika çay gibi demlenir ve içilir. İş yerinde 1 poşeti kupaya koyduktan sonra kaynar su ilave edilir, 5-10 dakika kadar bekletilip içilir. Ihlamur bu belirtilen süreden daha uzun süre bekletilirse, yapısındaki maddelerin değişmesine paralel olarak, sarı olan rengi kırmızıya dönmeye ve kendine has kokusunu kaybetmeye başlar. Bu istenmeyen bir durumdur. Eğer brakte ve bilhassa yaprak taşıyan bir ıhlamur kullanılırsa, ilk demleme anından itibaren çözelti kırmızı renkli olur. Peki kırmızı renkli olursa zararlı mıdır? Zararlı değildir ama yararlı etkisi, yapısındaki maddeler değiştiği için çok azalmıştır. Hoş kokusu ve tadı da kaybolur.

Yararı var mı?

Evet! Halen soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı, ter verici ve hastayı rahatlatıcı etkileri için kullanılmasının yanında stresin belirtilerini az da olsa azalttığı kabul edilmektedir. Kısacası şifalı bir bitkidir. Dolayısıyla, ıhlamur içmek için hasta olmayı beklemeyiniz.

Kullanımında dikkat edilecek hususlar

Aktar vb. dükkanlardan ıhlamur almayınız. karıştırılmış olmasının yanında mikroorganizma ve mikroorganizmaların meydana getirdiği zararlı maddeler (aflatoksinler gibi) taşıyan ıhlamur satın alma riskiniz yüksektir.Her zaman ki gibi bilinen firmaların poşet ıhlamurlarını kullanınız.

 

Bayanlara yönelik bir önceki Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? başlıklı yazıda "bağışıklık sistemi, bağışıklık sistemi güçlendirici ve bebeklerde bağışıklık sistemi" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarıhlamur hergün içilirmi,her gün ıhlamur içilirmi,ıhlamur nereden alınır,ıhlamur nerden alınır,hergün ıhlamur içilirmi,ıhlamur hergün içmek zararlımı,hergün ıhlamur içmek zararlımı,ihlamur cayi hergun icil,ıhlamur nasıl kırmızı olur,4 yaş hergün lhlamur versem zararl olurmu

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ