20 Eylül 2012

İş yerinde Stres

İş yerinde  stres, uzmanlar tarafından hastalık olarak tanımlanıyor ve sağlığı bozuyor. En önemli özelliği de hem dış etkenler, hem de kişinin kendi kendine yarattığı faktörlerden meydana gelmiş olmasıdır.

is yerinde stres İş yerinde Stres

İş yerinde yaşanan stres, çalışanların performansını düşürmekte,  fiziksel ve psikolojik sağlığını bozmakta, kazalara neden olmakta, çalışanların ilişkilerini bozmaktadır. İş yerinde stres, depresyon ve kaygı bozukluklarına yol açmakta, çok derin psikolojik ve fizyolojik zararlar vermektedir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalından Psikolog Dr. Mualla Oktay, İş yerindeki stresin belirtilerini “Rekabete karşı koymayı becerememe, iş yerindeki sorunlara aşırı duygusal tepki gösterme, başarılı olmayı başaramama, karar verme sürecinde yetersiz kalma, karışık durumlarda başarısızlık, panik iş devamsızlığı, dayanışma eksikliği, kalite kontrolünde hataların artmsı, hatalara karşı vurdumduymazlık, iş performansının düşmesi olarak ifade ediyor”

İş yerinde stres yaratan faktörler arasında kötü yönetim, iş tanımlarının iyi yapılmamasının da olduğu söylenebilir. Bilgisayarın iş ortamında gerektirdiği hız yüzünden insanların çalışma hızı ve onlardan beklenen verim de beraberinde arttı. İnsanlar çoğu zaman bu hıza ayak uyduramak ve bunu korumak için strese giriyorlar. Buna da tekno-stres deniliyor. Firmaların büyük kazançlarının arkasında büyük oranda stres yaratıcı iş kaybetme riski de bulunuyor.

Bayanlara yönelik bir önceki Zekat Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazıda "zekat, zekat kime verilir ve zekat nedir" hakkında bilgiler verilmektedir.

ArananlarIS YERINDE STRES,iş yerinde stres yaratan organizasyonel etkenler,stresin iç ve dış etkenler,stresin iç ve dış etkenleri,streste iç ve dış etkenler

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ