12 Eylül 2012

Ihlamurun Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez bitki çaylarından biri olan ıhlamurun faydalarını sizlerle paylaşmak istiyorum bugün. Güzel ve sıcak bir yazın ardından sonbaharı yaşıyoruz. Hastalıklara yakalanma riskinin çok daha fazla olabileceği bu dönemde evlerimizden bitki çaylarını eksik etmemeliyiz.  Böylelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklarla daha kolay savaşabiliriz.

ihlamurun faydalari Ihlamurun Faydaları

Bitki çayları denilince eskiden beri sobaların üzerinde kaynattığımız, mis gibi kokusuyla içimizi ferahlatan pek çoğumuzun evinde mutlaka bulunan ıhlamurun faydalarını saymakla bitmez. Ihlamur, ıhlamurgiller familyasından çok çeşitli olup türlerine verilen bir addır. Kışın yapraklarını döken sarımsı veya beyazımsı çiçekli ağaçlardır. Yaz ortalarında toplanıp kurutulur ve çay gibi demlenerek içilir.

Ihlamurun Faydaları; 

Öncelikle bilinen en önemli faydası göğsü yumuşatması dır, göğüs hastalıklarını tedavi edicidir. Soğuk algınlığını, nezle ve nefes yolları rahatsızlıklarını iyileştirir.

  • Mide salgısını artırarak hazmı kolaylaştırır. Bal ve süt ile karıştırılarak içilirse mide ülserine iyi gelir.
  • Öksürüğü keser, balgamı söktürür. Hasta kişinin terleterek rahatlamasını sağlar.
  • Kabızlık ve bağırsak kramplarını giderir, böbrek ve idrar yollarını temizler, kan dolaşımını düzenler.
  • Bedeni kuvvetlendirip, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kişiye enerji sağlar.
  • Sinirsel gerginlikleri alır, sakinleştirir ve uyku verir. Migren ağrısına, baş dönmesine karşı faydalıdır. Yatmadan önce içeceğiniz bir bardak rahat ve derin bir uyku sağlayacaktır.
  • Saçlara sürülerek saç dökülmesine ve baş ağrısına iyi gelir.
  • Yapraklarının zeytinyağı ile birlikte ezilerek elde edilen merhem yanıkların, deri üstü yaraların ve enfeksiyonların çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Kabuğu ağıza alınarak çiğnenirse ağız içi yaralara ve enfeksiyonların iyileşmesini kolaylaştırır.
  • Bel ağrısına, burkulma ve ezilme ağrılarına iyi gelir ağrıyı alır.
  • Damar kireçlenmesi, romatizma ve gut hastalığına, kalp yetmezliği ve enfarktüse karşı faydalıdır.

Ihlamurun faydalarından  yararlanabilmek için doğru demlenerek içilmesi çok önemlidir.

1 çay kaşığı ya da tatlı kaşığı ıhlamur çiçeğini ve yaprağını bir bardağın içine alıp üzerine kaynar su koyup 7-8 dakika demledikten sonra afiyetle içebilirsiniz, içerisine limon ya da karanfil de atarak bitki çayınıza farklı bir tat verebilirsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki Bebeklerde Ek Gıda başlıklı yazıda "bebekler için ek gıda önerileri, bebeklerde ek gıda ve bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilir" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarıhlamurun çiçeğimi yaprağımı,ıhlamurun çiçeğimi yaprağımı faydalı,ıhlamurun yaprağı mı çiçeği mi faydalı,ıhlamırın çiçeğimi iyidir yaprağımı,IHLAMUR UN FAYDALARINI PAYLAŞMAK İSTİYORUM,ihlamurum cicegimi yapragimi faydali,Ihlamurun çiçeği mi yaprağımı daha faydalı,ıhlamurun çiçeğimi yaprağımı daha faydalı,ıhlamurun çiçeğimi yoksa yaprağımı faydali,ihlamurun ciceyimi yapragimi faydali

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ